Detektyw Wróbel i Struty Dziób – recenzja
Detektyw Wróbel i Struty Dziób to drugi tytuł w detektywistycznej serii komiksowej pełnej wiedzy o ptakach. Miejscem akcji jest miasto, a skrzydlaci bohaterzy to jego zurbanizowani mieszkańcy. Jak się okazuje miasto stwarza okazje, ale również poważne zagrożenia. Nasi skrzydlaci bohaterzy w zaskakujący sposób przystosowują się do życia wśród ludzi. Szukają sposobów na przetrwanie. Struty Dziub jest o jedzeniu. Dokładnie o tym, jak odpowiednie jedzenie którego brakuje w mieście, ptaki zastępują łatwymi do zdobycia resztkami. Ptasi gangsterzy oferują innym ptakom odpadki, a te powodują liczne problemy zdrowotne. Do akcji ruszy Detektyw Wróbel, ale czy jego śledztwo okaże się skuteczne?
Struty Dziób
Śmieciowe jedzenie, kosze na śmiecie i odpadki dają okazję szpakom do rozkręcenia biznesu. W zamian za mocno smakujące jedzenie, inne ptaki przynoszą spryciarzom dżdżownice. Początkowo nikt nie wiąże ptasich dolegliwości z jedzeniem, ale chorych przybywa. Mimo złego samopoczucia ptaki chcą śmieciowego jedzenia coraz więcej, a przy kubłach na śmieci odbywa się wojna ptasich gangów. Szpaki zostają przegnane, inne gatunki przejmują interes i dzielą się wpływami w mieście.
Detektyw Wróbel postanawia położyć kres procederowi i z pomocą Ananany, kaczki krzyżówki podejmuje walkę z ptaszyskami. Spotkanie na Wysypisku okaże się kluczowe do osiągnięcia zamierzonego celu, ale czy ptaki zrozumieją swój błąd i posłuchają wróbla?
Każdy z bohaterów jest odpowiednio dobrany do swojej roli. Liczą się cechy zewnętrzne ale i inteligencja. Nie bez kozery to Kruki stały za odpadkowym kokosowym interesem na wysypisku, a bocian robił za wykidajłę.
Na szczęście Dziobate zakończenie jest satysfakcjonujące, a młodzi czytelnicy dowiedzą się wiele o ptakach z edukacyjnych stronic umieszczonych między komiksowymi rozdziałami.
Komiks jest solidnie wydany. Miękka okładka kryje we wnętrzu utwardzone stronice. Rysowane grubą kreską ptaszyska bawią czytelnika nawet gdy sytuacja między ptaszyskami wygląda groźnie. Na dziobach znajdziecie całą gamę emocji, zwłaszcza gdy ptaszydło niedomaga lub jest rozróba. To niezwykle wdzięczna i sugestywna forma edukacji przyrodniczej, której nigdy za wiele. Warto zachować w pamięci, że Miejskie ptaki powinny mieć jak najwięcej naturalnego pokarmu.
Jeśli chcielibyście wiedzieć Kto śpi w locie? Czy kaczka krzyżówka nurkuje? albo Co to jest anielskie skrzydło? przeczytajcie Detektywa Wróbla i Struty Dziób. Przyniesie te i wiele innych odpowiedzi na pytania.
Pierwszą przygodę Domikusia czyli Detektywa Wróbla znajdziecie TUTAJ.
Detektyw Wróbel i Struty Dziób, Tomasz Samojlik, Adam Wajrak, wydawnictwo Agora dla Dzieci, 128 stron, wiek 6+