Kocia Szajka i czarne złoto – recenzja
Czy wsród waszych dzieci są wielbiciele Kociej Szajki?
Przeczytałam tytuł Kocia Szajka i czarne złoto czyli dziewiątą cześć w serii detektywistyczno przygodowej z kocimi bohaterami w rolach głównych. Dobrze było znów spotkać się z Komandosem, Lolą, braćmi Precelkami oraz innymi kocurami. Charakterystyczna dla Szajki wartka akcja oraz dobrze znani już dzieciom, zaangażowani detektywi, wciągają w wir zdarzeń. Tym razem młodzi czytelnicy, przy okazji lektury, zdobędą sporo informacji związanych z pracą górników. Odwiedzą Kopalnię węgla Guido w Zabrzu, w której zaginął sztygar Alojzy Uszok. „Do stu tysięcy polnych myszy!” Sprawa jest pilna.
Kocia Szajka w kopalni Guido
Mimo jesiennej aury oraz ogromnego zamiłowania do leniuchowania, gdy za oknem deszcz, koty już następnego dnia opuszczają Cieszyn. Z policjantką Walerką Koczy za kierownicą, udają się autobusem do Zabrza. Na miejscu od razu ruszają do akcji. Nie ma chwili do stracenia. Od trzech dni los Alojzego jest nieznany.
W kopalni wita ich koci sztygar – Pasterniok. Zaciekawieni bohaterzy ruszają windą w głąb ziemi na oględziny miejsca, w którym Alojzy widziany był po raz ostatni.
Kto mógł porwać sztygara?
W tej opowieści pojawiają się ciekawi nietuzinkowi bohaterzy. Niektórych kocury przesłuchają w charakterze świadków. Podejrzanych jest kilku. Ale kto okaże się porywaczem? Nic nie jest oczywiste. Lektura trzyma w napięciu do samego końca.
W tej historii jest wiele śląskości: język, obyczaje, przekąski. Dzieci dowiedzą się czym jest sztolnia. Dlaczego w kopalni używano kanarków. Co oznacza słowo”fajrant” i do czego wykorzystywano węgiel. Jak również czym jest czarne złoto.
Nie brakuje genialnych kocich powiedzonek. „Na potęgę mysiego czerepu!” Uwielbiam je!
Historia doskonała do samodzielnego czytania
Kocia Szajka i czarne złoto to książka z tekstem zapisanym większą czcionką. Historia ułożona została w krótkich rozdziałach i przebogato zilustrowana. Ilustracje są barwne ciekawe. Kształtują gusta przyszłych dorosłych, w dobrym tego słowa znaczeniu.
Pełną emocji Szajkę czyta się dzieciom wygodnie oraz z przyjemnością.
Jeśli znacie Kocią Szajkę to polecam dziewiątą przygodę. Jeśli nie znacie jeszcze tej serii, nie ma na co czekać. Polecam.
To co gotowi na zwiedzanie podziemnych korytarzy? Na dreszczyk emocji w czasie detektywistycznej przygody? Odrobinę jesiennego klimatu?
Kocia Szajka i czarne złoto, tom 9, Agata Romaniuk, ilustracje Malwina Hajduk, Agora dla dzieci, 120 stron, wiek 6+
W serii Kocia Szajka ukazały się również tytuły: 1. Zagadka zniknięcia śledzi (2021), 2. Ucho różowego jelenia (2021), 4. Duchy w teatrze w teatrze (2022), 5. Fałszerze pierników (2022) 6. Napad na moście (2023) 7. Gondola (2023) 8. Zaginione bajki (2024)
Recenzja tytułu Kocia Szajka i napad na moście
Pod ziemią – recenzja książki, której akcja toczy się w kopalni Guido.