Japonia
3 - 5,  6 - 8,  Dla dzieci,  Dzieci i Rodzina,  Przygodowe

Matsuri oraz Dzieci z Hamamatsu – Japonia oczami dziecka

Dziś chcę wam przybliżyć dwa tytuły autorstwa Ka Mochi: Matsuri oraz Dzieci z Hamamatsu. Oba tytuły to opowieści o japońskiej kulturze, tak ciekawej co odmiennej od naszej. Dobrze jest przenieść się na chwilę do tego niesamowitego świata. Dobrze jest opowiadać dzieciom o innych kulturach i otwierać na to co inne, odległe. Być może kiedyś będą miały okazję poznać ten świat z bliska. Dzieci z Hamamatsu to książka wydana w 2020 roku. Znalazła się u nas z polecenia, choć przyznam, że nie miałam impulsu do czytania. Ten pojawił się kiedy zobaczyłam najnowszy tytuł autorki, Matsuri czyli rok w rytmie świąt.

Japonia

Matsur czyli po japońsku święto

Matsuri to opowieść i trochę”przewodnik” po pełnych magii japońskich świętach, których znaczenie odkrywa przed czytelnikami Ali. Od dziewczynki dowiemy się iż w Japonii miesiące mają numery, nie nazwy. W każdym z nich, Japończycy odbywają zachwycające rytuały, których korzenie sięgają odległych czasów lub wywodzą się z legend. Czytelnicy poznają znaczenie wielu japońskich, ciekawie brzmiących słów. Ali opowie nam o świętach przeznaczonych dla dziewczynek lub tylko dla chłopców, dla całych rodzin, albo tylko dla golasów. Niektóre z wydarzeń wymagają nie lada odwagi od uczestników. Innym towarzyszą cenne przedmioty jak laleczki hina – ningyo.

Magiczna moc liczb parzystych, najbrudniejsze święto świata, fasolki szczęścia czy wybór najpiękniejszej kwitnącej wiśni, tego właśnie pełne są japońskie Matsuri. Czytelników zachwycą również okazałe dwustronicowe ilustracje.

Z tych opowieści dowiecie się, że „Japończycy większość rzeczy robią razem, nie w pojedynkę”.

Patronat nad książką objęło Muzeum Manggha, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie jak również Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Dzieci z Hamamatsu

To udany debiut literacki autorki. Słyszałam wiele dobrych opinii o książce i nie zawiodłam się. Opowieść wciąga od pierwszych stronic. Odmienne od naszych zwyczaje obserwowane oczami dziecka, zadziwiają i ciekawią. Dzieci z Hamamatsu to opowieść Laury, małej dziewczynki, która wraz z rodzicami przenosi się z Polski do miasta Hamamatsu, w Japonii. Ekscytująca podróż samolotem mija szybko, a na miejscu czeka Laurę wiele niespodzianek. Nie wszystkie od razu przypadną jej do gustu, jak na przykład jedzenie. Jak mówi Laura, jej brzuszek jest często pusty, a ona sama głodna.

Czytając towarzyszymy rodzinie od ich pierwszych chwili w nowym kraju. Potem dzieci będą towarzyszyć Laurze w jej pierwszym dniu w przedszkolu oraz obserwować jej pierwsze zagraniczne znajomości. Zobaczymy jak wyglada japońskie christmas oraz wigilijne cuda.

Co poza Japonią dla mnie było ciekawe to fakt, że mimo trudności, Laura w niemal każdej sytuacji pozostaje pogodnie, otwarta oraz pozytywnie nastawiona do jej „nowego świata.”

Historię obrazują ciekawe, niebanalne ilustracje autorki książek. Książka ma większy format i lekko usztywnione stronice. Czytanie Matsuri oraz Dzieci z Hamamatsu to przyjemność i intrygująca przygoda.

Polecam waszej uwadze oba tytuły. To lekko opowiedziane historie o odległym oraz egzotycznym dla większości z nas kraju. Z ciekawością mój syn i ja poznaliśmy go bliżej.

Matsuri, Ka Mochi, wydawnictwo Tatarak, 72 strony, wiek 5+

Dzieci z Hamamatsu, Katarzyna Mochocka, Ka Mochi, wydawnictwo Tatarak, 232 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *