Wielka Księga Wody
Wielka Księga Wody dostarczy dzieciom wszelkich informacji o życiodajnej wodzie. W niezwykle prosty oraz praktyczny sposób dzieci dowiedzą się skąd wzięła się woda na Ziemi i jaki wpływ ma na nasze życie oraz jak wiele jej zawdzięczamy. Korzystając z wody na codzień, nie zastanawiamy się skąd bierze się w naszych domach i jak cennym jest zasobem. Czytelnicy odwiedzą podwodne krainy, lasy deszczowe oraz pustynię, aby przekonać się jak stworzenia zamieszkujące różne zakątki globu przystosowały się do życia, w zależności od dostępności wody. Świetne ilustracje stanowią doskonałe uzupełnienie tekstu. Żadna grafika nie znalazła się tu przypadkowo. Sięgnijcie po Wielką Księgę Wody, aby dowiedzieć się Dlaczego trzeba pić wodę. Za oknem gorąco mimo wczesnej pory, dobrze jest sięgnąć po szklankę wody.
Błękitna Planeta i Wielka Księga Wody
Cofając się o 13,8 miliarda lat, począwszy od wielkiego wybuchu, czytelnicy prześledzą losy naszej planty Ziemi. Na tej prahistorycznej osi czasu jest również moment gdy pojawia się woda, oceany. Zanim osiągną dzisiaj znaną nam formę, minie wiele milionów lat. Dziś jednak możemy cieszyć się naszą błękitną plantą, korzystając z dobrodziejstw mórz i pięciu oceanów.
Dalej czytelnicy dowiedzą się czym właściwie jest woda i jakie są rodzaje wody. Jak wygląda obieg wody na Ziemi. Podczas omawiania cyklu pojawia się kilka z pewnością mniej znanych pojęć, jak na przykład transpiracja czy kondensacja.
Woda jest wszędzie i służy do wielu czynności. Spotkamy ją nie tylko w morzach i oceanach, ale jeziorach, jaskiniach, lodowcach, w gejzerach, rzekach czy torfowiskach.
Dzieci z pewnością z chęcią poznają prawdę o tym, „Co się dzieje z twoimi sikami”? Prozaiczny, ale niezwykle ważny temat bliski każdemu ciału.
Niesłychanie ciekawy jest oczywiście wątek ekologiczny i objaśnienie znaczenia wody dla klimatu oraz przyszłości wody na świecie. Dzieci dostaną kilka wskazówek jak w prosty sposób oszczędzać wodę.
Pytania i odpowiedzi
Po tej lekturze dzieci będą wiedzieć czym różni się morze od oceanu, czym są pływy, co to są zarośla tygrysie, na czym polega uzdatnianie wody czy też co wyjątkowego jest w rzece Amazonce? To tylko niektóre z omówionych tematów. Ta wspaniała praktyczna wiedza z pewnością przyda się naszym dzieciom teraz i w przyszłości.
Każdy rozdział – temat w książce to krótkie wprowadzenie, a dalej temat omawiany jest według zasady pytanie – odpowiedź. Bardzo konkretnie. Jak wspominałam, dużą rolę odgrywają same ilustracje, które same w sobie są nośnikiem wiedzy. Duży format, kolory, ciekawe kompozycje, to wszytko sprawia, że Księgę czyta się mig. Treść jest tak zaplanowana, że nie przytłacza ogromem.
I choć przyznam, że wątpiłam czy kolejne książka o wodzie mnie zaskoczy, to zaskoczyła mnie pożywienie. Z przyjemnością polecam wam do czytania z dziećmi.
Przyrodnicze zjawiska i procesy zgłębia też tytuł Co wstrząsa Ziemią TUTAJ.
Tytuły godne polecenia, w których nie brakuje wody:
Podwodny Świat. Opowieść o Jacquesu Cousteau,
Rekiny – Najlepsi myśliwi w przyrodzie,
Przewodnik dla dużych i małych: Bałtyk i Tatry (część o Bałtyku),
Ogród Meduz – intrygujący podwodny świat, Bałtyckie Zwierzaki.
Wielka Księga Wody, Sarah Garre, Marijke Huysmans, wydawnictwo Kropka, 64 strony, wiek 6+