Mateusz i zapomniany skarb – rodzina z humorem
Mateusz i zapomniany skarb to trzecia część perypetii pewnej, interesującej rodziny. Tym razem historia opisana jest z perspektywy sześcioletniego Mateusza, ucznia pierwszej klasy. Mateusz ma jeszcze dwie starsze siostry, Lilkę i Wiktorię. Chłopca spotykamy, gdy wakacje „zbliżają się z prędkością światła„. Część rodziny, jak co roku wybiera się do Amalki. Miejsca pełnego wspomnień, przygód, dzieciaków, cioć i wujków oraz miejsca, gdzie jest zakaz używania telefonów i tabletów. Dzieci same sobie wymyślają zabawę i organizują czas. Super prawda? Opowieść Mateusza jest pełna humoru i dziecięcych obserwacji na temat świata dorosłych. W prosty, spontaniczny sposób chłopiec interpretuje niedpowiedzenia, wykręty, ogólnie rożne zachowania dorosłych.
Czytając tę historię, zarówno mali jak i dorośli czytelnicy poczują przypływ dobrego humoru. Mój syn ewidentnie odczuł ulgę, że rówieśnicy widzą pewne sprawy podobnie jak on. Wnioski Mateusza były mu bliskie. Ja natomiast upewniłam się, że w każdej rodzinie codzienność jest odrobinę szalona i pełna rozgardiaszu. I, że to jest w porządku.
Momentami zaśmiewaliśmy się do łez oboje.
Zeszyt prawd życiowych
Mateusz prowadzi Zeszyt prawd życiowych, zapisując tam zebrane spostrzeżenia, doświadczenia i to, co dobrze byłoby zapamiętać, na przykład: „nie denerwować mamy”; „żeby być zdrowym trzeba myć ręce”; „myśl globalnie, działaj lokalnie…”
Chcecie dowiedzieć jak wyglądał wyjazd rodziny Mateusza na wakacje? Czy mama odpoczęła, tak jak planowała? Czy ciocia Aneczka zapadła na cholerę? Skąd wziął się skarb w Amalce? Dlaczego zawód szambiarza jest ważny? I co bzyczy za ścianą? Zachęcam do rodzinnego czytania. Czeka was masa śmiechu. Po tej lekturze spojrzycie na waszą rodzinę z zupełnie innej, pełnej akceptacji perspektywy.
Szukajcie również pierwszej i drugiej części pod tytułem Lilka i spółka oraz Lilka i wielka afera.
Wpisy o książkach w podobnym klimacie z dziecięcymi bohaterami w rolach głównych, znajdziecie TUTAJ – Pate, chłopiec o wielkiej wyobraźni; lub TUTAJ – Zaraz wrócimy, tylko do Afryki skoczymy.
Mateusz i zapomniany skarb, Magdalena Witkiewicz, wydawnictwo Od deski do deski, oprawa miękka, 190 stron, wiek 6+