Historia Sztuki dla dzieci – zestawienie
Dziś bardzo ciekawe i niezwykle barwne książki, których tematem jest Historia sztuki dla dzieci. Mali czytelnicy o zainteresowaniach plastycznych, ale nie tylko będą mogli zajrzeć do świata sztuki, poznać wspaniałych twórców oraz ich dzieła, jak również techniki malarskie na przestrzeni dziejów. Sama wiele dowiedziałam się z tych książek. Czytaliśmy je powoli, z wielką uwagą i ciekawością.
Naprawdę cieszy mnie, że możemy sięgać po książki, które poruszają takie, można by powiedzieć niszowe tematy w dzisiejszych czasach. Warto czytać z dziećmi o sztuce ponieważ ta jest nieoczywista i budzi w nich ciekawość. Pojawiają się pytania, refleksje. Warto dać dziecku możliwość poznania nie tylko bajkowych super bohaterów, ale również bohaterów pędzla i sztalugi.
Oto trzy według mnie znakomite propozycje o sztuce dla dzieci:
- historia sztuki i technik malarskich w książce Czyje to Farby? Tajemnice warsztatu artysty dla dzieci młodszych;
- sylwetki wielkich artystów w Kto to puka? Sztuka;
- oraz Gwiaździsta noc Vincenta i inne powieści. Historia Sztuki dla dzieci – nieco już starszych.
Czyje To Farby. Tajemnice warsztatu artysty
Napisana prostym językiem, książka opowiada o technikach malarskich od najdawniejszych czasów. „Jedną z form pradawnej sztuki były ryty. Powstawały poprzez rycie obrazu w skale za pomocą ostrych narzędzi”. Od tego właśnie zaczęła się sztuka.
Z książki dzieci dowiedzą się między innymi o tym:
- że, pierwsze malowidła na ścianach powstały 40 tyś. lat p.n. e.;
- z czego pozyskiwano barwniki do farb;
- czym jest technika następstwa obrazów;
- gdzie i kiedy powstała pierwsza fabryka papieru.
Pojawia się wiele nowych pojęć, takich jak gwasz, fresk czy tempera jak również pojęć znanych już dzieciom z zajęć plastycznych jak akwarele, farby olejne czy pastele. Wymienieni w książce znani, wielcy malarze oraz ich dzieła jak np. Leonardo da Vinci i jego Mona Lisa zachwycają.
Książka zaplanowana w formie kolażu pełna jest fotografii obrazów, ilustracji oraz tekstów w „okienkach”. Przewodnikiem po stronicach książki jest postać dziewczynki, która przekazuje różne ciekawostki, zadaje pytania i wzbudza ciekawość.
Jako dodatek do książki wydany został również Szkicownik artysty. Możecie go podejrzeć na stronie wydawnictwa TUTAJ.
Kto to puka? Sztuka
To książka, która prezentuje sylwetki dwudziestu najznakomitszych artystów z całego świata. Każdemu dedykowano dwie stronice w klimacie, w którym tworzył. Znajduje się na nich krótka notka wraz z ciekawostkami o artyście, jego portret bądź sylwetka oraz fragment bądź element najsłynniejszego dzieła. Dzieci poznają między innymi Edvarda Muncha i jego dzieło Krzyk; Pablo Picassa; Gustava Klimta; Vincenta Van Gogha i jego przyrodę; Jana Matejkę wraz ze Stańczykiem; Hokusai Katsushika z kraju kwitnącej wiśni oraz wielu innych. Jest krótko i zwięźle, interesująco i w tylu artystycznych nastojach ilu jest artystów. Każdy niepowtarzalny i wyjątkowy. Ta książka, to kompendium, które każdy szkolniak powinien choć przejrzeć i zachować w pamięci.
Gwiaździstą noc Vincenta i inne opowieści. Historia Sztuki dla dzieci
To już kawał historii, pięknie i nastrojowo spisanej od czasów prehistorycznych twórców do współczesności. Tak pisze o niej autor:
„Nasza historia sztuki rozpoczyna się w pewnej jaskinii na terenie dzisiejszych Niemiec czterdzieści tysięcy lat temu, kończy natomiast przed pewną bramą w Pekinie w 2014 roku”.
W samej przedmowie przeczytacie wiele ciekawych rzeczy: o tym, że artysta tworzy i jest związany z miejscem, w którym przyszło mu żyć; o tym, że niektórzy artyści tworzyli rzeczy nowe, a inni pokazywali rzeczy w niezwykły sposób; o tym, że sztuka może być niezwykle bliska, a zarazem daleka, a magia sztuki polega na tym, że nie przestaje ona zadziwić. Piękna zachęta do czytania opowieści, prawda?
Przeniesiecie się w czasie …
Sylwetki twórców przedstawione są w krótkich opowieściach, momentach, jakby kadrach wyjętych z ich życia np. chwile gdy Leonardo da Vinci malował portret pięknej Cecylii Gallerani lub gdy Michał Anioł tworzył rzeźbę Dawida. Jak twierdził mistrz „W każdym kamieniu ukrywa się posąg. A rzeźbiarz musi go uwolnić”. Przedstawione powieści oparte na życiorysach są pięknym dziełem wyobraźni autora książki. Wielkich postaci ze świata sztuki jest w książce mnóstwo. Autor znalazł zupełnie niezwykły sposób, aby ich przestawić i zainteresować młodych czytelników. Stworzył niezwykły klimat, czytając można się przenieść w czasie.
Na końcu spisane zostały chronologicznie wydarzenia w dziejach sztuki, jak również słowniczek pojęć, spis dzieł sztuki oraz źródeł reprodukcji. Przejrzyście, jasno i co istotne zwięźle. Książka to właściwie księga, która będzie towarzyszyć dzieciom przez wiele lat.
Podsumowując
Każda z wyżej opisanych książek prezentuje sztukę w nieco innym ujęciu, każda jest niesłychanie ciekawa i warta przeczytania. Z pewnością ich lektura okaże się owocna dla dzieci, ale też rodziców. To książki, które sprawdzą się jako prezent. Polecam waszej uwadze.
Czyje To Farby. Tajemnice warsztatu artysty, Małgorzata Kwapińska, wydawnictwo Kocur Bury, 80 stron, wiek 5+
Kto to puka? Sztuka, Katarzyna Vanevska, wydawnictwo AWM, 48 stron, wiek 6+
Gwiaździstą noc Vincenta i inne opowieści. Historia Sztuki dla dzieci, Michael Bird, Nasza Księgarnia, 336 stron, wiek 10+