Kaja i Aleks na tropie Profesora Powsinogi – książka gra
W naszym domu książki z przygodą i zagadką w tle są szczególnie mile widziane. Taka właśnie jest Kaja i Aleks na tropie Profesora Powsinogi. Akcja rozgrywa się w Peru, co jeszcze bardziej zachęciło mojego syna do tej podróży. Jako miłośnik świnek morskich, wie że te zwierzątka pochodzą właśnie z tego kraju. Wracając jednak do meritum. Kaja i Aleks to para młodych detektywów z miejscowości Komorniki. Kaja to umysł ścisły, ma 11 lat, natomiast Aleks to dziewięcioletni humanista. Wyposażeni w detektywistyczne gadżety oraz w towarzystwie kota Sherlocka podejmą się każdej dostatecznie trudnej ich zdaniem zagadki. To dwie zupełnie różne osobowości, których wiedza i umiejętności uzupełniają się w trakcie misji. Na zlecenie Oficjalnego Centrum Biura Detekwistyconego prowadzonego przez dziadka Bogdana, dzieci mają odnaleźć profesora Powsinogę zakręconego kulturoznawcę. Wyzwania czekają na czytelników już od pierwszych kart książki.
Reguły gry w tej zabawie
Zanim czytelnicy wyruszą w podróż poznają sylwetki głównych bohaterów, a następnie przeczytają o zasadach w tej „niezwyczajnej książce”. Są ważne bo ich przestrzeganie determinuje sukces misji i gwarantuje dobrą zabawę. „Niektóre zagadki wymagają manipulowania książką lub skrzydełkami„, trzeba mieć bystre oko i jasny umył. A kiedy wszystkie te techniki zawiodą, można skorzystać z podpowiedzi. Ponumerowane zagadki są bardzo zróżnicowane i ciekawe.
Udzielając poprawnej odpowiedzi czytelnik przenosi się do kolejnego etapu podróży, choć oczywiście nie jest to kolejna strona. Dzieci będą „skakać” po książce w przód i w tył bezustaniu.
Wiedza na wyciągnięcie ręki
Na poszczególnych etapach podróży czytelnicy znajdą mnóstwo informacji o kulturze, zwyczajach oraz geografii Peru czy cywilizacji Inków. To egzotyczne dla nas miejsce odkryje wiele wspaniałości.
Kaja i Aleks są niebywali samodzielni w tej podróży, będą korzystać z samolotu i lokalnych autobusów. Nie poddają się nawet kiedy trop ich zmyli i zaprowadzi na manowce. Odwiedzą wiele miejsc, między innymi dolinę rzeki Canete, rezerwat Nor Yauyos-Cochas, adventure Park Incatrek czy wzgórze Machu Picchu, obejrzą rysunki w Nazca. Poznają peruwiańskie potrawy oraz miejscowe zwierzęta (jak sympatyczne alpaki). Będzie się działo.
Tego czy dzieci odnajdą profesora Powsinogę i odkryją tajemnicę jego zniknięcia, trzeba się przekonać czytając i rozwiązując zagadki.
Książka jest fantastycznie zilustrowana, pełna szczegółów, interesujących grafik, zdjęć i ornamentów. Paleta kolorystyczna ograniczona do kilku kolorów i ich odcieni. Bardzo dobra jakość papieru sprawia, że bardzo miło obcuje się z tym wydaniem. Na końcu miejsce na notatki i jeszcze odpowiedzi, które można podejrzeć w ostateczności jeśli zadanie okaże się zbyt dużym wyzwaniem.
Jeśli wasze dzieci interesuje odkrywanie świata, podróże, inne kultury to ta książko – zabawa detektywistyczna spełni wasze oczekiwania. Jest świetna.
Dziennik: Zagadkowa Podróż; Dziennik: Podróż przez czas, Escape Book: Klątwa Faraona i Zaginiona wyspa skarbów;
Kaja i Aleks na tropie Profesora Powsinogi, Jonasz Błajet, Dorota Nowakowska; wiek 9+, na stronie wydawnictwa Novo znajdziecie informację na temat książki oraz pierwszej jej części.