Python dla nastolatków – Projekty graficzne z Python Turtle
Python dla nastolatków? Dlaczego nie
Edukacja jak również szukanie nowych ścieżek rozwoju jest dla mnie ważna jako mamy młodego człowieka. Uważam, że znalezienie swojej drogi oraz zajęcia, które przynosi satysfakcję jest bardzo ważne dla każdego, szczególnie zaś dla młodego człowieka. Dziś chcę wam pokazać książkę, która otwiera nowe horyzonty jak również stawia wyzwania.
Python dla nastolatków to książka, która wprowadza czytelników w świat programowania graficznego. Przewodnikiem po świecie kodowania, który objaśnia język Python jest postać żółwia. Książka zaprojektowana jest czytelnie i jasno. Będzie do ogarnięcia dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z Pythonem. Podchodząc do jej lektury rzetelnie i z dokładnością, młodzież poradzi sobie z proponowanymi przez autora zadaniami.
We wstępie czytelnicy dowiedzą się jak korzystać z książki jak również kim tak naprawdę jest programista i czym jest Python Turtle. Dalej będzie już z górski albo wręcz przeciwnie. Zaczyna się praca. Powiem wam, że samodzielne wykonanie zadanych poleceń poprawnie, przynosi młodemu czytelnikowi dużą satysfakcję. Python dla nastolatków to książka, która może popchnąć dzieci w kierunku określonej przyszłości. Jeśli macie w domu nastolatka, polecam spróbować.
Konfiguracja Python Turtle
Pierwsza część książki dedykowana jest samodzielnej instalacji języka Python. Część programu jest darmowa i można ją instalować na systemach Windows, macOS oraz Linux. Proces instalacji jest naprawdę klarownie wyjaśniony, opisany jak również zilustrowany ekranami. Potem czytelników czeka pierwsze uruchomienie oraz kilka zupełnie pierwszych kroków, które doprowadzają do wpisania pierwszego kodu. W tym momencie następuje ekscytacja, coś się pojawia.
Język Python Turtle
Drugi rozdział więcej powie o samym języku programowania poczynając naprawdę od podstaw jak również krótkiego spojrzenia wstecz na urządzenie jakim jest komputer. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że język Python powstał w latach 90-tych, a cechą jego jest czytelność. Jest wszechstronny i bardzo łatwy do nauki. W tym rozdziale będzie o typach zmiennych stosowanych w kodowaniu, pojęcie konwersji czy operatory oraz wiele innych pojęć. Nie obawiajcie się, pojęcia brzmią teraz jak nie z tej ziemi, ale szybko stają się jasne.
Pierwsze mini ćwiczenie na rozgrzewkę to przywitanie się i wpisanie swojego imienia za pomocą komendy print. Stopień trudności zadań rośnie wraz z omawianymi zagadnieniami.
Grafika w żółwiu
To odejście od wpisywania komend na ekranie na rzecz tworzenia grafiki. Instalacja modułu graficznego opisana jest wcześniej w rozdziale pierwszym. Graficzne wyzwania również zaczynają się od zupełnie prostych przedmiotów jak linia, kwadrat czy trójkąt, by przejść do coraz to trudniejszych obiektów.
W każdym z rozdziałów, w instrukcje oraz zadania, wplecione są Ciekawostki z e-świata i Ćwiczenia. Ich treść umieszczona w wyodrębnionych sekcjach, oznaczona jest żółwiem.
Na koniec czytelnicy znają jeszcze praktyczne dodatki:
- A – to spis najważniejszych funkcji wraz z opisem;
- B – lista źródeł polecanych przez autora do dalszej eksploracji i nauki programu.
Python dla nastolatków
to książka, podręcznik dla tych, co stawiają pierwsze kroki w świecie programowania. Uczniem może być każdy. Jak piszę autor … jedyne, co może Cię powstrzymać przed nauką, to brak motywacji.
Jeśli chcecie obudzić w swoich dzieciach zainteresowanie tematyką programowania, to tytuł Python dla nastolatków stanie na wysokości zdania. Kolejny raz odwołam się do słów autora być może … programowanie stanie się Twoją (dziecka) przygodą, a może i sposobem na życie.
Polecam Waszej uwadze.
Książka zdobyła wyróżnienie w kategorii podręczników w konkursie na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną 2023r. organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne –> https://helion.pl/blog/wyroznienie-na-najlepsza-polska-ksiazke-informatyczna-2022-74
Python dla nastolatków, Krzysztof Łos, wydawnictwo Helion, 168 stron, wiek oceniam na co niemniej 12+