Szekspir to nie dramat oraz Baśnie o Rycerskich Wojowniczkach i nie tylko
Szekspir to nie dramat oraz Baśnie o Rycerskich Wojowniczkach i nie tylko to dwa tytuły, w których autorzy mierzą się z klasyką literatury tak, aby uczynić ją przystępną dla młodych czytelników. Seria Opowieści dla młodych to pięknie wydane książki, które przywodzą na myśl księgi pełne baśni niegdyś czytane nam przez rodziców. I choć wybrane teksty sztuk oraz baśni zostały napisane prostym, przystępnych językiem, to przekaz jest wierny oryginałowi. Zatem są: dylematy. Tragedie. Uniesienia. Klątwy oraz Pogoń za marzeniami.
W swoich dziełach William Szekspir opisywał czasy, w których przyszło mu żyć czyli odległe naszym. Nie mniej jednak jego opowieści nadal poruszają i budzą emocje. Dzięki tej nowej, odmłodzonej wersji pisarz ma szansę na nowe grono odbiorców.
Baśnie to pietnaście opowieści z różnych epok, kultur i tradycji. Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać dzielne bohaterki, które spełniają marzenia i zmagają się z wieloma przeciwnościami losu. To niezwykła inspiracja dla młodych czytelniczek.
Szekspir to nie dramat. Opowieść dla młodych
Książka prezentuje piętnaście utworów Williama Szekspira, a wśród nich te kultowe jak Romeo i Julia, Hamlet, Makbet czy Król Lear. Jak przestrzega autorka we wstępie „Jedyną rzeczą, o której należy pamietać podczas czytania opowieści Szekspira, jest to, że zostały one napisane bardzo dawno temu i dla dorosłego odbiorcy„. Zatem młodzi czytelnicy mogą natrafić na treści poruszające, a jeśli coś ich zaniepokoi, porozmawiać z dorosłym. Oczywiście jednak najlepiej czytać razem.
Komedia Omyłek opowiada historię braci bliźniaków przygarniętych przez Egeona i jego żonę. Traf sprawia, że chłopcy zostają rozdzieleni by spotkać się po latach.
Romeo i Julia znają choć ze słyszenia wszyscy. To historia nieszczęśliwej miłości młodych ludzi wywodzących się z dwóch zwaśnionych rodów.
Stracone Zachody Miłości zaprowadzą czytelników do królestwa Nawarry, w których troje przyjaciół w tym król postanawiają oddać się tylko nauce przez kolejne trzy lata.
Kolejne historie: Sen nocy letniej czy też Kupiec wenecki przynoszą fascynujące opowieści pełne niuansów i zwrotów akcji. Jest niezwykle.
Baśnie o Rycerskich Wojowniczkach i nie tylko…
nie są tak powszechnie znane jak dzieła Szekspira. Za ich sprawą czytelnicy znajdą się przeróżnych zakątkach świata. Głównymi bohaterkami opowiadań są silne dziewczęce lub kobiece postacie. Przeczytacie wiele inspirujących historii, na przykład Mizilca na służbie u Sułtana. To opowieść o córkach starego rycerza maga, które w męskim przepraniu na wezwanie Sułtana wyruszają kolejno na wojnę. Tylko najmłodsza z nich, Mizilca przechodzi wszystkie próby i po odbytej służbie odważnie mówi do władcy Kobiety wcale nie różną się tak bardzo od mężczyzn, a wielu z twoich rycerzy lubi piękne ubrania i perły.
Wszystkie baśnie są pienię zilustrowane. Jest elegancko. Obrazy są pełne detali oraz szczegółów istotnych dla czytanej historii.
W Opowieściach dla młodych sztuka, baśnie jak również legendy ożywają na nowo. Rozpalają wyobraźnię czytelnika, pobudzają do myślenia i refleksji. To alternatywa dla dzisiejszej nowej literatury. Ciekawy, nietuzinkowy pomysł na prezent.
Książki dają okazję do wyruszenia w przygodę, która jest zupełnie nieoczywista, za to zaskakująca. Polecam Waszej uwadze.
Szekspir to nie dramat, Samantha Newman, wydawnictwo HarperKids, 128 s., wiek 7+
Baśnie o Rycerskich Wojowniczkach i nie tylko, Anita Ganeri, wydawnictwo HarperKids, 128 s., wiek 8+