Wisła – królowa polskich rzek
Bardzo byłam ciekawa książki Wisła, jednak zasób informacji przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. „Spotykam się” z Wisłą niemal codziennie, czasem z bliska, czasem z dalek. Z samochodu, roweru i z perspektywy pieszego. O tym, że jest najdłuższą rzeką w Polsce (1047 km) wie pewnie każde dziecko począwszy od przedszkolaka, o tym, że kończy swój bieg u ujścia Bałtyku również. Jak również o tym, że jest pełna niebezpieczeństw. Jednak z książki dowiedziałam się całe mnóstwo nieznanych mi faktów i naprawdę z ogromną przyjemnością posiadłam tę wiedzę. Zachęcam do lektury i starszych i młodszych czytelników. Dzieciom z pewnością książka przyda się do szkoły. Przekazywana wiedza opatrzona jest ilustracjami, dzięki którym łatwiej zapamiętać informacje, na przykład o odcinkach górnej, środkowej i dolnej Wisły.
Wisła – wyrusz z nami w podróż!
Opowiem wam pokrótce jakie informacje dzieci znajdą w książce. Będzie więc, o:
- Źródle, ujściu, dopływach, odcinkach rzeki oraz Dolinie Wisły, którą ona płynie.
- Warunkach przyrodniczych rzeki. Dzieci dowiedzą się czym są meandry czy starorzecza. Starorzeczem jest na przykład Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie czy Mała Wisełka w Toruniu. W tych przyrodniczych zakątkach kryje się prawdziwe bogactwo przyrody. Wisła to również jej ławice i kępy, brzegi porośnięte lasami łęgowymi oraz nadwiślańskie łąki.
- Mieszkańcach Wisły czyli rybach, bobrach, ptakach, owadach z pobliskich łąk.
- Działaniach człowieka, a zatem na przykład o regulacji rzeki i ochronie przeciwpowodziowej, architekturze która wokół niej powstaje.
- Ochronie wiślanych krajobrazów i zasadach dobrego zachowania i poszanowania, które są uniwersalne według mnie. W każdych przyrodniczych okolicznościach powinniśmy pamiętać między innymi, że przyniesione śmiecie zabieramy ze sobą.
Wisła to również żywioł, który wskutek opadów, topnienia może wezbrać i zalać okoliczne tereny. Również rekreacja w Wiśle powinna odbywać się pod szczególnym nadzorem. Osobiście nigdy nie odważyłabym zażywać w niej kąpieli, ale chętnie korzystam z przepraw promowych. Wisła to dar, dom dla wielu stworzeń.
Niezwykle zaciekawił mnie fragment „Jak Wisłę czytać?” o znakach na wodzie, które mówią nam o nurcie rzeki czy którędy bezpiecznie jest opłynąć kępę podczas spływu.
Obejrzyjcie kilka wybranych przez mnie zdjęć wnętrza książki. Jest w niej dużo wody i jest niezwykle zielono. Zajrzyjcie do tej książki, a dowiecie się jakie skarby kryje rzeka Wisła.
Waszej uwadze polecam też wspaniała książkę Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury. Wpis o niej TUTAJ.
Wisła, Joanna Angiel, wydawnictwo Zielona Sowa, 64 strony, wiek 9+ (moim zdaniem i młodsze dzieci i ile lubią przyrodę, znajdą coś dla siebie)