Najlepsze książki dla dzieci od 2 do 5 lat
0 - 3,  3 - 5,  Dla dzieci,  Dzieci i Rodzina,  Emocje i Obyczaje,  Picture book,  Pojazdy,  Wiersze,  Zwierzęta

Najlepsze książki dla dzieci od 2 do 5 lat – zestawienie

Od zawsze starannie wybierałam książki dla syna, a on w naturalny, dziecięcy sposób dokonywał tej drugiej, ważnej selekcji. Dziś zapraszam na zestawienie, naszym zdaniem Najlepszych książek dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Nasza subiektywna top lista to książki, które czytaliśmy kiedy Janek był kilkulatkiem i szczerze, przeczytaliśmy je dziesiątki razy. Darujcie więc, że nie wyglądają na zdjęciach jak nowe okazy. Większość propozycji to książki „z serii”, a to dlatego, że zazwyczaj wybierałam tematy czy zagadnienia, które nas najbardziej interesowały spośród proponowanych tytułów. Chciałam wam jednak pokazać te świetne formaty, z których można wybrać zgodnie z upodobaniem.

Kolejność tytułów jest przypadkowa. Niestety niektóre książki nie są już dostępne bezpośrednio u wydawców, ale jeśli wam się spodobają to warto ich poszukać z drugiej ręki. Jesteście ciekawi? Zapraszam

Kacper Pudło z zabawkami – wiek 3 +

autor: Mick Inkpen, wydawnicwo Papilon

Kacper, to sympatyczny, mądry, mały piesek. W tej książeczce spotykamy go w sytuacji, kiedy w jego kartonowym pudełku z zabawkami pojawia się dziura. „Ktoś lub coś wygryzło w nim dziurę…”. U Kacpra pojawia się wątpliwość czy wszystkie zabawki są w pudełku? Sprawdza, ustawia w szeregu, przelicza… Za każdym razem coś jest nie tak… Książka z Kacprem w roli głównej to piękne ilustracje, bliskie maluchom postacie przytulanek i tajemnica, którą trzeba rozwikłać. Dziecko ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność liczenia od 1 do 8.

W polskiej wersji Kacper pojawiło się kilka tytułów, aczkolwiek gro nie zostało przetłumaczone. Wpisując hasło Kipper the Dog wyszukiwarki podpowiedzą wiele fajnych, anglojęzycznych tytułów, a na YouTube znajdziecie bajeczki w wersji angielskiej. Idealne dla maluchów.

Kastor majsterkuje – wiek 3+

autor: Lars Klinting, wydawnictwo Media Rodzina

W tej opowieści dzieci towarzyszą Kastorowi podczas konstruowania drewnianej skrzynki z narzędziami. Skrzynka powstaje dokladnie krok po kroku, tak samo również prezentowane są używane narzędzia. Na końcu znajduje się rysunek techniczny wykonanego przedmiotu, oczywiście w uproszczonej dla dzieci wersji oraz zestaw wszystkich narzędzi. Mali czytelnicy, szczególnie zainteresowani majsterkowaniem, znajdą w tej książeczce ciekawe ilustracje i dokładne podpisy. Kastor majsterkuje to część skandynawskiej serii, w której dostępne jest wiele tytułów. Kastor piecze, szyje, naprawia rower ….

Żabka ma przyjaciela – wiek 3+

autor Max Velthuijs, wydawnictwo Wilga

„Był piękny jesienny dzień. Żabka przechadzała się po lesie….”. Tak nieśpiesznie zaczyna się ta piękna historia. Spacerując Żabka znajduje pluszowego misia, który staje się jej towarzyszem. Początkowo miś nic nie mówi, a leśni przyjaciele Żabki są do niego sceptycznie nastawieni. Jednak Żabka z wielką determinacją i sercem uczy swojego przyjaciela nowych słów i zabaw. Spędzają dużo czasu razem. Zaprzyjaźniają się. Jednak pewnego dnia, niespodziewanie miś postanawia odejść, bo chce się dowiedzieć skąd właściwie jest. „Wracam tam skąd pochodzę…” – mówi, łamiąc Żabce serce. Uspokoję, że miś wróci do Żabki bo odkrywa piękną prawdę, że to ona – Żabka – jest jego największym przyjacielem.

W serii o Żabce jest jeszcze jeden tytuł – Jak dobrze być Żabką, którego niestety nigdy nie udało mi się namierzyć. Domyślam się, że jest tak sama przejmująca i mądra. Żabka kupiła nas ilustracjami, postaciami, ale przede wszystkim niby prostą, a jednak skomplikowaną historią o wzajemnej relacji z pięknym zakończeniem, które tuliło mojego synka do snu.

Snów kolorowych na placu budowy – wiek 2 +

autor: Sherri Duskey Rinker, Nasza Księgarnia

Usypianka, rymowanka, w której bohaterami są wspaniałe, budowlane maszyny: betoniarki, drzwi©, wywrotka, spychacz. Wpadające w ucho teksy wkomponowane w świetne rysunki. W trakcie czytania można wyciszać głos, bo wszystkie maszyny powoli zasypiają, czasem dziecko też. Doskonała książeczka na dobranoc.

W serii pojawiły się jeszcze dwie części tej „budowlanej” historii: Rety, ktoś nowy na placu budowy oraz Wieczór Gwiazdkowy na placu budowy, możecie je zobaczyć TUTAJ.

Ubranka Eli – wiek 3+

autor: Kruusval Catarina, Wydawnictwo Zakamarki

Zabawna opowiastka o dziewczynce, Eli, której nie podoba się jej ubranko. Kolejno zdejmuje elementy swojej garderoby i ubiera w nie swoje zwierzątka i zabawki. Kotek dostaje zielony sweterek, skarpetki w paski lalka, a spodenki świnka. Stary kapelusz dziadka Ela zostawia dla siebie „chce go założyć..”. Z książeczką dziecko może ćwiczyć znajomość kolorów oraz części garderoby. Historia z Elą w roli głównej zaciekawia, bo dziecko czeka na to co stanie się na kolejnych stronach. Ela to uśmiechnięta dziewczynka, jest samodzielna, wie czego nie chce, a czego chce. Lektura w sam raz dla małych dam z charakterem.

Inne tytuły w serii to Ela na plaży, Kwiaty od Eli czy Wszystkie Psy Eli.

Auto Maksa – wiek 2+

autor: Barbro Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki

To seria niewielkich gabarytowo książeczek, w której mali bohaterzy doświadczają codziennych sytuacji. W tej konkretnie historii, Lisa próbuje zabrać auto Maksowi. Znacie to z piaskownicy? Chłopczyk jednak nie ulega, nie daje za wygraną i nie ustępuje koleżance. Poleją się łzy, owszem. Na szczęście mama przyjdzie z pomocą. Ta seria to „pomocna dłoń” dla rodziców.

Inne tytuły w serii to miedzy innymi Miś Maksa, Ciastko Maksa, Nocnik Maksa

Na Wsi – wiek 3+

autor: Mariusz Niemycki, wydawnictwo Skrzat

„Wyszedł z kurnika kogut o świcie, wskoczył na płotek drewniany, ziewnął i mruknął: – Ach, znakomicie, znów nowy dzień zaczynamy…” To historia Antosia, chłopca mieszkającego na wsi, opowiedziana świetnym rymowanym wierszem. Jest kogut, świnki, gęsi, indyk, kury, pies, traktor, a wszystko to w małej książeczce przepięknie zilustrowanej. Tekst jest bardzo optymistyczny, radosny, motywujący do działania.

W serii pojawiło się wiele innych ciekawych dla najmłodszych bohaterów i miejsc np. straż pożarna, lotnictwo, na morzu. Niestety mieliśmy tylo tę jedną Na Wsi. Świetna.

Auto Ferdynand – wiek 3+

autor: Janosch, Wydawnictwo Format

To również wierszowana opowiastka o aucie Ferdynand, które zamierza wjechać swoim pojazdem na szczyt góry. Chce by inni go podziwiali. Jednak pojazd Ferdynand sam nie jest w stanie podołać wyzwaniu, potrzebuje pomocy. I tak pojawia się taksówka, pocztowy wóz, straż ogniowa, traktor rolnika…, a na koniec auto fika do wody „Lecz szczęście sprzyja Ferdynandowi – obok stał konik i go wyłowił”. Ta zabawna rymowanka z pojazdami w rolach głównych wpada nie tylko w uch, ale i w oko dzięki wyrazistym kolorom.

Gdzie Idziemy? A dlaczego? – wiek 3+

autor: Tidholm Anna-Clara, Wydawnictwo Zakamarki

Bardzo znana seria książeczek dla maluchów. Jej fenomen tkwi w prostocie. Książeczki opisują:

  • bardzo proste, zwyczajne czynności („Wychodzimy tup tup tup„, „Wstaję parzę. Słońce świeci„);
  • wyjaśniają zależności między następującymi po sobie wydarzeniami („Trzej panowie. Wiozą piasek. Kopią dół” )
  • przybliżają mechanizm przyczynowo – skutkowy („Jedzie pan. A dlaczego?…” dalej następuje wyśnienie)
  • zachęcają do myślenia poprzez stawiane pytań otwartych („Kręta droga. Gdzie idziemy?”)

Proste teksty są odzwierciedleniem tego, co dzieci zobaczą na ilustracjach. Prosta i wyrazista forma znakomicie się sprawdza. Na pochwałę zasługuje wydanie. W grubej, solidnej oprawie, stronice są nie do zniszczenia.

W serii dostępne również tytuły: Wymyśl coś!, Jest tam kto?

Bobo – wiek 2+

autor: Osterwalder Markus, Wydawnictwo Hokus-Pokus

Do tej książki mam ogromny sentyment. Zdarzało się, że jednego wieczora czytaliśmy Bobo trzy razy. Tak, trzy razy! Bobo to mała koszatka, która mieszka w domu z mamą i tatą i doświadcza tego wszystkiego, co przeżywają małe dzieci. Książka ma formę rysunkowej historii, w której każda ilustracja jest krótko popisana. W pierwszej części obejrzymy i przeczytamy między innymi o zabawach Bobo z tatą, wspólnym obiedzie i bałaganie, wprawie na zakupy z mamą, wycieczce do zoo czy przygodzie na placu zabaw.

Książka pełna dziecięcych emocji, które są tym silniejsze kiedy coś robi się pierwszy raz, jak wieżę z klocków, idzie na basen, czy dostaje czopek na zbicie gorączki.

Gdy czytaliśmy Bobo miałam wrażenie, że te wszystkie sytuacje i przygody Bobo uspokajały mojego synka. Czuł się dobrze wiedzą, że inny mały ktoś też przeżywa nieoczekiwane, niezrozumiałe chwile. Przy Bobo zawsze też był ktoś dosrołsy, tak jak przy Jasiu, my z mężem. Wspaniała książka. Powiedziałabym lektura obowiązkowa dla rodziców i maluchów. Więcej o Bobo pisałam też TUTAJ.

Podsumowując

Mam nadzieję, że nasze zestawienie Najlepsze książki dla dzieci od 2 do 5 lat spodobało się wam i zainspiruje do czytania i poszukiwania pięknych „małych” książek. Jestem pewna, że przez ostatnie kilka lat, pojawiły się kolejne książki, po które warto by sięgnąć.

Niebawem pojawi się drugie zestawienie dla maluchów, choć tym razem będę to książki obrazkowe, wyszukiwarki, bo to całkiem inna, zakręcona i inspirującą historia, którą chcę się podzielić.

Dajcie znać jeśli wpis wam się podobał 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *