Kto ukradł pamięć?
6 - 8,  9 - 12,  Ciało,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Komiks,  Przygodowe

Kurzol. Kto ukradł pamięć? – recenzja

Czekaliśmy na Kurzola Kto ukradł pamięć! I tak samo jak poprzednie tomy, Kurzol skradł nasze serca. Kolejny edukomiks pełen jest kurzolskich powiedzonek oraz niespodziewajek. A nade wszystkim porusza ważny temat, a mianowicie wyjaśnia jak działa i co, dzieje się w mózgu narażonym na ciągłe internetowe i social mediowe doznania.

Tym razem za sprawą magicznej klepki podłogowej bohaterzy przeniosą się do organizmu … Agaty, siostry Antka. Bo to ona ma problem z komórką, a jej mózg jest narażony na taką ilość bodźców, których nie jest w stanie obsłużyć. Kurzol, Antek i Agata wylądują w neuronach. „Impulsy (w mózgu Agaty) lecą bez przerwy, jak szalone. W tym bałaganie to, co ważne, ginie, synapsy nam się przegrzewają, neurony są przeciążone i przestają stykać”.

Jesteście gotowi na wielką przygodę, dopaminowe „opętanie”, pokoje zagadek, hardcorowe tunele i największy park rozrywki? Nie ma na co czekać, sięgajcie po Kurzola.

Kto ukradł pamięć?

Kto ukradł pamięć?

„Neuron się nie cieszy, gdy się człowiek cieszy” wyjaśnił kierownik neuroprzekaźników, łapiących impulsy dostarczane do mózgu.

Agata runie w przepaść, a Antek zostanie opętany przez dopaminy. Na szczęście z pomocą przyjdzie mu Kurzol. Bohaterzy staną do nierównej walki z dopaminamy owładniętymi odczuwaniem przyjemności. „Przyjemności nigdy dość” głosi Michalina.

Czy zagubionym w ciele uda się przywrócić równowagę w organizmie i wydostać się na czas z wnętrza Agaty? Jakie jeszcze organy odwiedzą po drodze? Kogo jeszcze zniewoliły dopaminy? Odpowiedzi oraz szaloną zabawę przyniesie lektura tej genialnej opowieści, która łączy w sobie formę komiksu z tradycyjną historią.

Kto ukradł pamięć?

Na ilustracji poniżej Kurzol przyrządza swoje opisowe (czytaj popisowe) danie kurzolskie kurzoknedle.

Kto ukradł pamięć?

Komiks i tradycyjna opowieści pomagają zrozumieć

Kurzol to nie tylko wiedza i edukacja, ale zabawa językowa. W tekście roi się od śmiesznych przeinaczeń w wykonaniu kurzowego stworka. Tak więc obok apoteozy, dopaminy czy neuroprzekaźników pojawia się rydzyk-fizyk, lęk głębokości i szerokości, a wszytko jak piachem zasiał. Nic dodać nic ująć, po prostu dzieje się.

Przygody Antka i małego stworka mieszkającego pod łóżkiem chłopca są fantastycznie zilustrowane przez Nikola Kucharską. Barwne, pełne emocji postacie oraz szałowe wnętrza kurzolowej chatki „eleganckiej ale staroświeckiej” i organizmu cieszą oczy czytelników.

Komiks edukacyjny dla dzieci

Trzecią część o Kurzolu czyta się błyskawicznie. Perypetie bohaterów oraz wiedza płynąca z książki pomagają młodym czytelnikom zrozumieć, jak działa ich organizm oraz co zrobić, by czuć się dobrze.

Poszczególne części można czytać oddzielnie, choć w pierwszej części Antek i Kurzol nawiązują znajomość, a potem to już magiczna klepka.

Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, zachęcam.

Kurzol. Kto ukradł pamięć?, autor Boguś Janiszewski, ilustratorka Nikola Kucharska, wydawnictwo Agora dla Dzieci, 144 strony, wiek 6+

Zajrzyjcie również do 👇

Kurzol. Strach się bać!

Kurzol. Gdzie się podział sen?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *