Książki Detektywistyczne dla dzieci – zestwienie
Dziś chciałabym wam pokazać nasze najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci. Ich bohaterami są oczywiście, super sprytne dzieciaki, a zagadki do rozwiązania ciekawe i wywołujące dreszczyk emocji. Wszystko to powoduje, że młody czytelnik z przyjemnością i łatwością angażuje się w akcję i sam również szuka odpowiedzi. Jakaż wielka jest satysfakcja kiedy odkrywane przez bohaterów wskazówki pozwalają czytelnikowi odgadnąć winowajcę wcześniej. Przejrzyjcie ze mną naszą listę propozycji, któraś z pewnością przypadnie do gustu waszym dzieciom. Zapraszam na moje subiektywne zestawienie.
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica filmu
Ten tytuł nie powinien być zaskoczeniem dla wielbicieli gatunku. We wrześniu miała miejsce premiera kolejnej części, kultowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Najnowsza część nosi tytuł Tajemnica filmu i jest równie świetna co poprzednie. Jej lektura sprawiła mojemu synowi ogromną radość. Zbyt wiele o zagadce napisać nie mogę, bo ci co czytają wiedzą, ze po prostu nie wolno mi popsuć zabawy. Natomiast akcja rozgrywa się jak zwykle w miasteczku Valleby, w którym Lasse i Maja prowadzą swoje dochodzenia. Tym razem do miasteczka przyjeżdża ekipa filmowa, której przewodzi znany, światowy reżyser Omar Nauk. Wraz z pojawieniem się ekipy zaczynają dziać się różne dziwne rzeczy…
Jakiś czas temu opisywałam Wam w szczegółach przygody młodej pary detektywów i możecie je zobaczyć TUTAJ. Było to wtedy gdy przeczytaliśmy zaledwie kilka części, a obrazki wprawiały mnie w zdumienie i zdziwienie. Powiem wam jedno, kiedy przeczytacie więcej części, ilustracje jakoś stają się oswojone i bliskie. Kiedy otworzyliśmy z Jankiem Tajemnicę filmu, nie mogliśmy się nacieszyć pokracznym widokiem komisarza Randolfa Larssona i innych bohaterów. Dziś mogę powiedzieć, że te przedcudaczne postacie kupiły nas bez reszty. Są przerysowane, komiczne i po prostu śmieszne.
Całą serię znajdziecie TUTAJ
Biuro Detektywistyczne nr 2. Operacja Zachód Słońca
Operacja Zachód Słońca to trzeci w kolejności tom detektywistycznej serii Biuro Detektywistyczne nr 2. Ponieważ książka bardzo nam się spodobała, to z pewnością sięgniemy po tom pierwszy czyli Operacja Burzowa Chmura. Na początku książki znajdziecie krótką prezentacją wszystkich bohaterów „odcinka” wraz z ilustracjami. Główni bohaterzy to Trill i Olivier oraz ich pies Otto. W przeciwieństwie do Lassego i Mai, tutaj współpraca z policją nie układa się tak gładko. Mali detektywi nie są raczej mile widziani w miejscu przestępstwa. Jednak są sprytni i wytrwali i zawsze o krok z przodu przed Funkcjonariuszem Brekke.
Operacja Zachód Słońca to zagadka, która zaczyna się gdy starsza Pani, Nora Bratland omal nie zostaje przejechana przez pirata drogowego. Jak się wkrótce okazuje pirat ten ma na kącie nie tylko niebezpieczną jazdę, ale również napad na bank. Czy pierwsze podejrzenia małych detektywów okażą się właściwe? Kto okaże się rabusiem? Nie bez przygód wytropią to Trill i Olivier wraz z czworonożnym przyjacielem.
Historie, które składają się na zagadki rozwiązane w Biurze Detektywistycznym nr 2 są zamknięte w kilkunastu krótkich rozdziałach. W książce zastosowano dużą czcionkę, która ułatwia dzieciom samodzielne czytanie. Nie brakuje też kolorowych, pełnych życia ilustracji. Książka wydana porządnie, w twardej oprawie.
Zachęcam do przejrzenia tytułów z całej serii TUTAJ
Feralne Biuro Śledcze. Zatruty spinner
To kolejna seria detektywistyczna, na którą chcę zwrócić waszą uwagę. W serii ukazało się pięć tytułów, kolejny w zapowiedzi. Tak jak w przypadku poprzedniej propozycji na początku czytelnicy poznają zabawnych członków Biura Śledczego. Są to: Agenta Czajkę, Inspektor Zamęt, Boksi Roksi oraz Kot Biurowy Biały. Na kolejnej stronie przedstawieni zostają także bohaterzy, którzy występują w danym tytule.
Zatruty spinner ma sześć rozdziałów, ale bez tytułów, po prostu wyodrębniono sekcje numeryczne. Czcionka duża, wygodna dla dzieci. Ilustracje w klimacie „przykurzonego” biura detektywistycznego, stosowane kolory, oszczędne w wyrazie. Akcja wartka, a zagadka wcale nie łatwa do rozwikłania. Jednak detektyw Czajka genialnie rozprawi się z „szajką” rozsiewającą wirusa w szkole.
Nawiedzona Kamienica
To książka detektywistyczna, w odróżnieniu jednak od pozostałych propozycji nie jest to seria. To historia, która przydarzyła się chłopcu imieniem Tadek. Tadek zostaje zmuszony do tego, aby wraz z rodzicami przeprowadzić się do małego miasteczka. W porównaniu do dużego miasta, w którym mieszkał wszystko jest małe i nudne. Wkrótce jednak okazuje się, że nie ta do końca. Razem z nowo poznaną koleżanką, rezolutną Lilką wpadają na trop zagadki Nawiedzonej Kamienicy. Dzięki dziewczynce Tadek poznaje miasteczko, jej mieszkańców i nowych kolegów, a dzięki sprytowi i odwadze wpada na trop tajemniczego skarbu.
Nawiedzona Kamienica to bardzo fajnie napisana książka, którą czyta się zadziwiająco szybko. Fabuła jest naprawdę dobrze pomyślana, nie nudzi, a wręcz przeciwnie. Mamy tu nie tylko zagadkę, ale też sporo o uczucia i emocjach młodych bohaterów. O tym jak radzą sobie w trudnej sytuacji, w której się znaleźli i o tym, że nie warto się poddawać.
Mali czytelnicy znajdą znacznie więcej tekstu do czytania, za to mniej ilustracji. Ilustracje są raczej „na okrasę”, natomiast nie stanowią istotnej części tak jak w przypadku trzech wyżej wymienionych pozycji.
Tajemnica Zielonej Teczki – zagadka i gra miejska
Książka Tajemnica Zielonej Teczki to wybrany tytuł z całej serii „Tajemica…” … Ta niezwykła seria łączy w sobie elementy poszukiwania, odnajdywania i tropienia z grą miejską.
Akcja każdej z książek odbywa się w innym mieście w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Olsztynie, dzięki czemu można te miasta bliżej poznać.
Główni bohaterzy to Kwartet Detektywistyczny: Kama, Zuza, Krzysiek i Wojtek. Kama lubi piłkę nożną, Wojtek Minecrafta, Krzysiek to chudy okularnik, a Zuza to rudowłosa koleżanka z ławki Kamy. Jak mówi Kamila „Detektywistyczna praca nie jest nam obca. Robimy to, by pomóc innym, no i oczywiście – tego nie da się ukryć – bo to lubimy!”
W części Tajemnica Zielonej Teczki dzieciaki jadą do Warszawy na autorskie spotkanie z pisarzem. Niestety spóźniają się przez nieplanowane opóźnienie pociągu. Szczęśliwie jednak mają okazję krótko porozmawiać z autorem i poprosić o autograf. W trakcie rozmowy, autor zdenerwowany musi opuścić dzieciaki. Coś się stało, a tym samym nasz Kwartet zostaje wciągnięty w wir nowych, ciekawych wydarzeń.
Bohaterzy odkrywając tajemnicę, odkrywają też mnóstwo ciekawostek i informacji na temat miasta. Można się dowiedzieć że Pałac Kultury ma 237 m wysokości, zwiedzić Zamek Królewski, poznać legendę o księciu mazowieckim, który przemienił się w niedźwiedzia.
Seria Tajemnica bardzo przypadła mi do gustu, bohaterzy to 12, 13 latkowie więc nieco starsze dzieci. W książkach mnóstwo jest wiedzy, podanej w ciekawy dla młodych czytelników sposób. Pomysł na połączenie detektywistycznego elementu z grą miejską, która angażuje czytelnika, uważam za bardzo trafiony. Jest dużo fajnych i zabawnych, kolorowych ilustracji. Książka ma oprawę miękką.
Miło mi, jeśli znalazłaś coś interesującego dla swojego dziecka wśród powyższych detektywistycznych propozycji.
Jeśli chcesz czytać na bieżąco moje wpisy na blogu, zapraszam Cię na
FaceBook NiceStoryPL
Instagram NiceStoryPL
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica filmu, Martin Widmark, Wydawnictwo Zakamarki, 124 strony, wiek 6+
Biuro Detektywistyczne nr 2. Operacja Zachód Słońca, John Lier Horst, Wydawnictwo Media Rodzina, 104 strony, wiek 6+
Feralne Biuro Śledcze, Zatruty spiker, Sven Jonsson, Wydawnictwo Bajka, 64 strony, wiek 7+
Nawiedzona Kamienica, Beata Sarnowska, Wydawnictwo Skrzat, 104 strony, wiek 7+
Tajemnica Zielonej Teczki, Beata Sarnowska, Wydawnictwo Skrzat, 152 strony, wiek 6+