Panika w Egipcie książka – gra dla małych detektywów
Już nie raz wspominałam o tym, że książki w których istnieje element grywalizacji to u nas bardzo poszukiwana pozycja. Mój Syn czyta coraz śmielej, a kiedy można jeszcze odczytywać obrazy graficzne, szukać dowodów i śladów oraz rozwiązywać zagadki, to jest już wszystko „czego tygrysy potrzebują najbardziej”. Dziś chciałabym pokazać Wam Panikę w Egipcie. To książka – gra, w której dziecko staje się prawdziwym detektywem. Panika w Egipcie przenosi dzieci do starożytnych Teb, do 1255 roku przed naszą erą. Odwiedzane miejsca będą niezwykle tajemnicze i niebezpieczne, podejrzani nieodganiani, a tropy nieoczywiste. Trzymajcie się, bo…
„Jesteś w sercu Egiptu, kraju majestatycznych piramid, palącego słońca, jadowitych węży i szacownych faraonów”.
Śledztwo czas zacząć …
Podczas lektury Paniki w Egipcie czytelnik, staniecie się uczniem w szkole skrybów, a stary nauczyciel – mistrz, czytelnikowi powierzy misję rozwikłania zagadki, bo oto ktoś planuje targnąć się na życie władcy Egiptu – faraona Ramzesa II. Jednego z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców Egiptu.
„Trzeba działać szybko, …Ty masz dobre nogi, dobre oczy i żywy umysł! Wierzę w Twoje zdolności; możesz mi pomóc udaremnić ten spisek i ocalić faraona.”
Młody czytelnik, aby przygotować się do misji, przywdzieje odpowiedni strój i zostanie wyposażony w przydatne atrybuty. O spisek podejrzane są cztery osoby:
- Kradniechamon – dawny uczeń szkoły skrybów, ceniący dostatek i bogactwo;
- Tajemnisis – jedna z żon władcy;
- Przekornetis – kapłan w świątyni Ramzesa oraz
- Archiket – tebański architekt.
Każda z tych wielkich postaci ma swój motyw i sposobność, aby zabić faraona. Czytając uważnie wskazówki i podążając śladem spiskowca przez między innymi Dolinę Królów, świątynie czy Pałac Ramzesa, czytelnik odkryje tajemnicę i uchroni władcę przed trucicielem.
Edukacja przez zabawę
Oprócz wyśmienitego detektywistycznego wyzwania, dzieci znajdą w książce też wiele cennych informacji o czasach i życiu Egipcjan.
- Jak mierzono w Egipcie czas i czym jest Dekada.
- Kim był Ramzes II.
- Jak wyglądała struktura społeczna w Egipcie i jakie panowały w ówczesnych latach zwyczaje i wierzenia.
- Jak powstały Hieroglify – Święte Znaki.
- Czy istniały pieniądze.
Panika w Egipcie bawi, edukuje i prowokuje umysł do myślenia. Budzi ciekawość i zachęca do dalszych samodzielnych już odkryć. W mądry i ciekawy sposób wprowadza czytelników w bardzo odległy, zupełnie abstrakcyjny dla nas świat. Kiedy zacznie się czytać i podążać za wskazówkami, szczerze, nie można już zaprzestać śledztwa, książka wciąga. Jest w niej całe spektrum emocji i wrażeń, od mrocznego klimatu w zakamarkach grobowca, rejwach w centrum miasta, mistycyzm w świątyni aż do radości podczas świata Opet. Jestem przekonana, że książka Panika w Egipcie zaskoczy dzieci i Was.
Niesłychanem walorem książki jest również szata graficzna, na którą składa się przemyślana kompozycja grafik i tekstów oraz wspaniałe soczyste kolory. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że treści nie ma zbyt wiele, jednak to tylko złudzenie. Informacji jest sporo.
Szczerze polecam Panikę w Egipcie do wspólnego czytania i odkrywania, zabawy i nauki. To wspaniała książka, która nas zachwyciła.
Jeśli macie ochotę, zajrzyjcie też do innych opisywanych i polecanych przez ze mnie książek – gier. Dziennik: Zagadkowa Podróż; Rycerz Lewie Serce.
Panika w Egipcie, Camille Gautier & Stephane Vernet, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 48 stron, według mnie 6+