Kosmos – To, o czym dorośli ci nie mówią
Dziś przyszedł czas na kolejną książkę z lubianej przez nas serii, pod tytułem Kosmos. To o czym dorośli ci nie mówią. Temat jak zawsze u nas mile widziany, a książka równie ciekawa i wyczerpująca, co poprzednie. Fajnie, bezpośrednio napisana, tak aby dotrzeć z tematem do dzieci. Bardzo lubimy tę rysunkową, trochę komiksową konwencję przekazywania wiedzy. Zupełnie inaczej wiedza wchodzi do głowy, ponieważ konkretne fakty kojarzą się ze śmiesznymi rysunkami i sytuacjami. Co jest świetne. Tym razem również spis treści jest bardzo fajnie zaprojektowany, bo pod hasłem znalazła się zachęcająca „zajawka” co będzie się w nim znajdować.
Z uwagi na duży zakres wiedzy, Kosmos. To o czym dorośli ci nie mówią to książka na dłuższe czytanie. Dobrze mieć ją w dziecięcej biblioteczce ponieważ dzieci z pewnością będą chętnie do niej zaglądać.
Początek
W rozdziale Początek czytelnicy dowiedzą się czym on był (Początek) i skąd się wziął Wszechświat oraz przeczytają o tym, że wcześniej było Nic. Przyznam, że dla mnie dyskusje w tym temacie z synem są zawsze trudne, no bo jak pojąć coś takiego. Mam ogromną nadzieję że kiedyś, ktoś odkryje jak to naprawdę się zaczęło. Dlaczego Nicość się skończyła. Choć sami autorzy piszą, że może coś powinno zostać tajemnicą. Ciekawe pojęcia, które pojawiły się w tej części to pracząstki, taon oraz kosmiczna temperatura.
Kosmiczne zasady
Bardzo ciekawy rozdział. „Słuchajcie, sprawa robi się poważna. Wszechświat nam się rozrasta i nie wiadomo, co dalej. Trzeba nad tym zapanować. Potrzebujemy kosmicznych praw!”. Jakie zatem zasady panują w kosmosie? Poniżej kilka z nich:
- „Energia nie może powstawać z niczego…”;
- „…budżet energii musi się zawsze zgadzać”;
- zasady obowiązują w całym wszechświecie…;
- Grawitacja i ekspansja (powiększanie się wszechświata) potrzebują równowagi;
- „czas we wszechświecie porusza się tylko do przodu”
Kosmiczna materia
W tym rozdziale, o tym z czego zbudowany jest wszechświat czyli z najmniejszych cząsteczek materii, atomów. Teoria fajnie poparta została eksperymentami, które zachęcają do myślenia. Z pomocą przychodzi ser żółty!
Galaktyki
Jak powstają, jakie są ich rodzaje /soczewkowate, eliptyczne, nieregularne, spiralne…/ jak są wielkie, ile gwiazd zawierają w swoich granicach. Nasza galaktyka to Droga Mleczna, spiralna, która ma 10 miliardów lat. O Galktykach i Drodze Mlecznej jest dużo informacji w tym rozdziale. W dalszej części rozdziału ponownie czekają na czytelników eksperymenty myślowe, które pozwalają zrozumieć zaprezentowaną treść.
Kolejne dwa rozdziały to Narodziny Gwiazd oraz Planety. Zobaczcie poniżej galerię wybranych, kilku dosłownie stronic książki. Jest kolorowo, zabawnie, ciekawie oraz z pomysłem. W powstanie książki zaangażowanych zostało wiele osób ze świata nauki. Wszystkich te osoby, czytelnicy poznają na końcu książki. Polecam wam Kosmos ponieważ to świetna kosmiczna przygoda i niekończąca się podróż w stronę nauki i wiedzy. Podsuńcie tę książkę swoim dzieciom ale też sami weźcie udział w tej przygodzie pełnej odkryć.
Wcześniej opisywane przeze mnie książki z serii, pod tytułem Mózg znajdziecie TUTAJ oraz Ekonomia TUTAJ.
Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski, Max Skowider, wydawnictwo Publicat, 160 stron, wiek 9+