Naukokomiks – Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie
Naukokomiks Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie to zaskakujące połączenie astronomicznej wiedzy z komiksem oraz sporą dawką humoru. Wszystko dzieje się w wyobraźni. Chorą Sarę odwiedza szkolna koleżanka, która postanawia wyleczyć przyjaciółkę z nudy. Wyciąga książkę o kosmosie i tak zaczyna się historia o poszukiwaczach przygód podróżujących przez Układ Słoneczny. Dziewczyny wymyślają kosmiczny pojazd o silnikach napędzanych entuzjazmem jak również kompletują załogę. W jej skład wchodzą kosmiczne, domowe zwierzaki: pies Riley (kapitan), chomik Fortynbras (inżynier pokładowy), kot Mruczek (kosmiczny kociak) oraz wąż Pan Pełzacz (oficer do spraw naukowych). Celem załogi jest odbycie kosmicznej podróży przez Układ Słoneczny oraz dostarczenie informacji o dokonanych odkryciach. Po to, aby chora Sara przestała się nudzić.
Świetne ilustracje pełne kolorów sprawiają, że chce się lecieć w ciemną przestrzeń. Oprócz przygody umiejętnie przemycono dużą porcję wiedzy o kosmosie. Wraz z bohaterami zbliżymy się do słońca, odwiedzimy osiem planet naszego układu oraz planety karłowate. Każda wizyta spłentowana zostanie raportem pełnym danych. Będzie też o pulsarach, karłach, galaktykach…
Przykładowe ciekawostki Układu Słonecznego:
- Merkury oznacza posłańca bogów w mitologii Rzymian. Na jego powierzchni w dzień jest 430 stopni, natomiast w nocy -170.
- Ziemia znajduje się 150 milionów km od Słońca.
- Olympus Mons to największy wulkan w Układzie Słonecznych, dwa razy większy od Mount Everestu i znajduje się na Marsie.
- Odległość Ziemi od Słońca to jednostka astronomiczna, która wynosi 149 597 871 km
- Księżyce galileuszowe nazwane na część swojego odkrywcy, to cztery księżyce Jowisza.
- Układ Słoneczny otacza kulista chmura odłamków, to Obłok Oorta.
Kosmicznych informacji w Naukomiksie jest bez liku, a w tej formule łatwo zostaną w głowie dzieci.
Jak mówi dr Phil Plait, astronom i twórca bloga Bad Astronomy, we wstępie do książki „Wszechświat jest wielką zagadką, układanką rozciągającą się na całym niebie i chyba nie ma nikogo, kto zetknąwszy się z nią, nie chciałby spróbować dopasować do siebie jej elementów”, „Im dokładniej go badamy (Wszechświat), tym więcej pozostaje do zbadania”. Też mam takie wrażenie. Im więcej czytam, tym mniej rozumiem. Taki paradoks. Podsuńcie Naukokomiks – Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie dzieciom.
W serii Naukomiksy ukazały się również: Dinozaury, Rekiny (mój wpis TUTAJ ), Koty, Samochody oraz Roboty i Drony.
Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie – Naukomiks, Rosemary Mosco, Nasza Księgarnia, 128 stron, wiek 6+