Dziki Poradnik Przetrwania – mega porcja wiedzy o zwierzętach
Dziki Poradnik Przetrwania czyli wszystko o tym, jak zwierzęta chronią i przystosowują się do otaczających je warunków, aby przetrwać. W książce zadziwiające fakty na temat stworzeń z całego świata. Od morza, przez lądy, pustynie, lasy, drzewa. Od małych do dużych. To „megaporcja wiedzy o zwierzętach„. Autorka wyjaśnia czytelnikom jak to jest, że natura wyposaża stworzenia w konkretne, potrzebne im cechy. Czym są geny, mutacje albo cechy, a co oznacza ewolucja? Między innymi te pojęcia zostaną objaśnione w wstępie. Dziki Poradnik Przetrwania podzielono na sześć lekcji, w tracie których miłośnicy przyrody poznają wszystkie chyba techniki kamuflażu i obrony przed pożarciem. „Przewodnikiem” po książce jest mały robaczek. „Wyobraź sobie, że patrzysz na świat z wysokości 5 centymetrów…To Twoja pozycja wyjściowa”. Gotowi?
Zaczytaj się w Dzikim Poradniku Przetrwania
W lekcji pierwszej poznamy tych, którzy potrafią znikać w sytuacjach zagrożenia. Będą to przeróżne gatunki, od lądowych ssaków, przez wodne mątwy. W znikaniu pomaga nie tyko dostosowanie koloru skóry do otoczenia, ale również na przykład wzór, faktura czy kształt ciała. Można też zamierać w bezruchu. Niektóre z wymienionych sposób są naprawdę zadziwiające.
Drugi opisany sposób to ucieczki, a trzeci zaskoczenie przeciwnika. W tym przypadku jako agresor zaskoczył mnie chomik europejski.
Lekcja czwarta opowiada o zwierzętach, które wyposażają się w nieprzyjazne „odzienie” jak na przykład jeżozwierz czy rozgwiazda. Czytelnicy poznają też niejadalnych, a nawet trujących, jak drzewołazy.
Piąta część mówi o tym, że w „kupię siła„. To znane powiedzenie sprawdza się doskonale w świecie zwierząt na przykład u ptaków lub niektórych owadów. Również słonie trzymają się razem.
Szósta lekcja to rozdział dla czytelników o mocnych nerwach. Mowa tu o ataku, czyli gryzieniu, kąsaniu, pluciu, drapaniu, rażeniu prądem i tak dalej…
Na koniec również krótko o tym, jak bronimy się my ludzie.
Książka pełna jest fotografii przedstawiających omawiane gatunki zwierząt i owadów. Cały czas towarzyszy nam mały robaczek, wykonując zabawne pozycje. Tekstu jest sporo do czytania. Nazwy zwierząt są zawsze zaznaczone kolorem. W tej kreatywnej porcji porad jak przetrwać każdy czytelnik znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Książka spodoba się młodym miłośnikom przyrody, podróżnikom i ciekawym świata. To gruba księga do czytania przez długi czas.
Dziki Poradnik Przetrwania, Agnieszka Graclik, wydawnictwo Wilga, 304 strony, wiek 6+