Gudu i Gwai – pokonać lęki i przełamać kompleksy
Gudu i Gwai to przepiękną, pełna kolorów opowieść obrazkowa o emocjach. We wnętrzu czytelnicy znajdą niewiele tekstu, ale za to dwóch barwnych bohaterów i ich niezwykły świat. Jak się okazuje, również oni, wyjątkowi, oryginalni, nietuzinkowi borykają się z lękami, obawami o śmieszność czy odrzucenie.
Gwai uważa, że jest „dziwny„, wałaście wszystko jest w nim dziwne: nos, stopy, futro. „Dlatego nigdy nie wychodzi z domu”.
Gudu czuje, że jego myśli to plątanina. I choć z nikim nigdy nie rozmawiał, czuje że nikt go nie zrozumie. „Dlatego nigdy nie wychodzi z domu”.
Gudu i Gwai wreszcie razem
Obaj stworkowie mieszkają w zakamarkach muszli ślimaka, ale nigdy się nie widzieli. Do czasu. Pewnego dnia, usłyszawszy płacz, Gwai rusza sprawdzić co, to takiego. Dochodzi do spotkania…
Czy nasi bohaterzy dogadają się, zrozumieją, a wygląd okaże się mniej istotny niż sądzili? Zachęcam do spędzenia czasu z książką.
Poniżej okolice i wnętrza mieszkania stworków. Jak widzicie muszla, w której mieszkają jest zachwycająca, a wnętrza zakręcone.
Oceńcie sami, czy Gudu i Gwai wydają się wam dziwaczni?
Jest to świetnie opowiedziana historia w bardzo niewielu słowach. Obrazy mówią tu wiele. Opowieść ta, przyniesie ukojenie osobom, które czują się niepewnie w swojej skórze. Gudu i Gwai są o tym, że tak naprawdę każdy z nas jest inny, co zupełnie nie oznacza, ze dziwaczny. Różnimy się pod wieloma względami i to jest piękne. Wystarczy więc, choć czasem „wystarczy” jest bardzo trudne, otworzyć się na innych. Spróbować zrozumieć, nie oceniać, po prostu być.
Gudu i Gwai po prostu mnie urzekła. Wyglądem i przekazem. Przy okazji jej czytanio-przeglądania, sporo rozmawialiśmy w domu o różnorodności. Polecam wam, bo ta książka to świetna pomoc przy takiej rozmowie z dzieckiem.
O dziecięcych emocjach znajdziecie sporo ciekawych tytułów w kategorii Uczucia i obyczaje –> TUTAJ lub zajrzyjcie do wpisu, o książkach które podpowiadają dzieciom jak odkryć swoje moce i wyjątkowość –> TUTAJ.
Gudu i Gwai, Maria-Luisa Uth, ilustracje Maciej Byliniak, wydawnictwo Dwie Siostry, 32 strony, wiek 5+ do 99