5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli – recenzja
Czy zastanawialiście się jak problemy wykorzystać do rozwoju?
Praca nad sobą to nie bułka z masłem, wymaga przede wszystkim chęci ale również wysiłku. Książkę 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli czytałam z uwagą, aby jak to zostało powiedziane „nauczyć się żyć z gracją, odwagą i miłością…”. Pewne sprawy, momenty z naszego życia siedzą nam w głowach i ani myślą odejść w niepamięć. W oparciu o doświadczenia pracy z pacjentami, autorzy książki Phil Stutz oraz Barry Michels podejmują wyzwanie sformułowania metod czy też praktyk, które wspierają ludzi w poprzestaniu szukania źródeł swoich kłopotów w przeszłości. Brzmi dość skomplikowane, ale okazuje się że zaprezentowane metody są praktyczne i do wdrożenia. Przekonajcie się wraz ze mną czy jesteście gotowi na dokonanie życiowych zmian. Być może to książka dla was?
Co to wydało mi się niezwykłe, to fakt, że zaprezentowane w książce metody powinno się łączyć z czymś co nazwano „siłami wyższymi” Wiarą w tajemnice albo też brakiem zwątpienia w to, co niewyjaśnione. To jedno ważniejszych założeń do przejścia zmiany w życiu, które Barry Michels przekazał Philowi Stutz. Ten drugi spisał dla czytelników metody, aby dzielić się tym czego sam się nauczył i przepracował.
5 metod rozwijania odwagi …
Nie będę wchodzić w szczegóły i ścieżki dojścia do każdej z metod, a krótko je po prostu opiszę. Wielu napotkanych ludzi miało wpływ na ostatecznie sformowaną metodę.
Meted odwrócenia pragnienia
Metoda odwrócenia pragnienia – wymaga wyjścia ze strefy komfortu i zastanowienia się co, tak naprawdę sprawia nam trudność. Następnie próbujemy wyobrazić sobie jak bierzemy się za bary z takim trudnym dla nas wyzwaniem. Pomyślcie, że pozostawanie wciąż w wygodnym miejscu, równocześnie odcina nas od tego co niesie życie. Autor namawia aby zmierzyć się ze swoim bólem. I mówi kiedy wykorzystać tę technikę.
Aktywna miłość
Aktywna miłość opisuje sytuacje gdy znajdujemy się w pułapce w relacji z inną osobą (nie koniecznie chodzi o związki uczuciowe, mogą to być relacje rodzinne czy zawodowe, a może zupełnie przypadkowe) i nie podejmując właściwej reakcji szkodzimy sobie.
Gdy tkwisz w pułapce, życie przelatuje obok.
Doświadczamy afrontów, przykrości i nie potrafimy ruszyć do przodu. Klasyczny przykład to dzieci, które chowają uraz wobec rodziców przez długie lata swojego życia.
W sytuacji pułapki z pomocą przychodzi Aktywna miłość, która zakłada przejście w tryb dawania. Gdy ktoś sprawia ci przykrość, nie wejdź w jego pułapkę, a koncentruj się na miłości która cię otacza. Wykorzystaj aktywną miłość do kontaktów z trudnymi ludźmi.
Wewnętrzny autorytet
Wewnętrzny autorytet możemy używać wtedy, gdy strach i obawa przed innymi sprawia, że „zastygamy”. Korzystając z techniki swojego cienia sprawisz, że przeszkoda zamieni się w siłę wyrażania siebie. Będziesz ze swoim cieniem mówić jednym głosem, a za nim pojawi się autorytet. W tym rozdziale pojawia się mnóstwo pytań o technikę cienia, ale na wszystkie znajdziecie praktyczne odpowiedzi.
Metoda wezbranie wdzięczności
Metoda wezbranie wdzięczności pojawia się w kontekście negatywnych uczuć, która niwelują nasze poczucie spokoju. Brak spokoju to ciągły kryzys zamiast radości. Negatywne myślenia to potężna siła, którą trudno zmieniać. Metodą jest tu wygenerowanie listy rzeczy, za które możemy być wdzięczni, a to spowoduje wezbranie wdzięczności i połączenie ze źródłem pozytywnej mocy.
Poczucie zagrożenia
Ostatnia metoda to Poczucie zagrożenia wedle, której potrzebujemy iskry generującej pojawienie się nowej siły. Aby wyzwolić presję działania możemy wyobraź sobie jak będzie wyglądać nasza sytuacja za x lat jeśli nie podejmiemy zmian dziś. Oto przykładowe motywatory: „Nie akceptuj świata takim, jakim go zastałeś…”, „Nie podążaj za stadem….”.
Z pewnością każdą z metod mogłabym wykorzystać, choć przyznam że nie łatwo je praktykować. Wiara w siły wyższe jest mi trochę obca i twardo stąpam po ziemi. Jednak fakt, że tak wielu ludzi boryka się z tymi samymi wyzwaniami jest zastanawiający.
Książka 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli uczy patrzeć do przodu z optymizmem. W ten sposób bym ją podsumowała.
Jeśli potrzebujesz mądrych praktycznych wskazówek jak wyrwać się z trudnej sytuacji. Zmienić coś co cię uwiera. Patrzeć na świat z lepszej perspektywy to w tej książce znajdziesz receptę na zmianę. Nie jest to złota recepta, bo wymaga dużego zaangażowania, otwartości jak również chęci, ale … warto.
To była dla mnie ciekawa podróż.
5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli, Phil Stutz, Barry Michels, tłumaczenie Tomasz Misiorek, wydawnictwo sensus, dla rodziców