24 godziny w dżungli oraz 24 godziny w kosmosie – komiksy popularnonaukowe
Komiksy coraz śmielej zajmują miejsce w ofercie popularnonaukowej dla dzieci. Dziś dwie, genialne komiksowe książki. Nas zachwyciły. Oto 24 godziny w dżungli oraz 24 godziny w kosmosie. Pięknie wydane historie obrazkowe, które zabierają czytelników do centrum badań naukowych w sercu dżungli na Borneo oraz na stację kosmiczną w przestrzeni kosmicznej. Oba tytuły dostarczają wiele informacji oraz ciekwaostek w prostych, jasno sformowanych tekstach, w kolorowy, zajmujący sposób. To zupełnie nowy sposób przekazywania dzieciom wiedzy. Z naszego doświadczenie bardzo skuteczny i zachęcający do dalszej eksploracji tematu. Mam nadzieję na kolejne tytuły w tej serii. Aby się przekonać jak fajne to książki, zajrzyjcie ze mną do ich wnętrza.
24 godziny w dżungli
Dżungla zaprasza czytelników do wnętrza soczystymi, zielonymi kolorami. W tej historii młody student dołącza na praktyki do Ośrodka badawczego. Jego opiekunem ma być doktor Lin. Cam będzie poznawał zakres prowadzonych w ośrodku prac badawczych, a wspomagać go będą dzieci pani doktor, Ellie oraz Danny. Towarzysząc naukowcom oraz młodym zapaleńcom:
- odbędziemy wędrówkę po „podniebnych” kładkach w koronach drzew,
- poznamy zagrożone gatunki Borneo,
- dowiemy się co zabrać na wyprawę do dżungli,
- zobaczymy jak wygląda budka lęgowa dla Dzioborożca,
- poznamy fakty oraz ciekawostki na temat gatunków zamieszkujących dżunglę Borneo, w tym zachwycające okazy ptaków, wyjątkowe małpy Nosacze oraz Orangutany jak również bardzo rzadką Sundajską Panterę mglistą.
Niezwykle ciekawe było także:
- spotkanie Cama z doktor Cleo oraz lekcja o owadach,
- zakładanie foto pułapki oraz zapis z jej kamery,
- zakładanie foto pułapki na ćmy oraz „podglądanie” nocnych zwierząt przez kamerę noktowizyjną.
Czytając dzieci dowiedzą się w jaki sposób bada się przyrodę, odkrywa nowe gatunki oraz wspiera środowisko tam, gdzie tego potrzebuje, na przykład na skutek wycinki lasów.
Dżungla budzi się o świcie, a z nią ciekawi wszystkiego co ich otacza, przyrodnicy.
W kosmosie
24 godziny w kosmosie to zapis pracy kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), która leci z prędkością 28 163 kilometrów na godzinę. Z komiksowej opowieści czytelnicy dowiedzą się:
- wiele o życiu kosmonautów na Stacji: posiłkach, planie dnia, skafandrach, w jaki sposób docierają na Stację oraz jak wracają na Ziemię, jak Stacja jest zaopatrywana w potrzebne produkty oraz wyposażenie,
- jak zbudowana jest MSK,
- jakie umiejętności powinien posiadać kosmonauta i jak wgląda ich szkolenie,
- jak wygląda obieg wody na stacji. Tak, poznają proces odzyskiwania wody z moczu!
- o zastosowaniach kosmicznej nauki.
To niektóre z tematów. Kosmicznych faktów jest o wile więcej. Spacer kosmiczny to moment, kiedy można zobaczyć naszą planetę Ziemię z zupełnie innej perspektywy.
Czy obserwowaliście kiedyś MSK z Ziemi? My, nasza rodzina robimy to co roku podczas wakacji na suwalszczyźnie. Jest tam czyste niebo pełne gwiazd. Późna porą o określonej godzinie, spośród gwiazd wyłania się obiekt – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. To już niemal nasz rytuał. Polecam i Wam.
Obie książki wyposażone są w „Linki Usborne”, namiar na stronę www. Po wpisaniu tytułu książki można obejrzeć filmiki dotyczące zarówno zwierząt i roślina jak również pracy kosmonautów.
Książki komiksy są dla dzieci łatwe w czytaniu. Dzięki ilustracjom wiedza sama wchodzi do głowy. Łatwo złapać bakcyla oraz chęć na pogłębienie tematu.
Jeśli zastanawiacie się jaką książkę wybrać na tegoroczny prezent mikołajkowy, to zdecydowanie polecam wam oba tytuły. Wybierzcie ten, który jest bliższy zainteresowaniom waszego dziecka.
Zajrzyjcie również TUTAJ aby poznać wspaniałe ekokomiksy: Po co nam lasy oraz Po co nam oceany?
24 godziny w dżungli, Lan Cook, oraz 24 godziny w kosmosie, Rób Lloyd Jones – wydawnictwo Wilga: dżungla, kosmos, 64 strony, wiek 8+