Domy i Domki, Jak różnie mieszkamy – recenzja książki
Chcecie odwiedzić dzieciaki z różnych stron świata?
Odległa podróż pełna ciekawostek czeka na was w książce pod tytułem „Domy i Domki Jak różnie mieszkamy” z serii Akademia Mądrego Dziecka. Na kolejnych jej stronach będziecie mieli okazję odwiedzić aż dwadzieścia domostw w różnych zakątkach świata. Poznacie sekrety ich mieszkańców. Dzieci zdziwi z pewnością fakt, jak bardzo odmienne mogą być domy jak również panujące w nich zwyczaje. Zachęcam do zwiedzania: domów, chat, gospodarstw, apartamentów jak również farm, kamienic, szeregówek… oraz wielu innych.
„Dom oznacza miejsce, w którym mieszkasz. Ale każdy dom może wyglądać różnie w zależności od tego, gdzie się znajduje i do kogo należy. A o czym ty myślisz, gdy wypowiadasz to słowo”
Odwiedzamy Domy i Domki
Domy i Domki Jak różnie mieszkamy to nie tylko domostwa, ale przede wszystkim ich mieszkańcy oraz otaczająca rzeczywistość. Dziecięcy bohaterzy zaczarują czytelników opowieściami o tym jak wygląda ich świat na codzień. Jak i gdzie położone jest miejsce, w którym żyją. Z czego zbudowany jest dom. Czym znajdują się rodzice. jak wygląda lekcja w ich szkole. Gdzie znajduje się pokój mamy i taty oraz gdzie stoi łóżko. Te i całe mnóstwo innych szczegółów jak również ciekawostek przygotowano tak, aby zaciekawić małego czytelnika.
Podróż po niezwykłym barwnym i różnorodnym świecie czytelnicy rozpoczną od Domu z suszonej cegły w Taos w Meksyku, w którym mieszka Mila rodziną.
Dalej ruszycie do Menchesteru w Wielkich Brytanii, gdzie w Szeregówce mieszka Mark.
Z pewnością zaciekawi was wielopokoleniowy dom Sun-hee w Korei Południowej i Dom w Skale, który zamieszkuje chłopiec o imieniu Tafsut ze swoją dużą rodziną w Tunezji. Mnie ciekawiła Jurta czyli jakby przenośny dom w dalekim Kirgistanie, który zajmuje Umar z bliskimi.
W książce jest również polski wątek. Poznacie Tomka, który mieszka w Gdańsku w bloku zwanym falowcem. W tym niesamowitym budynku może mieszkać aż 6000 osób.
Ludzie to mieszkańcy niezwykłych miejsc
Czytelnicy przekonają się, że ludzie żyją w niezwykle różnorodnych warunkach i miejscach. Większość z nas kultywuje lokalne i rodzinne tradycje. Cale rodziny żyją w zgodzie z naturą, czerpiąc z jej dobrodziejstw. Jak mówi Taxli z Brazylia „Las to nasz dom!”. Nasze ludzkie „Domy i domki” powstają w pobliżu wody, tam gdzie sucho i u podnórza gór. W wielkich miastach, miasteczkach i wsiach. Często mieszkamy w otoczeniu zwierząt lub wręcz są one bardzo ważnymi kochanymi lokatorami. Tak jak patyczaki i chomiki Tomka z Gdańska.
Dom to przede wszystkim rodzina. To bliscy tworzą bezpieczny i radosny świat dzieci. Właśnie o najbliższych w pierwszej kolejności mówią mali bohaterzy.
Kilka ciekawostek, które wybrałam
Pośród wielu interesujących wybrałam dla was kilka ciekawostek. Dowiecie się, między innymi:
- że istnieje wioska Pueblo wpisana jest na listę światowego dziedzictwa Unesco,
- o długich domach w dżungli o nazwie maloka,
- jak nazywa się najbiedniejsza dzielnica Mumbaju w Indiach,
- w którym kraju trzeba uważać na jadowite węże pełzające w trawie,
- gdzie robi się meble z trzciny,
- jak radzą sobie dzieci w Norwegii kiedy latem słońce nie zachodzi bo trwa dzień polarny
- co powstaje z manioku?
Czy Domy i Domki obudziły w was ciekawość?
Książka o tym Jak różnie mieszkamy dostarcza ciekawej wiedzy o świecie. Uczy dzieci toleranci jak również otwartości na to co inne i nieznane. Budzi ciekawość pokazując świat.
Uświadamia dzieciom fakt, że rówieśnicy w innej części globu mogą mieszkać dużo skromniej lub wręcz przeciwnie. Ale najważniejsze jest to, aby w swoim domu czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Dbać o siebie nawzajem. Szanować zwierzęta i przyrodę. Nie ma wątpliwości, że nas ludzi łączy to, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi. Przy okazji lektury warto porozmawiać o tym z dzieckiem.
Dodam jeszcze, że książka jest bardzo urokliwie zilustrowana. Pełna kolorów, detali i uśmiechniętych rodzin. Naprawdę niezwykle miło się ją ogląda czytając.
Poznajcie inne tytuły z serii Akademia Mądrego Dziecka.
Domy i Domki Jak różnie mieszkamy, seria Akademia Mądrego Dziecka, autor Valerie Wilding, ilustracje Asa Gilland, tłumaczenie Kazimierz Pytko, 48 stron, wiek 3+