Kocia Szajka i czarne złoto
6 - 8,  9 - 12,  Detektywistyczne,  Dla dzieci,  Przygodowe,  Zwierzęta

Kocia Szajka i czarne złoto – recenzja

Czy wsród waszych dzieci są wielbiciele Kociej Szajki?

Przeczytałam tytuł Kocia Szajka i czarne złoto czyli dziewiątą cześć w serii detektywistyczno przygodowej z kocimi bohaterami w rolach głównych. Dobrze było znów spotkać się z Komandosem, Lolą, braćmi Precelkami oraz innymi kocurami. Charakterystyczna dla Szajki wartka akcja oraz dobrze znani już dzieciom, zaangażowani detektywi wciągają w wir zdarzeń. Tym razem młodzi czytelnicy, przy okazji lektury, zdobędą sporo informacji związanych z pracą w górników. Odwiedzą Kopalnię węgla Guido w Zabrzu, w której zaginął sztygar Alojzy Uszok. „Do stu tysięcy polnych myszy!” Sprawa jest pilna.

Kocia Szajka i czarne złoto

Kocia Szajka w kopalnia Guido

Mimo jesiennej aury oraz ogromnego zamiłowania do leniuchowania, gdy za oknem deszcz, koty już następnego dnia opuszczają Cieszyn. Z policjantką Walerką Koczy za kierownicą, udają się autobusem do Zabrza. Na miejscu od razu ruszają do akcji. Nie ma chwili do stracenia. Od trzech dni los Alojzego jest nieznany.

W kopalni wita ich koci sztygar – Pasterniok. Zaciekawieni bohaterzy ruszają windą w głąb ziemi na oględziny miejsca, w którym Alojzy widziany był po raz ostatni.

Kocia Szajka i czarne złoto
Kocia Szajka

Kto mógł porwać sztygara?

W tej opowieści pojawiają się ciekawi nietuzinkowi bohaterzy. Niektórych kocury przesłuchają w charakterze świadków. Podejrzanych jest kilku. Ale kto okaże się porywaczem? Nic nie jest oczywiste. Lektura trzyma w napięciu do samego końca.

W tej historii jest wiele śląskości: język, obyczaje, przekąski. Dzieci dowiedzą się czym jest sztolnia. Dlaczego w kopalni używano kanarków. Co oznacza słowo”fajrant” i do czego wykorzystywano węgiel. Jak również czym jest czarne złoto.

Nie brakuje genialnych kocich powiedzonek. „Na potęgę mysiego czerepu!” Uwielbiam je!

Kocia Szajka

Historia doskonała do samodzielnego czytania

Kocia Szajka i czarne złoto to książka z tekstem zapisanym większą czcionką. Historia ułożona została w krótkich rozdziałach i przebogato zilustrowana. Ilustracje są barwne ciekawe. Kształtują gusta przyszłych dorosłych, w dobrym tego słowa znaczeniu.

Pełną emocji Szajkę czyta się dzieciom wygodnie oraz z przyjemnością.

Czarne złoto

Czarne Złoto

Jeśli znacie Kocią Szajkę to polecam dziewiątą przygodę. Jeśli nie znacie jeszcze tej serii, nie ma na co czekać. Polecam.

To co gotowi na zwiedzanie podziemnych korytarzy? Na dreszczyk emocji w czasie detektywistycznej przygody? Odrobinę jesiennego klimatu?

Kocia Szajka i czarne złoto, tom 9, Agata Romaniuk, ilustracje Malwina Hajduk, Agora dla dzieci, 120 stron, wiek 6+

W serii Kocia Szajka ukazały się również tytuły: 1. Zagadka zniknięcia śledzi (2021), 2. Ucho różowego jelenia (2021), 4. Duchy w teatrze w teatrze (2022), 5. Fałszerze pierników (2022) 6. Napad na moście (2023) 7. Gondola (2023) 8. Zaginione bajki (2024)

Recenzja tytułu Kocia Szajka i napad na moście

Pod ziemią – recenzja książki, której akcja toczy się w kopalni Guido.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *