O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych
O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych to opowieść o dorastaniu, a nie kosmicznych odkryciach jak może sugerować tytuł. Czytelnicy wkroczą do świata Piotrka. Chłopca, który zachęcany do odkrywania i nauki przez unieruchomionego chorobą, starszego brata, zaczyna odkrywać świat na swój sposób. Okazuje się, że ponad przeciętna wiedza, którą dysponuje nie ułatwia mu relacji z rówieśnikami. Piotrek przekona się o tym, dzięki znajomości z Artkiem. I choć Artek jest zupełnym przeciwieństwem naszego bohatera, to wniesie i zmieni w jego życiu wiele.
Historia opowiedziana oczami chłopca, porusza wiele trudnych życiowych tematów. Piotrek wychowuje się w niepełnej rodzinie, a jego brat, o czym wspomniałam, jest poważnie chory i przykuty do kosmicznego łóżka. Artek, nowy przyjaciel Piotrka jest eurosierotą, wychowywanym przez babcię. Nie umyka uwadze Piotrka, że odżywia się bardzo niezdrowo. W klasie chłopców, umiera kolega Pawełek, wcześniej niezbyt dobrze traktowany przez rówieśników. Natomiast w miasteczku gdzie toczy się historia, chłopcy naliczają nieoczekiwanie dużą grupkę lokalnych dziwaków. Okoliczności jest jeszcze więcej i choć brzmią ponuro, to nie przytłaczają czytelnika. Książka napisana z optymizmem i z dziecięcą otwartością.
Tytułowa czarna dziura powstaje pod łóżkiem Piotrka, w efekcie opowieści starszego brata Stefana, z angielska Stephena. Nazwisko chłopców Jastrzębski przywołuje skojarzenie z Jastrzębiem tłumaczonym z angielskiego jako Hawk, co tworzy Stephen`a Hawkinga.
O Stephenie Hawkingu…
Ta historia zaczyna się od Myszy Podpodłogowych, które pojawiły się pod łóżkiem Piotrka. Jak mówi chłopiec podkradły jego kolorowankę. Jednak starszy brat wyjaśnia Piotrkowi, że to nie myszy, a może jednak Czarna Dziura odpowiedzialna jest za jej zniknięcie. W głowie Bratka, bo tak nazywa starszy brat Piotrka, kłębią się myśli, rusza wyobraźnia, pojawiają się pytania. Taki właśnie efekt chciał uzyskać starszy brat Stefan.
Punktem zwrotnym w tej powieści jest bliższa znajomość Piotrka z rudym Artkiem. Zupełnie przeciętny kolega pokaże Piotrkowi prawdziwe życie. Artek stanie się w pewnym sensie nowym bratem chłopca, a słowa wypowiedziane przez Artka zapoczątkują zmiany.
-Bo zawsze taki oderwany jesteś – wydusił w końcu /Artek/ – Może i wiesz dużo, ale nie wiesz tego, co ważne.
-A co jest ważne? – zapytałem /Piotrek/
-No… wszystko….
Znajomość z Artkiem sprawia, że w pewnym momencie znika Dziura i myszy, a Piotrek zaczyna patrzeć na świat w inny sposób. Dostrzega swoją inność względem rówieśników. Przestaje się bać.
O Stephenie Hawkingu Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych to niezwykła opowieść o dojrzewaniu, w której niejeden nastolatek odnajdzie swoje rozterki oraz cząstkę siebie. Mowa w niej o sile braterskiej więzi jak również niesłychanie ważnych relacjach z rówieśnikami. Każdy jest inny to jedna z wielu małych wielkich myśli, którą przekaże czytelnikom Piotrek. Książka nie lukruje rzeczywistości, porusza wiele ciemniejszych stron życia, a mimo to jest optymistyczna, ponieważ Piotrek chce powiedzieć TAK temu wszystkiemu co chce nadejść.
Uhonorowana nagrodami książka jest wznowieniem powieści wydanej w 2014r.
O Stephenie Hawkingu Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych, Katarzyna Rytych, wydawnictwo Literatura, 160 stron, wiek 8+