Wszystko czego ci nie mówią gdy jesteś nastolatkiem
Wszystko czego ci nie mówią gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość skupia się na samoświadomości, zrozumieniu i realiach otaczającego (a może lepiej użyć zmieniającego się) świata. Autor zwraca się do swoich młodych czytelników ze zrozumieniem i szacunkiem, przekazując zestaw narzędzi, które pomogą nastolatkom ogarnąć rzeczywistość. Bo jak mówi „teraz w twoim życiu nie ma niczego ważniejszego”. Bardzo podobało mi się słowo wstępu autora. Jest niezwykle autentyczne i naprawdę zachęca do lektury. Autor nadaje kontekst procesowi dojrzewania, a zmiany jakie zachodzą w ciele i głowie nastolatka odnosi do jego otoczenia szkoły, domu, relacji z rówieśnikami i starszymi od siebie.
Książka Wszystko czego ci nie mówią będzie ciekawa również dla rodziców.
Wszystko czego ci nie mówią …
mówi o wielkim wymieraniu komórek mózgowych na etapie życia człowieka, o pracy i przebudowie mózgu, uczeniu się. Czytelnicy dowidzą się dlaczego dorośli nie rozumieją nastolatków, choć przecież wszystko jest z nimi w porządku. Skąd bierze się konflikt pokoleń, od pokoleń.
Młodzi ludzie dowiedzą się dlaczego czasem nic nie wchodzi do głowy i co to są okna możliwości. Być może im się to nie spodoba, ale nowe dostępne w każdej chwili technologie i social media nie pomagają w skupieniu.
Będzie o nastoletniej empatii, wrażliwości i szukaniu sojuszników w dbaniu o siebie (To my drodzy rodzice mamy szanse na tę rolę).
Poznaj siebie, bo nie ma nic ważniejszego… przekazuje autor młodemu czytelnikowi. Jak tu się nie zgodzić. Warto zwrócić uwagę na swoje talenty, przyjemności oraz potrzeby. Wyobrazić sobie swoje życie w przyszłości i otaczać się ludźmi, którzy wspierają i wnoszą wartość do naszego życia.
Wiele ze wskazówek autora jest bardzo uniwersalnych, dlatego jak wspomniałam dorośli odnajdą w tej lekturze wiele cennych treści. Przypomną sobie ważne aspekty życia, które sprawiają, że czują się dobrze.
Bardzo fajne jest to, że każde zagadnienie, temat kończy się chwilą do zastanowienia. Ważne podsumowujące treści ujęte są w ramki na ciemnym zielonym tle. Zwracają na siebie uwagę czytelnika. Są również podsumowania rozdziałów w punktach z miejscem na notatki i bazgroły.
Autor bawi się czcionką w tekście, nadając mu priorytet oraz nieco charakteru i różnorodności, która sprzyja czytaniu. Poleca Jak przygotować się na dorosłość nie tylko nastolatkom. Daje do myślenia.
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość, Mikołaj Marcela, wydawnictwo You & Ya, 256 stron, wiek 10+