Podróże z Pazurem – powieść komiksowa na czterech łapach
Komiksowe przygody pod tytułem Podróże z Pazurem to prawdziwa historia, której autorami są podróżnicy oraz ich czworonożny adoptowany przyjaciel Snupek. Jak piszą na swojej stronie podróżezpazurem, ich pies…
„Snupi zawitał już w 37 krajach, na 5 kontynentach. Przepłynął ponad 3200 mil morskich, przekraczając Ocean Atlantycki z Maroka do Brazylii, a także rzekę Amazonkę. Przejechał ponad 50 tys. km (z czego 40 tys. autostopem), a licznik wciąż bije, bo od 4 sierpnia 2017 r. jesteśmy w podróży dookoła świata”.
Imponujące, prawda? W naszym domu pies Ivo pojawił się kilka miesięcy temu, dlatego z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam wszystkie wskazówki podróżników.
Podróż do około świata w towarzystwie włochatego przyjaciela, podróżnicy spisali w powieści komiksowej. Aktualnie w trzech tomach, choć nie mogę doczekać się kolejnych. Wszystko zaczyna się w Historia łapą pisana.
Historia łapą pisana
Pierwsza część opowieści jest zabawna. Iza i Piotr adoptują Snupka i odkrywają wszystko to, co wiąże się z posiadaniem psa. Poranne wstawianie i spacery. Psie spanie na kanapie, wszechobecna sierść, czasami pogryzienie czegoś czego nie wolno oraz inne psie okoliczności. Są bardzo wyrozumiali i starają się wszędzie zabierać psa, nawet do pracy. Po trzech wspólnych latach, Iza i Piotr postanawiają wyruszyć w podróż dookoła świata. Ze Snupkiem, a jakże. Ich podróż rozpoczyna się „na stopa”. Pierwszy przystanek Szwajcaria. Cudownie wyruszyć z nimi i przeżyć Podróże z pazurem.
Kalima nosi piaski Sahary
Druga część to kontynuacja podróży. Wraz z bohaterami udajemy się na gorący afrykański kontynent do Maroka. Zaznamy uroków podróżowania autostopem, spania w namiocie, przydrożnego podjadania opuncji. Doświadczymy lokalnych smaczków, poznamy kulturę i zwyczaje. Sposób ubierania się i nie zawsze „zjadliwe” potrawy, wczesne poranki ze wschodem słońca, burczenie w brzuchu. Odwiedzimy wiele ciekawych miejsc: Chefcgaquen, Fez, Er-Rich, Tarudant, wąwóz Todra, Saharę, góry i wybrzeże. Wszystkie przygody staną się udziałem Snupka, który znakomicie radzi sobie w tych okolicznościach. Maroko to piękny i zróżnicowany kraj, który sama kiedyś zwiedziłam z plecakiem. Bardzo mi wtedy doskwierał zupełnie inny status kobiety w tym kraju, o czym też czytelnicy dowiedzą się z książki.
W objęciach pasatów
Część trzecia to morska przygoda. Podróżnicy przygodnym jachtem zmierzają na Wyspy Kanaryjskie. Przy tej okazji poznajemy nieco zasad bezpieczeństwa panujących na pokładzie łodzi i tego jak żeglarze radzą sobie z chorobą morską. Dla Snupka rejs okazuje się wyzwaniem toaletowym, bo gdzie tu się załatwić psie potrzeby. W drodze, a raczej rejsie obejrzymy pływające delfiny, powrócimy do tematu odławiania ryb przez ogromne trawlery, czy kwestii zanieczyszczeń w marinach i innych wodach. Nasi bohaterzy skorzystają z jachtostopu. Będzie słońce, słona woda, ale też bujanie na falach. Snupek to niezwykle dzielny pies.
W wszystkie opowieści i spotkania z ludźmi w różnych zakątkach i różnych okolicznościach, autorzy umiejętnie wplatają informacje o środowisku, zmianach klimatycznych oraz psich potrzebach. To nie tylko przygoda ale też edukacja i dostrzeganie zjawisk które nas otaczają.
Podróż z Pazurem o ważnych sprawach
Każda z części kończy się również pewnego rodzaju podsumowaniem ważnych psich kwestii oraz w temacie szeroko pojętej ekologii.
- W pierwszej części dzieci dowiedzą się sporo o braku dostępu do czystej wody na świecie oraz o coraz bardziej panoszącej się suszą na Ziemi. O zmaianch klimatycznych i „znikających” lodowcach. Jeśli chodzi o psie potrzeby to będą to informacje dla tych co myślą o posiadaniu psa.
- W drugiej części, w Mroku czytelnicy przeczytają o nadmiernych połowach ryb oraz o plantacjach, na których ponad miarę wykorzystuje się do pracy lokalnych mieszkańców, a żywność eksportuje do Europy. W psich wskazówkach będzie o tym jak psy znoszą upały.
- W trzeciej części, na morzu czytelnicy dowiedzą się jak stać się ekologicznym „od ręki”: oszczędzać wodę, spożywać mniej mięsa, a przede wszystkim szanować żywność i jej nie marnować. Mowa jest o globalnym ociepleniu, plastiku, odpowiedzialnych zakupach produktów spożywczych (szczególnie pochodzenia morskiego), organicznych kosmetykach, zanieczyszczeniu wód. Autorzy przytaczają bardzo konkrete fakty, które przemawiają do wyobraźni. Tym razem po psie wskazówki autorzy odsyłają na stronę Podróże z Pazurem –> podrozezpazurem.pl, aby dowiedzieć się jak przygotować siebie i psa do wspólnego pływania na łódce.
Podróże z Pazurem to wielka lekcja geografii, tolerancji dla odmienności, dla innych kultur oraz miłości do zwierząt. Świetnie się przy nich bawiliśmy, wyobrażając sobie jak nasz Ivo staje się takim podróżnikiem jak Snupek, Snupencjusz.
Jeśli Wasze dzieci lubią takie historie to psie podróże znajdziecie również w książce Psygoda na czterech łapach. Diuna w Himalajach – wpis TUTAJ. Fantastyczna historia.
Historia łapą pisana, Izabella i Piotr Miklaszewscy, wydawnictwo Dokoła świata, 64 strony, wiek 6+
Kalima nosi piaski Sahary, Izabella i Piotr Miklaszewscy, wydawnictwo Dookoła świata, 64 strony, wiek 6+
W objęciach pasatów, Izabella i Piotr Miklaszewscy, wydawnictwo Dookoła świata, 64 strony, wiek 6+