O Skałach i Minerałach to prawdziwa kopalnia wiedzy
O Skałach i Minerałach opowiada dr Radosław Żbikowski
Jedną z pasji mojego Syna jest zamiłowanie do kolekcjonowania potocznie nazwanych przez niego kryształów. Chodzi tu oczywiście nie tylko o kryształy ale o całą gamę rozmaitych kamiennych znalezisk i nabytków, które cieszą oko. Kamienna kolekcja cały czas się rozrasta, dlatego też szukałam książki, która wprowadzi Janka i mnie w skalny świat i opowie nieco więcej niż to co widać gołym okiem.
Z przyjemnością przedstawiam „naszą” książkę O Skałach i Minerałach, autorstwa dr Radosława Żbikowskiego.
O czym dowiecie się czytając O Skałach i Minerałach?
O Skałach i Minerałach to wspaniałe, skondensowane kompendium wiedzy, bo jak sam autor pisze
„…żaden kamień nie jest nudą i nieciekawą formą„.
Historia o świecie kamieni rozpoczyna się rozdziałem na początku był wodór, z którego dziecko dowie się pokrótce jak powstał wszechświat i jaki był początek naszego globu, i o tym, że
„Każdy z nas składa się z pierwiastków, które powstały dzięki gwiazdom”.
Następnie przechodzimy do trzeciej planety od słońca czyli Ziemi. Od tego momentu zaczyna się wielka skalista przygoda. Autor ma naprawdę ogromną wiedzę i wiele do przekazania.
Dzieci dowiedzą się czym są minerały (jest ich ponad 5000 rodzai), a czym są skały. Jak powstają, jaka jest ich budowa i właściwości i jak je rozpoznać.
Kolejno poznają przedstawicieli obu tych form, a każdy z przedstawicieli z jest przez autora ciekawie i w prosty sposób opisana, a także opatrzona sporą dawką ilustracji i grafik.
Minerały to na przykład: krzem, żelazo, srebro, złoto, kryształy, diament, jadeit.
Skały czyli potocznie kamienie to: skały magmowe czyli na przykład bazalt, granit; skały osadowe czyli glina, piaskowiec, sól kamienna; skały metamorficzne inaczej przeobrażone czyli marmur czy kwarcyt.
Dalej dzieci dowiedzą się jeszcze o skałach radioaktywnych, geodach, konkrecjach czyli minerałach z dna oceanu oraz meteorytach.
W książce są też rozdziały opisujące słynne kamienne budowle: piramidy, mur chiński, posągi Moai, sfinks czy Stonehenge czyli kamienny krąg w południowej Anglii.
Jest też nieco o zwierzęcych skamieniałościach, skamieniałych roślinach i oczywiście o bursztynie „kapsule czasu” dla wielu drobnych żyjątek.
Nie sposób opisać to wszystko co znajdziecie w książce. Warto po nią sięgnąć aby przeczytać o gipsowej pustyni, dowiedzieć się o polskiej działce na Ocenie Spokojnym czy poznać legendę o Trzech Braciach.
Tak duża dawka informacji i ciekawostek, w nie jednym małym czytelniku wznieci chęć wyruszenia na poszukiwania wymarzonego „kamienia”. Zwłaszcza, że poszukiwania można prowadzić wszędzie. W książce znajdzie więc ekwipunek poszukiwacza czyli spis rzeczy, które warto zabrać ze sobą, a następnie porady jak tworzymy własną kolekcję i jak zostać geologiem.
Dlaczego warto posiadać O skałach i Minerałach w dziecięcej lub domowej bibliotece?
Ponieważ jest to pozycja do czytania i wertowania na wiele lat. Przyda się z pewnością w szkole. Doskonale sprawdzi się jako prezent dla miłośników gatunku. Jest ciekawa również dla dorosłych.
Jest zaprojektowana przejrzysty sposób, łatwy do czytania i przeglądania dla dzieci. Oferuje ciekawą treść poparte odpowiednimi ilustracjami. Nie ma nudy, a wiele do odkrycia. Polecam
- O Skałach i Minerałach
- autor dr Radosław Żbikowski
- MULTICO Oficyna Wydawnicza
- 118 stron
- wiek powiedziałabym 6+