Poznajcie Płazy i gady naszych lasów
Płazy i gady naszych lasów
Płazy i gady naszych lasów to zeszyt, w którym zaprezentowano zwierzęta, przedstawicieli tych dwóch grup w Polsce. „Płazy i gady – zawsze razem”? to tytuł wstępu, wyjaśniający różnice między grupami oraz wskazujący ich podobieństwa. „Rozwój i życie płazów są ściśle związane z wodą podczas gdy nasze gady, z wyjątkiem żółwia błotnego, są zwierzętami typowo lądowymi.” ale „ Ani płazy ani gady nie opiekują się młodymi tak jak ptaki czy ssaki.”
Prezentacja gatunków rozpoczyna się od płazów, od salamandry plamistej, dalej znajdziecie traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, ropuchę szarą, rzekotkę drzewną, żabę moczarową, żabę trawną i żółwia błotnego, który jest jednym żółwiem występującym w naszym kraju.
Wśród gadów znajdziecie kolejno padalca, jedyną beznogą jaszczurką w Polsce. Dalej dowiecie się więcej o jaszczurce zwince, zaskrońcu, wężu Eskulapa, gniewoszu plamistym i żmii.
Opis każdego ze zwierząt jest bogato i pięknie zilustrowany. Dowiecie się jak wygląda gad czy płaz, czym się żywi, w jakim środowisku żyje i w jaki sposób się rozmnaża.
Między stronnice z opisem, a zdjęciami, wpięta jest kalka, dzięki której możliwe jest odrysowanie ilustracji. Wspaniały pomysł, który angażuje, rozwija i pobudza Dziecko do działania. Fakt samodzielnego stworzenia zwierzątka sprawia, że informacje o nim na dłużej pozostają w pamięci.
W środku zeszytu znajdziemy galerię wszystkich opisanych gatunków. Autorzy zachęcają, Sprawdź się! Podpisz je właściwą nazwą. Ćwiczymy więc nie tylko pamięć ale też pisanie.
Natomiast na końcu zeszytu znajdziemy quiz, zestaw dwudziestu pytań z odpowiedziami do wyboru. Pytania są przystępne, choć informacji dużo jak na przedszkolaka.
Na wewnętrznej stronie tylnej okładki, jest szablon dyplomu herpetologa za znajomość płazów i gadów. To według mnie jeszcze jeden świetny pomysł.
Zeszyt Płazy i gady naszych lasów zachwycił mojego Synka. Jeszcze nie skończył wszystkich rysunków ale nie wątpię, że nastąpi to szybko. Moje Dziecko szczególnie zainteresował zaskroniec, którego spotkaliśmy nie raz podczas wakacji w jeziorowych szuwarach, a który zgodnie z tym co obserwowaliśmy „Wybiera w lasach i na łąkach siedliska podmokłe oraz bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych i wód płynących. Świetnie pływa i nurkuje…”.
Namawiam i zachęcam do wtajemniczenia Waszych Dzieci w fascynujący świat przyrody. W serii ukazało się też kilka innych tytułów, jak grzyby, zwierzęta, drzewa, wszystkie równie wspaniałe.
Płazy i gady naszych lasów, autorki: Grażyna Maternicka, Katarzyna Kopiec-Sekieta, wydawnictwo Multico, 32 strony, wiek przedszkolaki młodsze klas szkoły podstawowej.
Oprawa broszurowa aczkolwiek okładki są dość sztywne. Można spokojnie wsadzić do torby i nic się nie wygniecie.