Mali Słowianie
6 - 8,  9 - 12,  Bajki,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Mali Słowianie. Dawne wierzenia i tradycje | Recenzja

„Drzewiej, czyli dawno temu… ” tak zwraca się w pierwszych słowach Monika Maciewicz, autorka książki Mali Słowianie, do swoich czytelników. Zapowiada to pradawną słowiańską ucztę. I nie ma tu ani krzty przesady, tak właśnie jest. W książce znalazło się dziewięć opowiadań, które są obrazem dawnego codziennego życia rodzeństwa Przemka i Milenki (wcześniej Niemoja i Nielubki), małych Słowian.

Piękne wydanie, które zachwyca

Książka jest z wielką starannością wydana. Lekko pożółkły papier oraz zdobiony pasek z różnymi wzorami w górnej części każdej strony, nadają wydaniu charakteru. Duża czcionka oraz wyraziste ilustracje pełne kolorów sprawiają, że to książka idealna dla dzieci, które szlifują sztukę czytania. To również dobra propozycja do wspólnego czytania z dzieckiem. Dla mnie całość wygląda ciekawie w każdym detalu.

Mali Słowianie

Mali Słowianie czyli dzieciństwo pełne obowiązków i magii

Czytając kolejne rozdziały poznajemy bliżej małych bohaterów, ich rodzinę, najbliższych, domostwo. Choć Przemek i Milenka lubią bawić się, psocić i sprzeczają się ze sobą, to jednak ich życie jest nieco inne od życia współczesnych dzieci. Inaczej spędzają czas.

Przede wszystkim mają sporo obowiązków, muszą pomagać rodzicom i nie buntują się przeciwko temu.

Słowiańskie zwyczaje i tradycje

Druga rzecz, która mnie mocno zaciekawiła to mnóstwo pradawnych przesądów, rytuałów i zwyczajów, które im towarzyszy na codzień. Bogowie, miejsca kultu, wierzenia często mające silny związek z przyrodą wytyczają rytm życia naszych bohaterów i ówczesnych Słowian. Ludzie byli niezwykle przesądni i obserwowali świat wokół siebie, wszelkie zmiany w przyrodzie stanowiły drogowskaz jak żyć. To natura wiodła człowieka, a nie człowiek dominował naturę. I choć z praktycznego punktu widzenia ludziom żyło się trudniej ponieważ nie było nowoczesnych sprzętów, dostępu do lekarzy, wspaniałej edukacji czy kolorowych zabawek, to z drugiej strony życie człowieka miało swój rytm, a zwyczaje nadawały bezpieczne ramy, szczególnie w przypadku dzieci.

Mali Słowianie

Ciekawostki ze świata Słowian

Z przygód małych bohaterów dowiecie się mnóstwo ciekawostek o słowiańskich wierzeniach. Co znaczy lelum polelum albo dziegć i skąd one się wzięły? Kim była mamuna i jak można było się przed nią urchonić? Dlaczego zmora przychodziła nocą i jakie zwierze mogło na nią „zapolować”? Kiedy przychodziły prądniczki, albo kim był chmurnik.

Dowiecie się jak za dawnych czasów bawili się ludzie w wioskach, jak traktowano starszych ludzi i jaką strawę serwowano w domach.

Dawne słowa i ich znaczenie

W tekście pojawia się wiele starych, dziś już praktycznie nie używanych słów. Jak na przykład dłubanka, podołek, skopek czy motanka. Są one objaśniane na marginesach książki. Często imiona, nazwy rzeczy miały związek z cechami charakteru osoby lub właściwościami przedmiotów.

Mali Słowianie

Mali Słowianie

Spis treści Mali Słowianie

Mali Słowianie podróż pełna refleksji

Przyznam, że bardzo podobała mi się Mali Słowianie. To zupełnie pełna zieleni odległa w czasie przygoda. Proste życie bez pośpiechu, tak inne od tego którego dziś jesteśmy częścią. Myślę, że mali czytelnicy będą zaintrygowani swoimi rówieśnikami, a nie jedno wprawi ich w osłupienie.

Przemek i Milenką są ciekawi świata, miewają dzikie pomysły, są radośni i mimo, że są bliźniakami to są zupełnie różni. Potrafią się kłócić, ale kiedy sytuacja tego wymaga, wspierają się i mogą na siebie liczyć. Na przykład gdy spotkali Jagodową Babę! Obserwując relacje rodziców i dzieci, wydaje mi się że młodsi mieli więcej swobody, czas na wybory i refleksje jeśli coś poszło nie tak. W dawnych czasach był czas na zrozumienie pewnych rzeczy, zadanie pytań i wybór swoje drogi.

Jak wspaniale byłoby dziś spotkać piękną Dziewannę …

Mali Słowianie kolorowanka

Czy warto sięgnąć po Małych Słowian?

Jeśli macie ochotę na odrobinę słowiańskiej magii, spotkanie z wszechmocnymi bogami, odrobinę dreszczyku, a wszystko to z dziecięcymi bohaterami w rolach głównych, to Mali Słowianie sprawdzą się doskonale.

Bardzo mnie raduje, że powstała taka książka, w której autorka tak pięknie odnosi się do słowiańskich korzeni.

Mali Słowianie. Opowiadania o dawnym świecie, Monika Maciewicz, wydawnictwo SQN, 144 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.