Ruszyliśmy na wielką wyprawę wraz z książką Afryka Kazika
Dziś chcę opowiedzieć Wam o fantastycznej książce przygodowej, pod tytułem Afryka Kazika. Książka jest u nas od kilku dni i w ciągłym czytaniu.
Autor, Łukasz Wierzbicki zaprasza nas na afrykańską wyprawę, którą w latach 1931-1936 odbył rowerem, polski podróżnik Kazimierz Nowak. Afryka Kazika to zbiór opowiadań na podstawie reportaży tegoż niesłychanego podróżnika. Nie do wiary jak odważnym musiał być człowiekiem.
Dla kogo jest Afryka Kazika?
Dzieci, które uwielbiają podróże oraz odkrywanie i z ciekawością patrzą na świat, pokochają tę księżnę tak jak mój syn. Kiedy zaczynamy czytać, nie możemy przestać, a Janek z błyszczącymi oczami prosi „mamo, jeszcze jeden rozdział”.
Książka znajduje się na liście lektur szkolnych klas 1-3.
Początek wielkiej przygody Kazika
Na swoją wielką wyprawę, podróżnik Kazik wyrusza pociągiem z Poznania. Na dworcu żegna się z rodziną, żoną jak również dwójką małych dzieci. „Będę pisał codziennie. I wrócę zdrów i cały. Obiecuję!”. Z Rzymu rusza na rowerze do Neapolu, gdzie wsiada na statek ku brzegom Afryki.
Wielka przygoda Kazika
Dalej zaczyna się wspaniała afrykańska podróż przez bezkresne obszary sawanny, dziką dżunglę i gorące piaski pustyni. Do książki załączona jest mapa, dzięki której możemy dokładnie prześledzić trasę wyprawy. Kazik, podróżnik z Polski, porusza się rowerem, konno, na wielbłądzie, łodzią, wspierany przez ludzi z napotkanych plemion i osad.
W drodze Kazik, spotyka nie tylko ludzi, ale też dzikie zwierzęta. Już pierwszej nocy zasypia w namiocie w towarzystwie skoczka pustynnego. Na drodze staje mu lew, a udając się do wioski plemienia Szilluków przemierza bagna pełne krokodyli. Spotyka też małpy, liczne ptaki, ratuje rannego geparda, jest też świadkiem polowania na słonia.
Wędrówka Kazika to nie tylko pasmo cudownych przygód i sielankowego obcowania z przyrodą. To też niebezpieczne sytuacje jak incydent ze złodziejaszkami w Egipcie, samotna choroba, wciągające zdradzieckie mokradła, w których podróżnik utknął wraz z rowerem i całym ekwipunkiem; nierówna walka z rwącą rzeką i nocny nalot hipopotamów.
Czy warto czytać Afrykę Kazika? Tak Tak Tak!
Książka jest naprawdę niesłychana. Opowiada o ekscytujących przygodach w prosty sposób, bardzo przyjaznym dla dzieci językiem. Rozdziały są krótkie, dwie, maksymalnie trzy strony, opatrzone dobrymi ilustracjami, które działają na wyobraźnię. Na wewnętrznych okładkach dzieci mogą zobaczyć kilka archiwalnych fotografii z prawdziwej podróży.
Afryka Kazika uczy szacunku do drugiego człowieka i przyrody. Pokazuje dzieciom, że optymizm i wiara w siebie ale też innych ludzi, może dosłownie zdziałać cuda. Daje świadectwo tego, że można spełniać swoje marzenia, trzeba tylko chcieć.
Ja, jako mama jestem Afryką Kazika zachwycona, a cieszę się jeszcze bardziej, że zachwycony jest też mój syn. Po tej lekturze na pewno poszukam innych książek autora, Pana Łukasza.
Polecam Wam tę książkę. Przeżyjcie afrykańską przygodę z Kazikiem, a może stanie się ona początkiem Waszej wielkiej przygody.
Afryka Kazika, autor Łukasz Wierzbicki, wydawnictwo BiS, 168 stron, wiek 6 +