Prawo Marcina – znaj swoje prawa w szkole
Dziś swoją premierę ma książka pod tytułem Prawo Marcina, dzięki której uczniowie poznają przysługujące im prawa w szkole. Jednak to książka nie tylko dla uczniów. Skorzystają z niej również rodzice jak i nauczyciele. Marcin Kruszewski w niezwykle przystępny i czytelny sposób odpowiada na nurtujące uczniów pytania. Podejmowane zagadnienia odzwierciedlają problemy naszych czasów w systemie oświaty, zmiany społeczne i te wynikające z postępu. Jest więc o telefonach komórkowych czy kamerach w szkole. Ale również o ważnych w życiu każdego człowieka wartościach jak szacunek, uważność, sprawiedliwość. Po tej lekturze dzieci z pewnością poczują wiarę w to, że są tak samo ważne jak dorośli.
Co znajdziecie w książce Prawo Marcina?
Przyznam, że książkę czytaliśmy w składzie obejmującym trzy pokolenia. Babcia, ja mama i mój syn – aktualnie w szkole podstawowej. Co to była za emocjonująca dyskusja! Autor doskonale rozumie dylematy dzieci. Podaje konkrety. Nie zanudza zbędnymi prawnymi zawiłościami. Oceny, obecność w szkole, zwolnienie z lekcji w-fu, wyjście do toalety, korzystanie z telefonu, uwaga od dyrektora oto tematy, które interesują młodych ludzi.
Omawiane w książce zagadnienia ułożone są w ramach sześciu lekcji.
Pierwsza lekcja omawia prawa człowieka w szkole – wśród których wyjaśnione zostało czy nauczyciel może zabrać telefon, ile może ważyć plecak ucznia, kiedy mogą zostać zawieszone zajęcia w szkole, o zasadach ubioru w szkole. Ten rozdział mówi również o tym, że w szkole nie zawsze starszy ma rację. O hierarchii obowiązujących aktów prawnych, prawach do nauki ale też obowiązkach.
Druga lekcja przybliża dzieciom reguły szkolne dotyczące opuszczania lekcji, uczęszczania na lekcje religii lub etyki czy też nieobecności w szkole.
Trzecia lekcja poświęcona jest wystawianiu ocen. Co, za co i sprawiedliwie. Autor odpowie na pytanie Czy nauczyciel może postawić jedynkę za brak pracy domowej?
Czwarta lekcja skupia się na ocenach końcowych czy zasadach otrzymania czerwonego paska na świadectwie.
Piąta lekcja mówi o karach w szkołach, o tym kiedy ucznia można wyprosić z klasy lub też czy może być sytuacja kiedy uczeń zostanie wykluczony z wycieczki klasowej.
Szósta lekcja to praktyczne porady co zrobić, gdy jednak szkoła godzi w prawa ucznia. Co można zrobić w sytuacji kryzysowej i do kogo skierować skargę.
Znajcie swoje prawa namawia autor młodych ludzi. Szkoła jest dla ucznia, a nie uczeń dla szkoły – mówi.
Nie pozwól, aby brak wiedzy wpakował Cię w kłopoty!
Książka jest tak zaprojektowana, że to co najważniejsze od razu rzuca się w oczy. Jeśli ktoś nie chce czytać od tak zwanej deski do deski, wystarczy że uważnie przejrzy ważne dla niego tytuły. Meritum jest zawsze w zielonym kolorze, grubą czcionką. Każdy rozdział kończy sekcja W skrócie z podsumowaniem.
Na końcu książki znajdziecie Parę słów dla rodziców… napisanych przez Adama Bodnara, prof. prawa, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, a obecnie Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. W bardzo pozytywnych słowach przedstawia sylwetkę autora Marcina Kruszewskiego, podkreślając jego zaangażowanie pracę na rzecz dzieci i młodzieży.
Prawo Marcina – znaj swoje prawa w szkole, Marcin Kruszewski, Wydawnictwo Agora, 336 stron, dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli
Zajrzycie również do recenzji książki Poznaj swoje prawa i broń ich