Bardzo Niesamowita Medycyna
Dbając o względy estetyczne zastanawiam się czy pokazać wam książkę Bardzo Niesamowita Medycyna. Jednak po spektakularnym sukcesie tej książki w naszym domu, wątpliwości rozwiały się same. Niesamowita Medycyna jest mówiąc wprost obrzydliwa, a momentami nawet szokująca. Prawda o rozwoju medycyny wraz z rozwojem cywilizacji jest brutalna. Miliony cierpiały, abyśmy dziś mogli cieszyć się lekami, właściwą diagnozą oraz skuteczną terapią. Niektóre odkrycia były dziełem przypadku, inne okupione latami badań, a inne ryzykanctwem graniczącym z wariactwem. Dzięki oddanym swojej pracy lekarzom (bądź nie lekarzom) dziś nasza sytuacja jako pacjentów wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu.
Jeśli nie boicie się pijawek? Nie jesteście zbyt wrażliwi na krew czy wiercenie w czaszce? A na de wszystko nie odstraszają was bąki i różne inne gazy, to jest szansa, że z tą książką będziecie się świetnie bawić. Jest zabawna i ciekawie napisana. Brawurowo zilustrowana. I stanowi wielką kopalnię wiedzy o tym jak to z medycyną było.
Bardzo Niesamowita Medycyna…
podzielona jest na rozdziały. Między innymi o: wierceniu dziur w chaszcze i rażeniu prądem, ssących krew pijawkach, bąkach doprowadzających do śmierci, odpadających palcach, nie myciu rąk, eliksirach, czy ekscytacji moczem. Tak, tak właśnie było kiedyś. Większość podnoszonych wątków w danym rozdziale zaczyna się od zarania dziejów, czyli Starożytności, Egiptu, przez Średniowiecze zwane przez autora Świetnowieczem, aż do przyszłości. Omawiany jest między innymi proces przebiegu badań nad mózgiem człowieka, sercem, krwią, jelitami.
Czytelnicy dowiedzą się sporo o zarazach, które przetoczyły się przez świat na przestrzeni dziejów: dżumie, białej pladze czyli gruźlicy, czarnej ospy. O tym, jak wprowadzono pierwszą kwarantannę jako skuteczny środek na powstrzymanie choroby zakaźnej.
Ludzie nauk medycznych
W książce pojawia się wiele ważnych dla medycyny nazwisk. Na prządek Alexander Fleming i historia o pleśni, z której to wynikła penicylina. Florence Nightingale, Brytyjce, która jako pierwsza dostrzegła konieczność higieny w szpitalach, a potem założyła pierwszą szkołę dla pielęgniarek. Ludwik Pasteur, który wynalazł proces pasteryzacji. Edward Jenner, który wyselekcjonował pierwszą szczepionkę na ospę, wszczepiając swojemu synkowi substancję wyciśniętą z krowiej brodawki.
Autor wciąga również czytelników do zabawy w zagadki, typu prawda czy fałsz. Są tak niedorzeczne, że naprawdę trudno mieć pewność, co jest prawdą.
Jeśli jesteście ciekawi kto pierwszy wymyślił pastę do zębów? Ile rodzajów ospy istnieje? Ile krwi wysysa z ciała pijawka podczas jednego przyssania? Czy gazy można wyleczyć czytając książki? Czy zbierając paznokcie można było zbić majątek? Nie macie pojęcia ile niestworzonych tez stawiali i ile doświadczeń przeprowadzili dawni medycy.
Podsumowując Bardzo Niesamowita Medycyna to zabawa dla całej rodzinie. Dużo wiedzy, dużo śmiechu i nuta zażenowania. Przezabawna książka, która wciągnie nawet dzieci, które nie specjalnie są zainteresowane sprawami ciała i medycyny. Polecam
Inne polecane przeze mnie wcześniej książki o ciele:
Akademia Mądrego Dziecka: Wycieczka po Mózgu oraz Co robimy gdy Śpimy?,
Odyseja po Ludzkim Ciele z Profesorem Astrokotem,
jak również Mózg – To, o czym dorośli ci nie mówią.
Przed Bardzo Niesamowitą Historią Medycyny autor napisał tytuł: Twoja anatomia, o tym jak działa ludzkie ciało. Domyślam się, że może być ciekawie.
Bardzo Niesamowita Historia Medycyny, Adam Kay, wydawnictwo Insignis, 400 stron, według mnie 7+