Czy to pierdzi? – Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Dziś bardzo ciekawa książka, choć o nieprzyjemnie brzmiącym i nieco krępującym tytule Czy to pierdzi? – Sekretne (gazowe) życie zwierząt. Ale cóż… Życie. Dwoje naukowców: zoolożka Dani Rabaiotti oraz ekolog Nick Caruso, we przy współpracy z wieloma innymi biologami, postanowili odpowiedzieć na pytania o zwierzęce „bąki”. Co, kto i dlaczego pierdzi z naukowego punktu widzenia. Książka odsłania wiele faktów na temat aż 80 gatunków zwierząt, ich pochodzenia, budowy ciała oraz sposobu życia. Wszystkiego tego co sprawia, że puszczają wiatry bądź też nie.
Czytając poczujecie się trochę dziwnie i śmiesznie, ale będzie ciekawie.
Ciekawostki z Czy to pierdzi:
Czytelnicy ciekawi bąków dowiedzą się jak powstają bąki oraz na przykład, o tym, że:
- „… śledzie pierdzą szyfrem niezrozumiałym dla innych ryb…”
- ” termity pierdzą i to dużo…”
- „… poza pluciem lamom zdarza się puszczać bąki…”
- manaty karaibskie „… mogą regulować wyporność ciała za pomocą pierdnięć…”
- „choć krowa pierdzi, to większość gazów wydala przez beknięcia albo wraz z wydychanem powietrzem…”
Są też tacy co nie puszczają wiatrów. Na przykład ptaki, leniwiec, ośmiornica, papuga, ukwiał, Czytając, dowiedzcie się dlaczego tak się dzieje.
Książka wydana w mniejszym formacie i grubej oprawie. Każde opisane stworzenie ma swoją stronę, a niektóre nawet dwie, bo z ilustracją. Obrazki mają postać zabawnych grafik. Wprowadzają luz do lektury.
Jeśli temat wydał wam się ciekawy, a dzieci dobrze się bawiły mam dla was jeszcze wpis o kupach – Ohyda – Mała Księga Obrzydliwości, która mimo odrażającego tytułu jest bardzo, bardzo ciekawa.
Powstała również wersja książki Czy to pierdzi?, dla młodszych czytelników – Czy to puszcza bąki?
Czy to pierdzi? – Sekretne (gazowe) życie zwierząt, Nick Caruso, Dani Rabaiotti, wydawnictwo Insignis Media, 144 strony, dla ciekawych w wieku szkolnym (mała czcionka)