Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym, zrobić
Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić to książka dla młodzieży, która z humorem i empatią odpowiada na jedno z najbardziej drażliwych pytań, jakie zadają sobie młodzi ludzie. Autor w bezpośredni i jasny sposób tłumaczy, dlaczego dorośli martwią się o czas spędzany z telefonem opierając swoje tezy na badaniach naukowych. To idealna lektura zarówno dla dzieci, jak i rodziców, by lepiej się zrozumieć i znaleźć wspólny język w cyfrowym świecie.
Dlaczego rodzice tak się czepiają…. jest pełna zabawnych graficznych ilustracji, które nadają lekkości i dystansu do problemu. Książka:
„Zawiera sprawdzone fakty na temat wpływu telefonów i innych urządzeń na nastolatków (oraz innych ludzi)”, a „Większość informacji w tej książce ma zastosowanie do wszystkich”.
I jest kontynuacją pierwszej części, która nosiła tytuł Dlaczego Rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić.
Nastolatki kontra rodzice
Rodzice narzekają na jakość czasu, który nastolatek spędza z telefonem, bo im na dziecku zależy. Mają więc szlachetne zamiary – takie stwierdzenie przeczyta młodzież we wstępie książki. To mnie pogromienie ucieszyło i uspokoiło. Ktoś stanął po „mojej” stronie! Dalej robi się jednak ciekawiej…
Na zagadnienia porusza książka:
- Czy tak naprawdę telefony (czytaj smartphony) szkodą? – będzie o kolorach, które wywołują określone reakcje mózgu; o aplikacjach i grach, które relaksują; potrzebie odpoczynku mózgu; falach radiowych wytwarzanych przez telefony; aktywności fizycznej, zaburzeniach snu. Ale również zdolnościach mózgu, które ewoluowały na przestrzeni lat. Nasze dzieci są inne, niż my w ich wieku.
„Sam telefon nie robi nic groźnego”…..” Ale co przez niego robisz, owszem”.
„Ciało zmienia Regularnie. W odpowiedzi na to, co mu fundujesz”.
2. Za moich czasów nie mieliśmy telefonów – strach przed nowościami sięga jeszcze czasów Sokratesa, wtedy dotyczył innych „nowości”. Mówiono nawet, że nie ma nic gorszego niż czytanie książek! Dziś obawy budzi sztuczna inteligencja i co wy na to?
Model mentalny nastolatka jest w trakcie budowie, więc obawy go nie dotyczą, za to nas rodziców już tak.
3. Z Kim rozmawiasz? – rozdział o tym, co robić z telefonem, który ma dostęp „do internetu, który zawiera… wszystko”. Nastolatki przeczytają też o potrzebie więzi społecznych i kontaktach z innymi. Liczy się jakość a nie ilość. O prywatności.
Co jeszcze ciekawego przeczytają nastolatki?
4. Nie powinienes tego oglądać – jest o tym, że internet jest pełen śmieciowych i nieprawdziwych treści. O tym, że mózg lubi treści ekscytujące. Bardzo ciekawe są wskazówki jak odróżnić fake newsy od faktów i treści o ignorowaniu ograniczeń wiekowych w dostępie do treści.
5. Żadnych telefonów na lekcji – o szkolnych regułach korzystania z telefonów, pracy mózgu, skupieniu uwagi oaz wartości jaką technologia wnosi do procesu kształcenia.
6. Przenośne siedlisko zła – mówi o drugiej tożsamości, nieprawdziwym ja, które tworzą w sieci młodzi ludzie (ale nie tylko oni). Budując swoją tożsamość poszukują, co często wpływa na inne niż w realu wybory. Smartfon daje możliwość eksperymentów.
„Bo prawdziwe życie i rzeczywistość cyfrowa nadal bardzo się od siebie różnią. I obowiązują w nich inne reguły”.
Ten rozdział mówi o tym, że młodzież często nie spodziewa się zagrożenia z sieci. Dlaczego coś złego miałoby ich spotkać?
Ważne elementy ludzkiego życia
Oprócz faktów i wiedzy o samej technologii książka przywołuje jeszcze inne ważne prawdy. Na przykład o tym, że „wiele się traci, gdy koncentruje się tylko na problemach„, albo że dla młodzieży kwestia zdrowia psychicznego jest standardem, a dla rodziców nowością której uczyli się i uczą latami.
Rodzice – świat wokół nas się zmienia
Z lektury Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić dowiedziałam się, że nic nie jest czarno – białe, a kij ma dwa końca. Kwestia korzystania z telefonu jest niezwykle złożona. Warto stale negocjować i ustalać zasady korzystania z technologii, które będą najlepsze dla naszej rodziny. Każdy człowiek bez względu na wiek ma indywidualny poziom reakcji na ekspozycję i kontakt z ekranem.
„Koniec końców (nastolatku) sam musisz wytyczyć własną ścieżkę”
Ale jak pisze autor „… o zdrowy rozsądek u rodziców wcale nie tak łatwo…”
Przy tej książce rodzic może się pośmiać sam z siebie. Dostrzec pewne niewygodne fakty o dojrzałości i uświadomić sobie, że nasze złe wspomnienia często znikają. To książka, która skłoni dorosłych do przemyśleń, a nastolatki wyposaży w dobre argumenty i zachęci do dialogu dojrzałej dyskusji w „walce” o swoją niezależność.
Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym, zrobić; Dean Burnett, ilustracje Katie Aeby, wydawnictwo Insignis, 336 stron, wiek 11+ , również dla rodziców
Polecam wam również tytuł pierwszy w serii. Jest równie ciekawy i z pewnością chciałabym o nim wkrótce wam napisać.