Basia i Wielka Księga zwierząt
Z ogromną radością prezentuję wam tytuł Basia i Wielka Księga zwierząt. Jestem wielką fanką tej uroczej serii. Cenią ją za proste ale niezwykle mądre i potrzebne dzieciom treści. Jak również dopełniające je genialne kolorowe ilustracje. To proste obrazy, które dzieci kochają i rozumieją. Basia i Wielka Księga zwierząt przywołuje do mnie wspomnienia z dzieciństwa, kiedy całe wakacje spędzało się na wsi bez cienia tęsknoty za miastem. W tym tytule Basia będzie obserwować przyrodę oraz mniejszych i większych mieszkańców wsi, łąk, lasów. Dzikich i udomowionych. Dwu i Czteronożnych. Skrzydlatych i Dziobatych. Nie zabraknie wzruszających pełnych dziecięcych emocji historyjek opowiadanych przez bliskich i przyjaciół Basi.
„Basia leżała w hamaku rozpiętym między drzewami w ogrodzie Dziadków. Tuż nad nią zwisały gałęzie czereśni pełne ciemnych, twardych owoców… Gdzie nie spojrzała, widziała zwierzęta zajęte swoimi sprawami…”
Basa i Wielka Księga zwierząt…
tworzy pięć tematycznych części, w których rodzina, bliscy i przyjaciele bohaterki będą przekazywać różne informację na temat zwierząt. Cała ta wiedza pokazuje jak pięknie świat zwierząt łączy się i przenika ze światem ludzi. Jak zmieniały się te relacje na przestrzeni lat i Jak potrzebujemy siebie nawzajem.
W stajni
To rozdział poświęcony koniom. Ciocia Gośka oraz Pan Henryk opowiedzą trochę o historii człowieka z koniem. Tata wyjaśni skąd wzięło się powiedzenie „końskie zdrowie”. Potem dzieci dowiedzą się jakie rasy koni można spotkać i poznają nazwy umaszczeń zwierząt. A potem przepiękna wzruszająca historia Dżesiki i jej marzeniu o własnym jednorożcu.
W oborze i chlewiku
Tutaj zaprezentują się krowy, świnki. Pan Kawka obali mit związane z postrzeganiem świnek. Wojtek opowie o osłach. Pan Henryk o owcach i o tym, że faktycznie powiedzenie „łagodny jak baranek” ma sens. Dzieci poznają też świnkę Grzywkę w opowiadaniu Jak Grzywka uratowała siostry Muczyńskie, które ostatecznie „…ze wszystkich istot na całym znanym sobie świecie najbardziej lubiły małą łaciatą świnkę z zabawną grzywką”.
W kurniku i na podwórku
W tym rozdziale będzie gwarno i wesoło. Dziadek Henryk opowie kiedy kury, kaczki, gęsi, indyki i perliczki są szczęśliwe. Bigusy indyjskie, perliczki, dostojne gąsiory rozpanoszą się, strosząc swoje piękne piórka. W opowiadaniu „Szeryfa i Izolda” dzieci poznają gęsią paskudę, która układał się z kozami do snu. Natomiast w kolejnej historii zaprezentuje się niezwykła kura Krystyna.
Proszeni i nieproszeni goście
Kim są ci proszeni i nieproszeni goście wyjaśni Mama. Dzieci poznają tych nieproszonych czytając historyjki. Uwaga pojawią się karaluchy, myszki, rybiki, ćmy, pająki… i inni mniej lub jeszcze mniej lubiani przez ludzi.
„Wielka księga” to nie lada gratka dla wszystkich miłośników przyrody i dobrej zabawy. Z lektury dzieci dowiedzą się jak ważne są zwierzęta. Jak piękny i różnorodny jest świat, który nas otacza.
Jeśli znacie „Basię” to na pewno nie trzeba was przekonywać, że warto sięgnąć po ten tytuł. Jeśli jednak wasze dzieci nie poznały jeszcze Basi to zachęcam. To książka doskonała zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców. Jest w niej wielu bohaterów, starszych i młodszych. I każdy z nich jest wysłuchany bo ma coś ciekawego do powiedzenia.
Przeczytajcie również Recenzję Basia i Wielka Księga Psów i Kotów
Basia i Wielka Księga zwierząt, Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak, wydawnictwo Harper Collins Polska, 112 stron, wiek 3+