Przygoda Dzika Toniego Halika
Przygoda Dzika Toniego Halika to historia szalonego i niezłomnego podróżnika, którego pamiętam z dzieciństwa z programu „Pieprz i wanilia”. W tamtych czasach opowieści pary podróżników Toniego Halika i Elżbiety Dzikowskiej były tak egzotyczne i tak odległe jak lądowanie na księżycu. Nie mniej fascynujące i poruszające w swojej prawdziwości. Nieziemsko się cieszę, że pojawiła się ta książka i mogłam synowi opowiedzieć o Tonym Haliku. Sama zresztą też odkryłam jego historię, jak zaczęła się jego przygoda. Otóż Tonny Halik mieszkał w Płocku i już jak mały chłopiec marzył o wielkich podróżach. Jak wielka była jego determinacja i siła, aby w tamtych czasach zrealizować tak śmiałe marzenie. Podziwiam i przy tej okazji przekazuję swojemu dziecku, tę mądrą maksymę – że chcieć to móc! 🙂
Wielka przygoda
Marzeniem podróżnika było spotkanie Indian zamieszkujących dzikie tereny Brazylii. W tamtych czasach było to niemal niewyobrażalne zamierzenie. Jednak Toni i jego żona Pierrette tego dokonali. Tu chciałabym zaznaczyć jak niesamowitą i dzielną kobietą musiała być Pierrete. Mało kto miałby tyle odwagi, aby ruszyć w dzikie lasy pełne niebezpieczeństw. Toni i jego żona ruszają do tropikalnego lasu na zlecenie argentyńskiej gazety, z misją poznania zwyczajów dzikich plemion i przywiezienia prawdziwej indiańskiej dzidy. Początkowo towarzyszą dobrze wyposażonej wyprawie zamożnych myśliwych. Jednak bardzo szybko się ona rozpada i para zostaje sama. „Ahooj, przygodo!” – krzyczy wtedy Toni i ruszają sami dalej korzystając z dłubanki. Łatwo nie będzie, ale marzenie zaczyna się spełniać.
„Ludzie w wiosce o nazwie Aruana, którzy patrzyli, jak odpływają, byli pewni, że Pieret i Toniego Halików już nigdy nie zobaczą, że zginą w odmętach wielkiej rzeki”.
W drodze podróżnicy zachwycali się piękną, egzotyczną i dziką przyrodą, roślinnością, jak również zwierzętami. Wszystko było tak egzotyczne i tak na wyciągnięcie ręki. Toni Halik spełnił swoje marzenie, poznał kulturę i zwyczaje Indian, a nawet został jednym z Karażów. Jadł by przeżyć, chodził nago, pływał w dzikiej rzece. Brał udział w walkach plemiennych i otarł się o śmierć.
Z książki dzieci poznają wiele geograficznych i podróżniczych faktów:
- o tym, że Parna to jedna z największych rzek Ameryki Południowej,
- że państwo Argentyna ma 4000 tysiące km długości,
- czym jest malaria,
- co kryje się pod pojęciem Selwa,
- lub jak żyją ludzie z plemienia Karażów.
Książka Przygoda Dzika Toniego Halika napisana jest prostym językiem, w sam raz dla młodego czytelnika żadnego przygód. Historię wyprawy spisano w osiemnastu krótkich rozdziałach. Praktycznie każda strona opatrzona została kolorowymi oraz pełnymi uroku ilustracjami. Jest niezwykle klimatycznie. Czytelnicy poczują się jak w egzotycznym lesie.
W 2021 roku obchodzona jest setna rocznica urodzin Tony’ego Halik. W związku z tym Muzeum Podróżników w Toruniu, imienia Toniego Halika udostępniło wystawę związaną z podróżnikiem. Wystawę można odwiedzać do 4 lipca 2021.
Jeśli takie przygody i opowieści to jest coś co lubią wasze dzieci, zajrzyjcie również do wpisu Afryka Kazika TUTAJ.
Przygoda Dzika Toniego Halika, Mirosław Wlekły, wydawnictwo Agora, 128 stron, wiek 6+