Najlepsze kartonówki dla najmłodszych
W dzisiejszym wpisie znajdziecie Najlepsze kartonówki dla najmłodszych. Zapraszam do świata pełnego szczegółów, ciekawych bohaterów, akcji i kolorów. Warto sięgać po kartonówki, bo działają na dziecięcą wyobraźnię, ćwiczą spostrzegawczość, a także wspierają naukę opowiadania. Rozwijają słownictwo i pomagają pracować nad koncentracją dzięki skupieniu uwagi na wybranym, ulubionym elemencie.
Możemy spędzać z maluszkiem czas razem na pięknych opowieściach, przekazując nie tylko historię, ale również wiedzę. Książki bez tekstu polecam wszystkim rodzicom. Poznajcie naszym zdaniem najlepsze kartonówki dla najmłodszych.
Pajączek, Eric Carle, wiek 0-2
Opowieść o małym Pajączku, który pracowicie tka swoją sieć. Na każdej kolejnej stronie odwiedzają go różne zwierzęta z domowej zagrody: koń, owca, świnka… i próbują namówić go do swojej zabawy. Jednak pajączek jest zapracowany. Co genialne, to to że pajączek oraz jego sieć której na kolejnych stronach przybywa jest narysowana wypukłą kreską, przez co dzieci mogą ją śledzić paluszkiem.
Moja pierwsza książeczka w liczbach, Eric Carle, wiek 0 – 2
Książka uczy maluchy liczenia od 1 do 10. Gruba kartonowe stronice są poprzecinane w poprzek strony, dzięki czemu dziecko może dopasować liczbę (która znajduje się w górnej części) do ilość pysznych owoców (które znajdują się w dolnej części). Świetna i niezniszczalna książka.
Mam oko na Liczby, Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński, wiek 3+
Dzieci uczą się liczyć od 1 do 10 poprzez wyszukiwanie na przepięknych, zatłoczonych ilustracjach przedmiotu który jest pojedynczy, podwójny, potrójny itd. Świetna zabawa bezkońca i wciąż zachwyca, wciąż odkrywany jest jakiś nowy szczegół. Genialna. W serii również Mam oko na Litery.
Auto, tekst J.M. Brum, ilustracje: Jan Bajtlik, wiek 1 +
Niezwykle kolorowa i sugestywna książka dla najmłodszych miłośników motoryzacji. Auto to pojazd z którym tata poradzi sobie w każdej sytuacji, w czasie deszczu, gdy trzeba zmienić oponę, czy gdy skończy się benzyna i trzeba przesiąść się o autobusu. Na koniec jazda przenosi się do salonu, a pasażerem jest pluszowy miś.
Samochody bez tajemnic, Rob Lloyd Jones, wiek 5+
To książka wypełniona autami, a w każdym z ponad 60 okienek ciekawe informacje. Dzieci zobaczą między innymi jak powstaje samochód w fabryce, jak działa silnik, co się dzieje w warsztacie i na torze wyścigowym. W tej książce jest naprawdę wiele do zobaczenia i odkrycia. Starci mogą ćwiczyć samodzielne czytanie.
1000 pojazdów i nie tylko, ilustracje Gabriele Antonini, wiek 3+
To prawdziwa galeria pojazdów. Od tych które dzieci spotkają w mieści, przez ratunkowe, lotniskowe, te które spotkają na wakacjach, osobowe, wyścigowe, motocykle, kosmiczne…. a to dopiero początek. Każdy pojazd: jeżdżący, pływający, latający jest bardzo ładnie, estetycznie narysowany oraz podpisany.
Na budowie i Auta Stephan Lomp, wiek 2+
W miasteczku Sprężyna Zdrój wiele się dzieje. Charakterni bohaterowie (których dzieci mogą poznać na 4 stronie okładki) cały czas są w akcji. W Na budowie powstaje nowe Sprężynowe Centrum Nauki, a w Autach dzień jak codzień, a na koniec wielki wyścigowa o Sprężynowe Grand Prix. Książki fantastyczne, pełne szczegółów, humoru oraz kolorów. U nas wertowane bez końca, jedne z ulubionych mojego syna. Wspaniały duży format i jakość sprawia że to wielka przyjemność oglądania. Takie kartkówki, wyszukiwarki ćwiczą spostrzegawczość oraz wyobraźnię, a także wspierają naukę opowiadania.
W serii znajdziecie jeszcze inne tytuły.
Nad wodą, Ali, Mitgutsch, wiek 2+
Kolejna piękna wielkoformatowa wyszukiwania, w nieco innej stylistyce. Ilustracje związane z tematyką morską, bardziej zbliżone do rzeczywistych. Dzieci odbędą podróż po portowych zakamarkach, plaży oraz poznają słownictwo związane z morzem: ryby, łodzie, osprzęt rybacki i marynarski ; a na końcu obejrzą wspaniały przekrój statku. Nad wodą to 1001 drobiazgów w najlepszym wydaniu
W lesie, Christine Henkel, wiek 2+
W lesie to propozycja dla małych odkrywców, miłośników wszelkiego stworzenia i przyrody. Widoki przedstawiają ilustracje zwierząt pod ziemią, w lesie, na łące, nocą, również zimą. Książeczka jest pełna rodzimych gatunków owadów, zwierząt, ptaków. Z boku każdej rozkładówki znajduje się zestaw ilustracji wraz z podpisem, prezentujący okazy do wyszukania na dużej ilustracji. Tę kartnówkę wyróżniają bardzo piękne, pełne szczegółów ilustracje, które oddają naturalny wygląd stworzeń.
W seri również inne tytuły, które zaciekawią maluchy: W przedszkolu, W mieście, Na stadionie.
Nie sposób wymienić wszystkie piękne kartonówki dla najmłodszych. Jest ich bardzo dużo na rynku. Te które wam pokazałam dziś, to nasze sprawdzone, najlepsze. Ku inspiracji. Jeśli któraś z naszych podpowiedzi przypadnie do gustu wam i waszym maluchom to sprawi mi to wiele radości.
Powyższe zestawienie to moja subiektywna ocena, powstała na bazie doświadczeń i wielu godzin spędzonych z synem. Sami zdecydujcie, czy książki wam również się podobają.
Zapraszam również do wpisu Najlepsze książki dla dzieci od 2 do 5 lat – zestawienie. Tam znajdziecie świetne propozycje książek dla maluchów.
Pajączek, Eric Carle, wydawnictwo Tatarak , 26 stron
Moja pierwsza książeczka w liczbach, Eric Carle, wydawnictwo Tatarak, 22 strony
Mam oko na Liczby, Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry, 20 stron
Auto, tekst J.M. Brum, ilustracje: Jan Bajtlik, wydawnictwo Dwie Siostry, 28 stron
Samochody bez tajemnic, Rob Lloyd Jones, wydawnictwo Olesiejuk, 13 stron
1000 pojazdów i nie tylko, Gabriele Antonini, wydawnictwo Olesiejuk, 34 strony
Na budowie, Stephan Lomp, wydawnictwo Babaryba, 10 stron, duży format
Auta, Stephan Lomp, wydawnictwo Babaryba, 10 stron, duży format
Nad wodą, Ali, Mitgutsch, wydawnictwo Tatarak, 16 stron, duży format
W lesie, Christine Henkel, wydawnictwo Czarna Owca, 14 stron, duży format