Mikołaj Kopernik – Geniusz, który wstrzymał Słońce
Dziś kolejna wspaniałym książka o życiu wielkiego astronomia. Mikołaj Kopernik – Geniusz, który wstrzymał Słońce. Choć na blogu już było o Mikołaju Koperniku nie raz, to wiedzy i inspirujących książek o nim nigdy za wiele. Zawsze z fascynacją sięgamy po jego historię. Z tej książki dowiecie się jak ciekawy był człowiek, który poświęcił się nauce, niebu i dziełu swojego życia czyli „O obrotach ciał niebieskich” „De revolutionibus erbium coesestium”. Dziełu, które zostało wydane w Norymberdze w 1542 roku.
„… Mikołaj Kopernik był astronomem, patrzył w gwiazdy i przed prawie pięciuset laty odkrył, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie”.
Książka odkryje przed wami sekrety życia Kopernika. Dowiedzie się z jakiej rodziny pochodził i gdzie mieszkał, jak również jak ówcześnie wyglądało miasto Toruń i jakie panowały obyczaje. Nie zabraknie wielu zaskakujących ciekawostek. Zapraszam do wnętrza tej wspaniałej książki.
„Życie bez cienia nudy”
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jako jeden z czterech dzieci toruńskiego kupca.
Tylko pochodzeniu zawdzięczał możność kształcenia się, bo w owym czasie biedni nie mieli na to szans. Był nie tylko astronomem, ale również duchownym, lekarzem i wynalazcą. Zajmował się również prawem i dyplomacją, a także piastował państwowe urzędy. Był tak zwanym człowiekiem renesansu.
Mikołaj uczęszczał do średniowiecznej szkoły tzw. szkoły wyzwolenia, w której poznawał tajniki łaciny, retoryki i logicznego myślenia, a jedyną książkę posiadał w szkole tylko nauczyciel. Jako młody człowiek uczęszczał do najznamienitszych uczelni w owych czasach, studiował w Krakowie, Bolonii, w Rzymie. Poziom wiedzy na świecie nie był wysoki, a hasło „Częste życie skraca życie” było powszechnie uważane za słuszne. Dostępne księgi byłby zamykane w klasztora, aby nie szczerzyć wiedzy i ciekawości wśród ludzi. Smutne, ale prawdziwe. Wiara w owych czasach brała górę nad wiedzą, a pacierz był miarą czasu dla niewykształconych ludzi.
„Dzieło życia”
Kopernik pracował nad swym gigantycznym dziełem ponad 30 lat. Spisał je w sześciu księgach…. ” Losy ksiąg były burzliwe, bo rękopis zaginął napad 200 lat. Dziś oryginał znajduje się w Polsce, w Bibliotece Jagielońskiej w Krakowie.
A czy wiecie jakie były wcześniejsze teorie na temat Wszechświata? Poczynając, od:
- rzymskich „tam są lwy” pisali mędrcy, gdy kończyła się mapa;
- wierzono, „…że Ziemia jest płaska jak naleśnik i nieruchomo tkwi po środku Świata. Za to Słońce biega wokół niej jak posłuszny piesek…”
- „Hindusi umieszczali (Ziemię) na grzbietach czterech słoni, które z kolei stały na skorupie żółwia, a ten pływał dostojnie po powierzchni nieskończonego oceanu….”
- „Egipcjanie wierzyli, że Ziemia to bóg Greb…”
- „Babilończycy….,że Ziemia to góra wystająca z morza…”
Teorii było wiele, w zależności od szerokości geograficznej i czasu.
Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce to książka wydana w grubej oprawie i na dobrej jakości papierze. W środku ciekawa szata graficzna, przeplatająca się z dużą ilością tekstu. Są ilustracje, ryciny, grafiki, jest po prostu interesująco jak sam temat. To książka do dłuższego czytania, bowiem informacji w niej tak wiele.
Nie mogę pominąć faktu, że dzieła Mikołaja Kopernika do 1822 roku widniały na liście ksiąg zakazanych przez Kościół. Pozostawiam to bez komentarza ku przemyśleniom.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pochodzące z książki, zainspirują was do jej wspólnej lektury z dziećmi. Warto otwierać przed dziećmi niebo, nawet jeśli wydaje się tak odległe. Wydaję mi się, że dzięki temu, że mówimy o Mikołaju Koperniku jako konkretnej osobie, chłopcu który też chodził do szkoły, astronomia staje się choć odrobinę bliższa.
Książki, o których już Wam pisałam, a które przedstawiają sylwetkę astronoma znajdziecie klikając w linki IDOL Mikołaj Kopernik oraz Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku dla dzieci.
Mikołaj Kopernik – Geniusz, który wstrzymał Słońce, Marcin Przewoźniak, Kamil Pruszyński, wydawnictwo Zielona Sowa, wiek 6+, 64 strony, oprawa twarda