Glutologia
6 - 8,  9 - 12,  Ciało,  Dla dzieci,  Edukacyjne

Glutologia – jak się nie dać mikropaskudom, robalom i chorobom

Glutologia to lektura, po którą czytelnik sięga na własną odpowiedzialność. Książka, a raczej księga napisana w zabawny i niezwykle angażujący sposób zaprasza bohaterów na Obóz Glutologiczny. Zaskoczy was fakt, że to czytelnik staje się głównym bohaterem tej edu opowieści, jednym z uczestników Obozu Glutologicznego z siedzibą w Villi Vitalis. Przewodnikami po świecie medycyny są Pani Doktor Renata Rentgen (która czyta w myślach uczniów) oraz Pan Pankracy Kukułka – piekarz farmaceuta. Jak mówi Pani Renata:

„Na naszym Obozie Glutologicznym każdy może zobaczyć niewidzialne i usłyszeń niesłyszalne. Glutologia to mądrość”.

Jednak niech was nie zmyli tytuł, chodzi tu nie tylko o gluty, ale o ogrom wiedzy ze świata medycyny. W kolejnych rozdziały autor płynnie porusza się po arcyciekawych tematach związanych z ciałem człowieka, diagnostyką, szeroko pojętym dobrostanem, mikrobami i chorobami. Nie brakuje najznamienitszych wielkich postaci medycyny oraz spojrzeń w przeszłość by mieć lepsze rozeznanie, co czeka nas w przyszłości.

Książka dostarcza trudnej wiedzy jaką jest nauka o leczeniu w niesłychanie przystępny, prosty sposób. Budzi ciekawość, edukuje i uczy młodych ludzi jak dbać o siebie czy też jak zachować dobre zdrowie. Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a ta w logiczny sposób wpleciona jest w całą historię.

Glutologia

Glutkologia

Praktyczna wiedza medyczna poukładana jest w książce w siedemnastu rozdziałach. W ramach danego rozdziału znajdują się wyodrębnione zagadnienia. Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć Rozdział drugi „Villa Vitalis” oraz omówione w nim tematy jak: „temperatura”, „ciśnienie tętnicze” i „diagnostyka” wraz z numerem strony. Taki zabieg zastosowany jest przy każdym rozdziale, dzięki czemu można przeskoczyć do tematu, który czytelnika bardziej interesuje na przykład w Rozdziale szóstym od razu przeskoczyć do tematu „Największe epidemie w historii”!

Glutkologia

Obóz Glutologiczny

Rozpoczynając lekturę czytelnik staje się jednym z ośmiu uczniów, którzy wkraczają w progi Villi Vitalis. Każdy z nich przechodzi badania profilaktyczne, aby uczyć się w praktyce, a nie w teorii, a przy okazji poznać swój stan zdrowia.

Dalej w kolejnych rozdziałach pani Profesor prowadzi uczniów przez meandry medycyny. Będzie o sprawach bliskich ciału: spaniu (i radach na niespanie), odżywianiu (pojawi się kilka ciekawych przepisów), lekarstwach, pasożytach, gojeniu się ran. Zaskoczy was krwiopijczy komar wielkości kruka! oraz wyprawa do lasu na grzyby! Ponieważ grzyby rosną nie tylko w lesie, ale również na ciele.

Adepci akademii dowiedzą się dlaczego trzeba myć zęby, koniecznie! i skąd się bierze ból oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Nie sposób wymienić wszystkie tematy, bo jest ich tak wiele.

Glutkologia

Ludzie medycyny (Glutologii)

Czytelnik wraz z innymi uczniami pozna również ważne dla medycyny postacie. Wśród nich na przykład:

  • grecki bóg medycyny Asklepios,
  • Hipokrates i Awicenna – medyczny geniusz sprzed setek lat,
  • Edward Jenner – angielski lekarz, twórca pierwszej szczepionki,
  • Alois Alzheimer, który pierwszy opisał chorobę, której nazwa pochodzi od jego nazwiska,

„… medycyna nieustannie się rozwija. Dzięki nauce wiemy dzisiaj dużo więcej o zdrowiu niż nasi przodkowie”.

„… do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo, naprawdę. Lekarze ciągle pracują nad tym, żeby badać i leczyć ludzi w jak najmniej stresujący sposób, bez zbędnych operacji i wizyt w szpitalu…”

„Historia medycyny nadal się pisze…”

O bakteriach i wirusach dla dzieci

Pytania, na które każdy chce znać odpowiedź

Jeśli czasem zastanawiasz się choć nad jednym z poniższych pytań, to koniecznie przeczytaj książkę. Pani Profesor odpowie na trudne pytania w prosty sposób. Tych pytań ułatwiających życie i wyjaśniających codzienność jest mnóstwo. Poniżej tylko kilka z nich.

  • Czym się różnią baterie od wirusów?
  • Skąd tabletka wie co boli?
  • Jakie są rodzaje szczepionek?
  • Jak samodzielnie zmierzyć puls?
  • Co znajduje się w krwi?
  • Jak powstaje siniak?
  • Jaka jest różnica miedzy lekiem, a suplementem diety?
  • Jak daleko sięga ludzki wzrok?
Medycyna dla dzieci na wesoło

Glutologia jest przebogato i z humorem ilustrowana, mnóstwo w niej zabawy czcionką. Mimo, że informacja goni informację jest czytelnie, a ważne rzeczy są dodatkowo wyeksponowane. Ta książka to prawdziwa bomba, zupełnie jak witaminowo bombowy koktajl, którego przepis znajdziecie na czterysta dziesiątej stronie.

Polecam wam tytuł Glutologia. Uzmysławia czytelnikom jak skomplikowanym organizmem jest człowiek i uczy jak dbać o sobie na codzień. Patrz osiem filarów zdrowia!.

Powiem szczerze, że medyczne zawiłości nigdy wcześniej nie wydawały mi się aż tak fascynujące. Z tego powodu pierwsza książka pana Adama Mirka pod tytułem „Bebechy” czeka u nas jeszcze na swoje czytanie. Jednak po lekturze Glutologii, stanie się to bardzo bardzo szybko. Jestem „Bebechów” ogromnie ciekawa.

Glutologia, Adam Mirek, ilustracje Kasia Cerazy, wydawnictwo Znak Emotikon, 520 stron, wiek 8+

Książki szukajcie na przykład tu  https://rcl.ink/p0ZyV

Zajrzyjcie rownież do recenzji tytułu Fuuj Ohyda – paskudne ciekawostki obrazkowe

O ciele człowieka dla młodszych dzieci opowiada książka pod tytułem Cuda w Ciele. Opowieści 5 minut przed snem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *