Człowiek
13 +,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Edukacyjne,  Młodzież,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Człowiek. O, Ludzie! – ewolucja, teraźniejszość i przyszłość człowieka

Książka Człowiek to kolejna popularno naukowa publikacja Tomasza Rożka. W niej autor podejmuje wyzwanie odpowiedzi na pytania: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Jak sam mówi „Łatwo takie pytania zadać, znacznie trudniej na nie odpowiedzieć”. Książka przeznaczona jest dla wszystkich „ludzi ciekawych świata”.

W sześciu rozdziałach znajdą się teksty autora, rozmowy z naukowcami, liczne odniesienia do badań naukowych i osiągnieć nauki. Ilustracje w dużej ilości, pomagają w objaśnianiu zagadnień, które trudno opowiedzieć słowami. Wśród ludzi nauki, którzy wzięli udział w rozmowie z autorem znaleźli się: Profesor Marek Konarzewski – blog; Doktor Marek Kaczmarzyk – biolog i dydaktyk; Profesor Ryszard Tadeusiewicz – biocybernetyk, automatyk i informatyk. Są to długie, wnikliwe rozmowy, które wiele wyjaśniają, ale również dają do myślenia. Również wiele pytań pozostaje otwartych.

Książka Człowiek podróżowała z nami w czasie tegorocznych wojaży wakacyjnych. Czytaliśmy po kawałku, wybrane fragmenty, które akurat nas zaciekawiły. Przyznam, że dla 9 latka nie jest to jeszcze łatwy materiał, ale tak jak powiedziałam wybrane fragmenty można było już razem studiować i dyskutować.

Skąd jesteśmy?

To pytanie, na które odpowiedzi szukaliśmy w rozdziale Ziemia żywa planeta oraz Małpy w Lewo, Ludzie w prawo? „Jak materia mogła ożyć?…” na to pytanie autor podsuwa kilka teorii. To proces trwający miliardy lat, od jednokomórkowców do bardziej złożonych organizmów. Wiele jest w tych rozdziałach powiedziane na temat DNA, genów i rozwoju środowiskowym. Jak również o mózgu człowieka, który odróżnia nas od zwierząt.

Dokąd zmierzamy?

Niezmiernie ciekawa okazała się dla mojego syna cześć Człowiek Przyszłości. To jacy jesteśmy i jak zmieniają się nasze zmysły, przystosowując się do zmian cywilizacyjnych. „Być może w przyszłości będziemy mieli większe niż obecnie oczy, ale za to mniejsze nosy. No i palce. Te będą dużo smuklejsze, a stawy bardziej ruchome”. Autor wykazał oczywiste zrozumienie dla faktu, że dziś dzieci uczą się inaczej i inne kompetencje są im potrzebne. Co spotkało się z dużą aprobatą małego człowieka.

Ciekawie się razem czytało o tym, jak zdobywa się dziś wiedzę i jak korzysta się z technologii, aby jeszcze więcej jej posiąść.

A z racji tego, że czytaliśmy książkę w upalnych okolicznościach, zagłębiliśmy się również w część dotyczącą Na czym ulega Opalanie się i dlaczego niektórzy mają piegi. W niej o tym jak działają promienie słoneczne, uv które nas opalają. Czy wiecie, że „Człowiek na głowie może mieć ponad 100 tysięcy włosów.” ?

Człowiek to duże wyzwanie intelektualne oraz ciekawa lektura wnosząca w naszą codzienność konkretną wiedzą. To spotkanie z nauką i ludźmi nauki. To materiał, który rozbudza chęć do dalszego poznawania, do odkrywania. To wreszcie obraz nas ludzi, jako elementu całości jaką jest planeta Ziemi, a dalej Wszechświat. Bardzo podoba mi się taki sposób postrzegania świata. Nie tylko tu i teraz, ale w dużo szerszym ujęciu.

Zachęcam do czytania tej książki ze starszymi dziećmi lub samodzielnego czytania, a następnie przekazywania wiedzy dzieciom, o tym co w Człowieku drzemie.

Zapraszam również do przeczytania wpisów na temat wcześniejszych książek Tomasza Rożka:

Nauka. To Lubię oraz Kosmos 

Człowiek, Tomasz Rożek, wydawnictwo Wilga, 320 stron, wiek oceniam na 12+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *