Bóbr pracowity mąciwoda – atlas przyrodniczy
Dziś zupełnie wyjątkowy wpis o książce innej niż dotychczas ponieważ nie jest to typowa książka dla dzieci, choć może nią być. To książka dla wszystkich miłośników natury. Bóbr pracowity mąciwoda, książka przyrodnicza, którą mój Janek dostał w prezencie od babci. Jest bezcenna z dwóch, a może nawet trzech powodów, po pierwsze, bo od ukochanej babci, po drugie, bo jest wielkim miłośników bobrów, a wreszcie, bo książka jest naprawdę ciekawa. Z uśmiechem na ustach przypominam sobie, że jako dziecko też miałam tego typu książkę o bobrach czyżby to więc rodzinna tradycja? W każdym razie Bóbr pracowity mąciwoda to atlas przyrodniczy, w którym na pierwszy plan wysuwają się wspaniałe zdjęcia bobrów i otaczająca je przyroda. Zajrzyjcie do jej wnętrza razem z nami.
Historia bobra europejskiego
Czytelnicy atlasu poznają starą i bogatą historię bobra europejskiego jako gatunku w Polsce i w Europie. Ciekawe jest dowiedzieć się o tym, że już w czasach średniowiecznych doceniano te sympatyczne gryzonie.
W XI wieku…
„Polowania na bobry zarezerwowane były wyłącznie dla władcy, co gwarantowało ich ochronę. W tym okresie bobry były tak cenne, że na potrzeby panującego chroniono je na równi z turami, żubrami, łosiami, jeleniami, niedźwiedziami, wilkami, dzikami i rysiami”.
Tym, którzy ośmielili się zapolować na bobry, groziły surowe kary.
Na przestrzeni czasu zmiennie były koleje bobrzego losu, ale zawsze cenione były za mięso, szczególnie z ogona oraz futro. Mniej doceniane, a nawet ganione za swe wyjątkowe umiejętności budowniczy – hydrauliczne wykorzystywane do wznoszenia tam. Wraz z upływem czasu bóbr został jednak zapomniany, a wiek XVIII to czas kiedy zwierzęta zostały prawie całkowicie zgładzone. W Polsce w okresie międzywojennym zostały niemal wytępione. Dopiero po drugiej wojnie światowej zaczęto na naszych ziemiach dostrzegać pierwsze bobrze osobniki i tworzyć dla nich rezerwaty. Dzięki temu w „1977 roku doliczono się 1000 osobników, żyjących w około 250 rodzinach”. Dziś bóbr jest gatunkiem powszechnym, choć nie łatwo go spotkać. Nam to się jednak udało, mieliśmy szansę obserwować pływającego w jeziorze bobra. To było piękne spotkanie i może stąd ta nasza sympatia do tego zwierzaka.
Ciekawostki
- Czy wiecie, że wiele nazw miejscowości w Polsce pochodzi od bobra? Na przykład Bobrowniki, Bobry, Bóbrka;
- Bóbr to bardzo pracowite i rodzinne zwierze, żyje do 30 lat, zjada rocznie około 330 kg roślinności, a jego dom to żeremie;
- Na 1 m2 bobrowej skóry rośnie do 34 000 włosów.
Piękne zdjęcia
W atlasie można podziwiać zupełnie czarodziejskie zdjęcia przedstawiające wspaniałe bobry i zamieszkiwane przez nich środowisko naturalne. Cudownie ogląda się te sympatyczne futrzaki w różnych sytuacjach, jak również piękne meandry rzeczne, jeziora, żeremia, podwodne odmęty i łąki. W atlasie nie brakuje też wielu innych zwierzęcych mieszkańców polskich łąk i lasów: liczne ptactwo, wilki, jelenie, borsuki. Poniżej kilka wybranych zdjęć, choć nie oddają swej rzeczywistej urody to dają wyobrażenie jak wiele piękna kryje atlas.
Bóbr pracowity mąciwoda, Wojciech Misiukiewicz, wydawnictwo Bernardinum, 144 strony, dla wszystkich miłośników bobrów i przyrody