Fajna ferajna – Po prostu być sobą
Fajna ferajna. Po prostu być sobą to opowieść o uczniach pewnej klasy, wśród których nie brakuje indywidualności. Głównymi bohaterami są Dawid Sezamek zwany Ali oraz jego koleżanka od zawsze Basia Tajner o ksywce Tajna. Oprócz przyjaźni, podobnego poczucia humoru i postrzegania świata, łączy ich równie wielka pasja do muzyki. Oboje dryfują na obrzeżach klasowych wydarzeń, szczególnie się nie wyróżniając, bo i po co. Jak mówi Basia: Najfajniejsze w odstawaniu od reszty jest to, że absolutnie nikt nie oczekuje, że będziesz taki, jak reszta. I wtedy możesz być po prostu sobą.
Jednak w tej historii sprawy potoczą się zupełnie inaczej. To właśnie muzyka sprawi, że świat zawiruje, a Ali i Tajna dostaną owację na stojąco i zostaną dostrzeżeni.
Po prostu być sobą
Jak co roku w szkole Dawida i Barbary odbywa się uczniowskie głosowanie na najlepszą zdaniem dzieci inicjatywę. Każda klasa oddaje swój głos. Zwycięża projekt, który dostanie najwięcej głosów w szkole. Propozycji jest wiele, niemal tak dużo jak dzieci. W klasie naszych bohaterów wybucha żarliwa dyskusja na co powinna zagłosować klasa. Jest ostro. Mimo to dzieciakom udaje się dojść do porozumienia, a wybraną inicjatywę ma zrealizować klasa Dawida i Basi.
Mimo samozwańczych klasowych liderów, grupie udaje się wypracować kompromis. Przygotowania ruszają pełną parą i kiedy wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik… prawie następuje klapa. Nie zdradzając wiele powiem, że nasi skromni bohaterzy odegrają w kryzysowej sytuacji kluczową rolę za sprawą muzyki. To będzie ich moment. Ich talent zachwyci szkolną społeczność, co nie wszystkim się spodoba. Ale co z tego wyniknie i jakie jeszcze super wyzwania czekają na bohaterów? Podsuńcie Fajną ferajnę swoim dzieciom.
Fajna ferajna
Fajna ferajna porusza ważne dla dzieci w wieku szkolnym tematy. Pokazuje relacje zachodzące między dziećmi w niewielkiej klasowej społeczności. Jako czytelnicy obserwujemy jak cechy charaktery, wygląd, środowisko wpływa na to jakie miejsce zajmuje dziecko w społeczności, świadomie bądź też nie. Opowieść demaskuje mechanizmy zachowań w grupie. Również te negatywne zachowania dzieci wobec kolegów. Wpływ otoczenia i presja popycha czasem dzieciaki do działań lub słów, których normalnie by nie wypowiedziały.
Fajna ferajna to również eksplozja dziecięcej wyobraźni, żarty oraz samodzielność młodych ludzi. Jest w tej historii codzienność bliska dzieciom.
Po prostu być sobą wydana jest w miękkiej okładce, w zeszytowej formule. Na uwagę zasługuje ciekawa, oryginala czcionka.
Książka napisana jest uczniowskim językiem, co od razu wychwyciło czujne ucho młodego recenzenta, który towarzyszył mi w czytaniu. Mnóstwo zabawnych rysunków wprowadza luźny nastrój do lektury. Fajna ferajna pozostawiła nas z myślą o tym, że zdecydowanie warto być sobą i nie iść z tłumem.
Szkolne perypetie znajdziecie również w serii książek Szkoła Magicznych Zwierząt lub Stach i śmieci oraz Stach i smog.
Fajna ferajna – Po prostu być sobą, Kasia Keller, wydawnictwo Czytelnia, 104 strony, wiek 9+