Złoty Pociąg i Inne Największe Zagadki Historii Sztuki w Polsce
Złoty Pociąg i Inne Największe Zagadki… to książka dla całej rodziny, zarówno dzieci jak i dorośli będą się dobrze bawić. Odkrywa tajemnice z przeszłości i budzi „żyłkę tropiciela” w czytelnikach. A to za sprawą Fishki na codzień przewodniczki, a po godzinach tropicielki zakurzonych skarbów i zagadek. Na czytelników czeka dwanaście rozwikłanych lub prawie, odkurzonych spraw, które wydarzyły się na terenie Polski. Bywa, że cofamy się sporo w czasie. Każda z omawianych spraw zajmuje około sześć stronic. Autorka nakreśla rys historyczny wydarzeń, dzięki czemu poznajemy ciekawe fakty jak również ciekawe postacie. Dalej pojawia się hipoteza lub rozwiazanie zagadki. Macie ochotę poznać historię Bursztynowej Komnaty, Złotego Pociągu albo sprytnego złodzieja skarbów „Genialnego Wiewióra” ze Śląska? O tym właśnie jest ta książka.
Złoty Pociąg i Inne Zagadki… to…
również sporo wiedzy. W rozdziale Co mówi Cecylia? autorka w rozmowie ze sportretowaną dziewczyną, ujawnia kulisy powstania działa Dama z gronostajem. Dowiecie się jaka była historia Cecylii jak również dlaczego Leonardo da Vinci namalował ją właśnie z tym zwierzakiem.
Inna historia dotyczy kradzieży obrazu Portret młodzieńca pędzla Rafaela Santiego, należącego do rodziny Czartoryskich, w czasach drugiej wojny światowej.
Przeczytacie Figliki, czyli o grzebaniu w jaskiniach o tym, jak archeolog Gofry Ossowski dał się nabrać wynajętym przez siebie pracownikom do pracy przy jaskiniowych wykopaliskach. Poznacie historię odkrycia Kazań Świętokrzyskich oraz dowiecie się dlaczego istnieje wiele fałszywych nikiforów czyli obrazów namalowanych przez Nikifora (Epifaniusza Drewniaka) malarza z Krynicy Górskiej.
To tylko niektóre z ciekawych spraw, którymi w książce zajęła się detektywka Fishka.
Książka napisana jest prostym, skierowanym wprost do dzieci językiem. W lekkim, zabawnym tonie. To dobry sposób na to, aby zainteresować dzieci sztuką, skarbami oraz tajemnicami z przeszłości. Dla urozmaicenia teksty zostały ubrane w zabawne grafiki, ramki oraz kolory. Książka pełna jest ciekawych ilustracji. Złoty Pociąg i Inne Największe Zagadki Historii Sztuki w Polsce to ciekawa propozycja na wakacyjne, na wspólne czytanie. Kto wie, może złapiecie bakcyla tropiciela i sami ruszycie w Polskę by odkrywać tajemnice albo po prostu podążać tropem odnalezionych już skarbów.
Jeśli tematyka Złotego Pociągu jest bliska waszym dzieciom, to polecam również serię Detektywistyczną – Detektywi z Tajemniczej 5 do podejrzenia TUTAJ.
Złoty Pociąg i Inne Największe Zagadki Historii Sztuki w Polsce, Łucją Malec-Kornajew, wydawnictwo Znak emotikon, 80 stron, wiek 9+