
Bądź od małego – o zdrowiu oraz równowadze od najmłodszych lat
Bądź od małego. Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci to praktyczna wiedza, którą przekazują czytającym rodzicom eksperci w swoich dziecinach. Psycholodzy. Terapeuci. Fizjoterapeuci.
„Chwila obecna determinuje każdy następny moment, ponieważ to, jak zdecydujemy się żyć, na co zwrócimy uwagę, w co zainwestujemy teraz – będzie kształtować naszą przyszłość”
To pierwsze słowa autorki książki Oriny Krajewskiej. Przyznacie, że mają moc i dają do myślenia. Co więcej dotyczą nie tylko sfery rodzicielstwa, ale szerzej rozumianych potrzeb człowieka jako takiego. Głównym przesłaniem publikacji jest holistyczne czyli całościowe podejście do troszczenia się o swoje dziecko. Wartościowa odżywcza dieta. Ruch. Jakość snu. Oddech. Równowaga emocjonalna. Kontakty społeczne. Wszystkie te elementy odgrywają istotną rolę w rozwoju małego człowieka i mają wpływ na jego przyszłość. Autorka zwraca również uwagę na to, że istotne jest nauczenie dziecka dbania o siebie i swój dobrostan. Z własnych doświadczeń wiem jakie to trudne. Warto również podkreślić, że każde dziecko ma inne potrzeby, nie ma jednego wzorca w drodze ku zachowaniu balansu i równowagi.
Wszystkie wspomniane elementy tworzą program warsztatów oferowanych przez Fundację Małgosi Branek „Bądź”.

Bądź od małego …
czyli konkretne wskazówki co do potrzeb i rozwoju fizjologicznego dziecka dla nowo upieczonych rodziców. Trzeci rozdział odpowiada na wiele pytań dotyczący SNU. Ile powinno spać niemowlę? Jakie warunki stworzyć maluchowi, aby czuł się wyspany i jakie sygnały wysyła do rodziców, aby okazać emocje i potrzeby. Wspólne spanie, nocne karmienie aż po wskazówki odnośnie snu starszych dzieci.

Oddychanie. Dlaczego jest tak ważne?
To kolejny temat szeroko i szczegółowo omówiony. Oddychanie przez usta i jego konsekwencje. I dlaczego wszyscy powinniśmy oddychać przez nos. Dowiecie się też jak przywrócić poprawny oddech i jakie ćwiczenia wykonywać.

Jedzenie
To temat rzeka dla każdego rodzica malucha. Doświadczone praktyczki w dziedzinie odżywiania dzielą się wskazówkami jak dbać o zbilansowaną zdrową dietę z okazaniem zrozumienia i szacunku dla potrzeb dziecka. Jak podawać produkty? Czym jest BLW i czy warto stosować tę metodę? W tym rozdziale również o CUKRZE, diecie wegańskiej, alergikach.

Samoregulacja i self regulacja
Czyli dlaczego warto uczyć dzieci rozpoznawać emocje. Dobre i potocznie nazywanie „złymi” – wszystkie czemuś służą. Jak rozumieć dziecięcy stres. Jaka jest rola łagodności i spokoju w relacjach z dzieckiem.
Bardzo ciekawy temat rzeka, w którym wiele wskazówek znajdą rodzice dla siebie czyli o emocjach dorosłych.

O potrzebie ruchu
Jakie znaczenie w rozwoju dziecka ma ruch. Dlaczego temat ten jest tak istotny i powinien być brany pod uwagę w kontekście rozwoju dziecka jako całości. Czytelnicy dowiedzą się, co nieco o diagnostyce dziecka, wizycie u lekarza i procesie fizjoterapeutycznym dziecka w zgodzie z jego potrzebami i poczuciem bezpieczeństwa. Jak mówi autor tej części Paweł Zawistowski:
„… intensywny ruch, dzika aktywność aż do zmęczenia należy się każdemu dziecku codziennie”.

W kolejnych rozdziałach książki mowa jest o:
RELACJACH RODZICA Z DZIECKIEM i ich wpływie na dobrostan młodego człowieka, od pierwszych chwil po narodzinach. Szczególnie ciekawy był dla mnie wątek o więzi z dzieckiem szkolnym, a sytuacja nieposprzątanego pokoju została rozłożona na czynniki pierwsze. Bardzo ciekawe.
RELACJA MIĘDZY RODZEŃSTWEM.
O ROLI ŚRODOWISKA NATURALNEGO dla dziecka. O NOWYCH TECHNOLOGIACH i EKRANACH! Czy wiecie ile czasu mogą spędzać przed ekranem dzieci bezpiecznie? Jak zapoznać dzieci ze światem technologii? Kiedy pierwszy smartfon? Wskazówki przekazywane przez specjalistów warto znać i przełożyć je na grunt swojej rodziny.
W Bądź od małego to dziecko jest w centrum uwagi, a przekazana wiedza pomoże wam skupić się na tym co dla niego ważne.
Holistyczne spojrzenie na zdrowie dzieci
Książka choć tak zasobna w wiedzę jest dobrze zorganizowana. Zagadnienia które przytoczyłam to jak się domyślacie tylko część zaprezentowanych. Tematy omawiane są bardzo konkretnie i prostym językiem. Rozdziały można czytać we własnym rytmie i kolejności, w zależności od tego czego potrzebujecie.
Każdy z rozdziałów rozpoczyna się przedstawieniem autora i jego sylwetki, a kończy „Dodatkiem”, w którym autor podsumowuje w punktach to, co warto zapamietać. Jest również graficzna plansza z istotnymi dla zagadnienia punktami. Przy opisach autorów są również ciekawe adresy w sieci, gdzie możecie szukać dalszych informacji.
Bądź od małego to taki tytuł, do którego rodzic będzie wracał na przestrzeni lat w poszukiwaniu wskazówek. To dobra książka dla rodziców maluszków jak również dzieci starszych. Polecam ją waszej uwadze.
Fundacja Małgosi Branek „Bądź” – https://fundacjabadz.pl
Bądź od małego. Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci, Orina Krajewska i Fundacja Małgosi Braunek Bądź pod redakcją Marty Malik-Ryl, wydawnictwo Sesnus, 245 stron, dla rodziców

