Edukomiks
6 - 8,  9 - 12,  Cyfrowy świat,  Dla dzieci,  Dzieci i Rodzina,  Edukacyjne,  Komiks,  Kreatywne

Róża, a co chcesz wiedzieć? – Edukomiks dla dzieci o nauce, technologii i programowaniu

Dziś chciałabym pokazać rewelacyjną serię Róża, a co chcesz wiedzieć? To Edukomiks, który uczy dzieci kompetencji przyszłości: komunikacji, krytycyzmu, kooperacji i kreatywności. Uczy jak rozwijać swoje zainteresowania i ciekawość świata. W poszczególnych częściach omawiane są technologiczne tematy, ale nie tylko, bo wbrew pozorom sporo jest emocji i wyzwań z którymi dziś mierzą się dzieci na codzień. Jakie tematy znajdują się w poszczególnych częściach opiszę dokładniej dalej, natomiast do ich objaśnienia zaproszeni są najlepsi eksperci ze swoich dziecin. Stają się jakby bohaterami komiksu i dzielą się swoją wiedzą z główną bohaterką oraz czytelnikami. Jako czytelnicy dzieci mają też możliwość skorzystania z lekcji programowania w Schrach. Jest do tego specjalna platforma i zadania skonstruowane tak, aby zaciekawić i zachęcić do dalszego działania.

Edukomiksy to edukacja przez doświadczenie w najlepszym wydaniu. Przyznam też, że nie tylko dzieci skorzystają z zaprezentowanej tu wiedzy, dorośli z pewnością też coś odkryją.

Edukomiks

Pierwsza część – Róża, a co chcesz wiedzieć?

W tej części poznajemy Różę i jej rodzinę oraz osoby z otoczenia. W niezwykle przystępnej i zrozumiałej formie mama wyjaśni Róży czym jest programowanie oraz serwisy społecznościowe i jak ważne jest to, co tam umieszczamy. Zarówno ze względu na swoje bezpieczeństwo jak i publikowane treści, które mogą kogoś skrzywdzić. Tata wyjaśni „dlaczego internet się nie skończy” oraz czy roboty zastąpią kiedyś ludzi. Będzie jeszcze o „największych wynalazkach ludzkości” według dzieci, a wśród nich autonomicznych samochodach. Pojawi się też temat gier oraz wyjaśnienie dlaczego oprócz tego, że są takie super, to są również szkodliwe w nadmiarze. Będzie o sztucznej inteligencji. Wśród całej tej technologicznej treści, jest też o tym, że zarówno dziewczynki, jak i chłopcy robią mają swoje talenty, które nie są przypisane płci. Dlatego krążące stereotypy, należy włożyć między bajki. Dziewczynki mogą programować, a chłopcy rysować i to jest ok.

Każdy rozdział zakończony jest lekcją programowania w Schrach, opartego na scenariuszu.

Jak widzicie poniżej cała powieść jest niezwykle starannie i z detalami narysowana.

Druga część – Róża, a co chcesz wiedzieć?

W kolejnej części obok Róży pojawia się starsza Malina oraz całe grono ekspertów. Nasza sympatyczna, ciekawska bohaterka stawia pytania, na które tym razem odpowiadają nie tylko rodzice. Tematy stają się bardziej „skomplikowane” i wymagają doświadczenia. O czym przeczytają czytelnicy?

  • o grach RPG;
  • sztucznej inteligencji, wyjaśnionej przez Aleksandrę Przegalińską;
  • potrzebie zrównoważonego rozwoju, aby minimalizować degradację środowiska. Bardzo podobało mi się stwierdzenie specjalistki Martyny Sztaby, że ” Prawdziwa zmiana przyjdzie nie wówczas, kiedy kilka osób będzie robiło coś perfekcyjnie, ale jeśli będą to robiły miliardy – nawet średnio”;
  • pracy i roli naukowców oraz czym jest dowód naukowy;
  • pracy youtubera;
  • biotechnologii, która wnosi postęp, ale również może przynieść szkody;
  • płatnościach elektronicznych;

Jak wspomniałam każdy rozdział to osoba kompetentna w omawianym obszarze, która z wielkim szacunkiem do młodości wyjaśnia w prosty sposób w czym tkwi sedno. Jak kiedyś gdzieś przeczytałam najważniejsze jest, aby trudne sprawy wyjaśnić w prosty sposób. I tak właśnie dzieje się w Edukomiksie. Pod koniec rozdziału jest krótka „wizytówka” o ekspercie.

Róża będzie miała również rozterki „po co się uczyć” skoro świat pędzi, a roboty może kiedyś nas zastąpią. Uspokoję rodziców. Wątpliwości zostaną w bardzo mądry sposób rozwiane. Przemek Staroń zainspiruje dziewczynkę do spojrzenia na ten problem z zupełnie innej perspektywy.

Nie wymieniłam wszystkich tematów oraz osób zaangażowanych, bo najlepiej poznać je czytając komiks z przygodami Róży.

Również w tej części Edukomiksu, po każdym rozdziale jest zaproszenie do lekcji programowania w Schrach.

Wraz z drugą częścią komiksu „Róża, a co chcesz wiedzieć?” autorzy przygotowali księgę zabaw i łamigłówek. Przeglądając zadania miałam wrażenie, że ich stopień trudności rośnie wraz z numerem stronicy. Bardzo fajne, rozwijające oraz nie przekombinowany zestaw do kreatywnej zabawy i nauki jednocześnie.

Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?

Część o szachach zorganizowana jest nieco inaczej. W pierwszej części młody czytelnik ma okazję przeczytać rozmowę autora z Michałem Kanarkiewiczem, arcymistrzem szachowym. On z kolei zaprosi do rozmowy o szachach swoich uczniów, przedstawicieli młodego pokolenia: popularnego Youtobera, influensera, piłkarza. Będą to bardzo inspirujące spotkania dla młodych szachistów oraz tych którzy chcieliby rozpocząć przygodę z szachami.

Po części inspirującej jest część praktyczna. Wyjaśnienie czym są szachy, figury, bierki i jakie wykonują ruchy w grze. Dzieci otrzymają zestaw bardzo zmyślnie ułożyć zadań do przećwiczenia. Jest nauka. Jest zabawa. Na końcu oczywiście odpowiedzi do sprawdzenia.

Na stronie autora i wydawcy zarazem –> edukomiks.pl <– możecie obejrzeć jeszcze jeden tytuł, który ukazał się w serii Róża, a co chcesz wiedzieć o statystyce?Czyli czego liczby uczą nas o świecie. Założę się, że jest równie ciekawy i wartościowy jak powyższe.

Warto zauważyć jak starannie, ze smakiem zilustrowane są książki. Cieszą oko czytelnika i kształtują dobre gusta młodych ludzi.

Przyznam szczerze, że komiksy poruszają tak ważne i interesujące dla dzieci tematy, że jak już dziecko zacznie czytać, to trudno je oderwać. Ten zestaw Edukomiksów jest według mnie zestawem obowiązkowym dla każdego dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Wiek od 6 do około 12 lat. Polecam wszystkim głodnym wiedzy oraz ciekawym świata.

Zachęcam was również do zajrzenia do kategorii Komiksy. Tam wiele edukacyjnych, ciekawych pozycji na przykład, 24 godziny w dżungli oraz 24 godziny w kosmosie TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *