Sherlock Junior rozwiązuje zagadki i uczy angielskiego
Powiem szczerze, zawsze korzystam z okazji do ćwiczenia języka angielskiego z synem. Kiedy zobaczyłam serię detektywistyczną Sherlock Junior Czytam po polsku i angielsku, od razu ją chwyciłam. Okazała się świetna. Pokażę wam dwie części, które ukazały się dotychczas, ale mam nadzieję na kolejne. Sherlock Junior to ciekawa, nieoczywista fabuła, bohaterzy bliscy dzieciom, mnóstwo ciekawostek oraz słówka i zwroty angielskie, umiejętnie wplecione w tekst.
Dzięki sprytnej konstrukcji narracji, dzieci zrozumieją znaczenie angielskich sformułowań, nawet jeśli ich nie znają. To doskonała metoda nauki, która zachęca do czytania oraz sprawia, że dziecko zyskuje wiarę w swoje umiejętności.
Sherlock Junior i Niedźwiedź z Londynu
W pierwszej części czytelnicy poznają historię powstania duetu Sherlocka Holmes`a oraz Waltera, chłopca z Berlina, który staje się Watsonem. Obaj chłopcy jak się okazuje, chodzą do tej samej szkoły, a ich przypadkowe spotkanie staje się początkiem przyjaźni i przyszłych wspólnych detektywistycznych śledztw. Sherlock jest bezkompromisowy i wnikliwy, a Watson towarzyszy mu, pomaga i podsuwa równie błyskotliwe pomysły i spostrzeżenia.
W Sherlock i Niedźwiedź z Londynu, sprawa jest o tyle skomplikowana, że pewnej damie podczas drzemki w parku, ginie z palca pierścionek. Trop wskazuje na … niedźwiedzia.
Sherlock Junior i Bezgłowy Goniec
W części drugiej, para detektywów wybrała się do British Museum. Tam niespodziewanie wplątują się aferę zaginięcia jednej z figur szachowych Szachy z Lewis, wielkiej atrakcji muzeum. Chłopcy podejmują wyzwanie śledztwa, choć zagadka jest bardzo skomplikowana. W pewnym momencie stają się nawet podejrzani w sprawie.
Co wyróżnia serię Sherlock Junior?
- Sherlock Junior Uczy angielskiego! Angielskie zwroty zaznaczone są w tekście tłustym drukiem i na niebiesko. Na końcu książek znajduje się tabela z objaśnieniem zwrotów wraz z oznaczeniem strony na której się znajdują. Zapewniam jednak, że dzieci z łatwością odczytają znaczenie zwrotów z kontekstu, podczas czytania.
- Rozwiązywaniu zagadki, towarzyszy wiele ciekawych informacji. Na przykład, że czapy strażników Pałacu Buckingham nazywane są niedźwiedzimi czapami, albo że pod Muzeum Brytyjskim znajduje się stara zamknięta w 1933 roku stacja metra.
- W książkach dzieci znajdą również zagadki dotyczące ilustracji. Trzeba coś odszukać lub wydedukować. Zadania nie są wcale takie proste. To coś dla bystrzaków.
- Każdy tom w serii ma inny kolor. Jak widzicie pierwszy tom jest niebieski, drugi zielony. W ustalonej kolorystyce są też ilustracje. Bardzo fajnie to wygląda.
- Historia podzielona jest na krótkie rozdziały, każdy opatrzony tytułem.
- Czcionka dość duża. Świetnie sprawdzi się w samodzielnym czytaniu.
- Ilustracje bardzo pasują do konwencji książki, tworzą świetny klimat. Są odrobinie zabawne, przez co nadają historii nieco specyficznego humoru.
- Bohaterzy bliscy dzieciom. Ciekawscy i niezmordowani.
Zdecydowanie polecam serię Sherlock Junior dla wszystkich miłośników książek detektywistycznych. Książki bawią i ciekawią, uczą i rozwijają. Bez dwóch zdań. Czyta, a właściwie „połyka” na raz.
Twoje dzieci lubią książki detektywistyczne? Przyda ci się więcej inspiracji? Zajrzyj do wpisów: Detektyw Pingwin TUTAJ, Najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci TUTAJ.
Sherlock Junior i Niedźwiedź z Londynu (88 stron) oraz Sherlock Junior i Bezgłowy Goniec (104 strony), oprawa twarda, wydawnictwo Media Rodzina, wiek 8+