Co nam mówi niebo – Opowieści o wszechświecie dla dzieci
Co nam mówi niebo to jedna z tych książek, o których zaraz chce się powiedzieć światu. Zachwycająca opowieść o ciekawości, która doprowadziła do rozwoju nauki, niesamowitych odkryć i umożliwiała postęp ludzkości. Dzieci dowiedzą się wiele o naszej planecie Ziemi oraz jej miejscu we wszechświecie.
Dziewięcioletni William ma spędzić jeden wakacyjny tydzień u swojej ekscentrycznej ciotki. Ciocia to jego jedyna rodzina poza mamą i tatą. Wszyscy nastawieni są dość sceptycznie do tej wizyty, ale nie ma innego wyjścia. Chłopiec pozostaje w domu ciotki Gunvor i choć jest dziwacznie, to okazuje się, że ciotka jest w pewnym sensie niesamowita. Odkrywa przed Williamem świat jakiego wcześniej nie znał. Opowiada o wszechświecie, w taki sposób, że w głowie chłopca rodzi się coraz to więcej pytań, coraz więcej ciekawości.
Książka jest absolutnie pięknie wydana. Obcowanie z nią jest po prostu prawdziwą przyjemnością. Zachwyciły mnie również charakterystyczne ilustracje. Pełne detali ukazują astronomiczne instrumenty, dokumenty, sylwetki naukowców i oczywiście Wiliama oraz nieco dziwną ciotkę. Wszystko jest czarodziejskie, zachęca do wertowania, wyjaśnia dzieciom zawiłe zagadnienia. To piękna opowieść o astronomii dla dzieci.
Co nam mówi niebo
Pierwszy dzień u ciotki Gunvor mija szybko, kolacja ze śledzikiem, wełniany koc i włochate dywany. Dom ciotki wydaje się Williamowi mroczny i nieco przykurzony. Sama ciotka znika bez śladu na całe dnie by pojawić się na czas posiłku. Kładąc się spać William zauważa dziecięce książki, a wśród nich tytuł Lew, czarownica i stara szafa. To odkrycie oraz ogólna nuda, popycha go do poszukiwań starej szafy w starym domu ciotki. I tak trafia na dziwne popakowane w papiery stare szkła o przeróżnych grubościach i rozmiarach. Zastanawia się co, też to może być… Na myszkowaniu przyłapuje go ciotka, ale to nieoczekiwane zajście staje się okazją do rozpoczęcia ich pierwszej astronomicznej rozmowy.
Ciocia okazuje się mieć ogromną wiedzę. Opowiada o gwiazdach, galaktyce, planetach, słońcu. O ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju astronomii i astrologii. O kalendarzu, który pozwolił ludziom zapanować nad czasem i liczbach oraz cyfrach, które umożliwiły przekazywanie wiedzy.
Mimo, że Wiliam czasem nie nadąża za ciotką, to wiedza którą słyszy ciekawi go i popycha do kolejnych pytań. W starciu z Mikołajem Kopernikiem przegrywa nawet iPad z grą Minecraft, którą Wiliam ma ze sobą. Czytelnicy będą świadkami jeszcze kilku takich rozmowy chłopca i ciotki, po których William będzie śnił o planetach i statku kosmicznym. Nie obędzie się również bez doświadczeń ze spadającym jabłkiem.
Pośród tematów rozmów pojawiają się znani naukowy: Arystoteles, wspomniany Mikołaj Kopernik, Tychon Brah, Isaac Newton i jego prawo przyciągania, Olę Romer oraz wielu innych.
Brzmienie świata
Okazało się, że ... tydzień, który miał trwać w nieskończoność, nagle dobiegł końca, natomiast nie skończyła się ciekawość Wiliama. Dziwaczna ciocia pokazała chłopcu brzmienie życia.
Bardzo cenne jest przekazanie wiedzy dzieciom, że praca naukowców często opiera się na odkryciach ich poprzedników. Nigdy całkowicie nie wiadomo co przyniosą badania i jakie mogą mieć konsekwencje. Dlatego czasem odkrywców uważa się za szalonych naukowców.
Trudne pojęcia i zagadnienia jak szerokość geograficzna czy maszyna planetarna zostały wyjaśnione dodatkowo w słowniczku pojęć na końcu książki. Natomiast w trakcie czytania, dzieciom towarzyszy mały gryzoń, który jakby uprzedza i przygotowuje dzieci co stanie się za chwilę w opowieści. Bardzo zresztą sympatyczny.
Co nam mówi niebo to książka dla każdego ciekawego świata dziecka. To fascynująca opowieść o wszechświecie, który niezwykle trudno jest nam zrozumieć, bo jest niesłychanie skomplikowany.
Książka podejmuje trud wyjaśnienia naszej ziemskiej obecności oraz zagadnień astronomicznych. Budzi ciekawość. Bardzo wam polecam Co nam mówi niebo. Nam powiedziało bardzo wiele.
Co nam mówi niebo, Opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali, Gertrude Kiel, wydawnictwo to tamto, 256 stron, wiek 9+