Budowanie Pewności Siebie Dla Nastolatków
Dziś chcę Wam pokazać książkę pełną ćwiczeń pod tytułem „Budowanie Pewności Siebie Dla Nastolatków”. To książka wspierająca dla starszych dzieci, nastolatków. Takich, którzy poszukują odpowiedzi i samodzielnie są w stanie popracować ze swoimi niepewnościami i obawami.
Poradnik podejmuje bardzo szeroki katalog wyzwań oraz problemów z jakimi mogą borykać się nastolatki. Od niepewności i krytyka wewnętrznego, przez zagadania szkolne i kwestie nauki, aż do życia towarzyskiego. Książkę można czytać dowolnie, to znaczy „przerobić” zagadnienia, które akurat interesują młodego człowieka. Nie trzeba czytać od a do z. To materiał do pracy samodzielnej lub z osobą dorosłą.
Każdy temat to: najważniejsze informacje oraz ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, a potem podsumowanie rozdziału. Aktywności wymagają zastanowienia, spojrzenia w głąb siebie, ogarnięcia swoich emocji. Szczerość wobec siebie jest ogromnie terapeutyczna, ale też niezwykle trudna zarówno dla młodzieży jaki i dorosłych.
Wiele w tej publikacji uważności i wrażliwości na to, co czuje młody człowiek. Odwaga i gotowość do przeczytania książki może okazać się drogą do lepszego samopoczucia, osiągnięcia celów, które wydają się odległe i realizacji marzeń.
Jeśli dostrzegacie że wasze dziecko zmaga się z brakiem wiary w siebie, problemami w nauce, brakiem koncentracji lub czuje się niepewnie w kontaktach z rówieśnikami, podsuńcie mu tę książkę.
Budowanie Pewności Siebie…
zaczyna się od tego, dlaczego właściwie jej potrzebujemy i jak ją oceniamy. Młody czytelnik już na wstępie dostanie wymagające zdanie ocenienia swojej pewności siebie w różnych obszarach życia: towarzyskim, rodzinnym, szkoły i nauki, sportu, działań twórczych i tak dalej. To niełatwe, ale ważne zadanie pozwala zatrzymać się i pomyśleć, co sprawia nam trudność, co idzie dobrze, a nawet doskonale.
Dalej autorzy poruszają temat:
- Radzenia sobie z przeciwnościami, ogarnięcia emocji tak, aby nie ulegać nadmiernie stronom, myśleć i działać pozytywnie. Pojawiają się trzy kręci regulacji emocji.
- Unikania działania i trzymania się na uboczu. Ćwiczenia podpowiedzą jak stawić czoła takim „niedziałaniom”.
- Podejmą próbę pokonania wewnętrznego krytyka oraz wstydu.
Wszystkie poruszane zagadnienia są zawsze omawiane na przykładach z życia młodzieży. Nie ma zbędnej demagogii. Tyko konkretne sytuacje i sprawy, które dotyczą młodych.
Szkoła
Druga część dotyczy miejsca, w której młodzież spędza ogrom swojego czasu czyli w szkole. Nie mamy wątpliwości, że pewność siebie, swoboda i satysfakcja to emocje, które wzmacniają i dmuchają w skrzydła na dalszą drogę. Nad czym czytelnicy popracują w tym rozdziale?:
- Koncentracją i uważnością każdego dnia, łącznie z tym jak uniknąć porannego zamartwiania się. Wbrew pozorom praktyka celowego umartwiania się przez krótką chwilę może pomóc.
- Pewnością siebie na lekcji, Odwagą zabierania głosu i prezentacją, Opanowaniem niepokoju, a wreszcie Asertywną postawą bez unikania i agresji.
- Ważny temat to również Umiejętność nauki i trudności jakie się pojawią w tym obszarze. Jak sobie z nimi poradzić. Jak się okazuje wiele zależy tu od nastawiania i zrozumienia, po co jest nauka.
- Próbowaniem nowych rzeczy w okolicznościach, które dla młodej osoby prawie zawsze są nowe.
Życie towarzyskie
Trzeci duży rozdział jest poświęcony zdobywaniu nowych znajomości, angażowaniu i utrzymywaniu relacji, stawianiu granic, szukaniu własnej tożsamości.
Za autorami „Praca nad relacją z wykorzystaniem pomysłów z tej książki pomoże ci zarówno lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach towarzyskich, jak i przyciągnąć do siebie takich ludzi, przy których będziesz się dobrze czuć”. To zdanie zrobiło na mnie wrażenie, bo odnosi się w sumie do wszystkich młodych i dojrzałych. Uświadamia, że warto otaczać się ludźmi którzy są nam życzliwi. Szkoda tracić czasu i zabiegać o tych, którzy nas nie cenią. Co o tym myślicie?
Ten rozdział pomoże młodym ludziom:
- przećwiczyć przełamywanie się,
- akceptować to czego nie można zmienić,
- poszerzać perspektywę i dostrzegać to, co dobre i wartościowe,
- unikać porównywanie się z innymi (również w kontekście kultury sukcesu i świata kreowanego online).
Młodzi dowiedzą się też, że nie zawsze udaje się unikać niepowiedzeń. Dlatego tak ważne jest znalezienie dla siebie swoich źródeł radości, przynależenia do grupy, która daje oparcie gdy powinie się noga.
Budowanie Pewności Siebie Dla Nastolatków to przyjazny przewodnik, który pomoże młodym ludziom poczuć większy komfort psychiczny oraz pewność siebie.
W książce autorzy zostawiają sporo przestrzeni na własne przemyślenia. Choć wiele jest wskazówek, możliwości wyboru odpowiedzi, a ćwiczenia podpowiadają pewne ścieżki, to jednak element własnej inwencji jest bardzo wyraźny. Doceniam to.
Z technicznego punku widzenia dużo jest miejsca na notatki, myśli, rysunki. To bardziej zeszyt do ćwiczeń niż książka do studiowania. Czuć swobodę.
To książka dotykająca współczesnych problemów młodzieży, która uzmysławia, co w życiu liczy się najbardziej. Polecam jeśli czujecie, że wasze starsze dzieci gubią się i czują niepewność. A szczerze to dorośli też wiele z tej publikacji skorzystają.
Budowanie Pewności Siebie Dla Nastolatków, Ashley Vigil-Otero, Christopher Willard, wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 138 stron, okładka miękkie, dla starszych nastolatków