Uważność rodzicielstwa – książki dla rodziców, które warto przeczytać
Tym razem opowiem Wam o wyjątkowych książkach dla rodziców. Stawiam tezę, że pomimo świetnej organizacji, poczucia satysfakcji ze swojej codzienności i kontaktów zarówno z naszymi dziećmi jak i dorosłymi, czasem każdy miewa momenty słabości i zwątpienia. Czy napewno robię wszystko tak, jak trzeba? Raczej rzadko sięgam po poradniki, ale książki, o których jest ten wpis są naprawdę dobre i znalazłam w nich wiele wspaniałych, uniwersalnych wskazówek.
Pięć Głębokich Oddechów
Na pierwszy rzut oka Pięć Głębokich Oddechów wydała mi się „grupa” i nieprzystępna. Zastanawiałam się co też można pisać w temacie Oddechu na taki wielu stronach. Jednak kiedy zaczęłam czytać nie mogłam przestać. Większość tematów, które opisuje autorka okazało się bardzo mi bliskie.
„Każda mama i każdy tata chcą być najlepszymi rodzicami dla swojego dziecka, zatem kiedy wydaje nam się, że nie stajemy na wysokości tego zadania, łatwo zacząć się obwiniać. Jednak taki gatunek jak rodzic doskonały nie istnieje…”
Jakie tematy między innymi znajdziecie w książce:
- Przede wszystkim cudowne zrozumienie i uznanie wielkiej i pięknej roli rodzica.
- Przyzwolenie i pomoc w zaakceptowaniu emocji trudnych, wręcz negatywnych, na równi z dobrymi. Złe emocje to również NASZE emocje i mamy do nich prawo.
- Rozprawę z wewnętrznym krytykiem, naszym najsurowszym sędzią.
- Wskazówki, jak dzięki technikom mindfulnessi nie ulec emocjom, ale zrobić krok w tył i dokonać spokojnej oceny sytuacji.
- Sugestie jak pielęgnować wdzięczność (również sobie) i jak słuchać swojego ciała i uczuć płynących z jego wnętrza.
- Jak uwierzyć, że my i nasze wartości są najlepsze dla naszego dziecka, a nie podszepty „życzliwych”.
- Jak dostrzec i słuchać swoje dziecko naprawdę.
- Aż w końcu jak wybaczać sobie i dziecku, kiedy nasze relacje wymkną się na chwilę spod kontroli.
Uważność i Spokój Żabki z płytą CD
To klasyczny, kompaktowy poradnik jak stosować ćwiczenia koncentracji i uwagi, aby nasze dzieci, narażone w dzisiejszym świecie na tak wiele bodźców, doświadczyły odprężenia i spokoju. To pierwsza taka książka, która opisuje metodę uważności dla dzieci.
Jakie zagadnienia między innymi opisane są w książce?
- Dowiecie się czym jest mindfulnessi, czyli ważność i po co ją stosować w odniesieniu do dzieci.
- Jak słuchać dziecko, żeby je prawdziwie usłyszeć.
- Nauczycie się być obecnym tu i teraz, obserwować bez „natychmiastowego angażowania w to myśli…”.
- Otworzycie się na własne zmęczenie i wątpliwość, rozpoznając granice naszej wytrzymałości.
- Poznacie proste ćwiczenia do wykonywania z dziećmi w domu.
„Uważność jest niczym innym jak pełnią obecności”
„Twój oddech nigdy o tobie nie zapomni. Jak długo żyjesz, tak długo on jest.” Dzięki oddechowi możemy mieć wpływ na swój wewnętrzny świat.
Na końcu książki autorka zamieściła listę książek opisujących „Uważność”, wartych przeczytania, dostępnych w języku polskim.
Słyszę Cię
Książka Słyszę Cię to „Zaskakująco prosty sposób na niezwykłe relacje”. Autor w logiczny i zwięzły sposób przedstawia metodę walidacji w kontaktach z innymi ludźmi. Jak sam pisze metoda ta działa skutecznie zarówno w stosunku do dorosłych, co do dzieci, w relacjach biznesowych i rodzinnych, po prostu na codzień.
Na czym właściwie polega metoda walidacji?
Metoda walidacji polega na umiejętnym słuchaniu , rozpoznaniu emocji i poznawaniu uzasadnienia ich odczuwania.
Mówiąc wprost, jeśli ktoś postanowi opowiedzieć ci coś co mu się przydażyło, coś co go trapi, zwierzyć się, to nie pocieszaj, nie neguj, nie komentuj – tylko uznaj to co mówi rozmówca. Daj mu wypowiedzieć się do końca, poznaj jego uczucia. Radę daj tylko wtedy kiedy rozmówca wyraźnie ci na to zezwoli.
„Jednym z największych pragnień człowieka jest być słuchanym i słyszanym. Ci, którzy nauczą się słuchać, zdobędą najwięcej miłości i szacunku.”
Metoda walidacji to dla mnie pewien sposób szacunku dla drugiej osoby, nie narzucania swoich poglądów. To uważne słuchani i obecność przy drugiej osobie, w chwili gdy tego potrzebuje.
Metoda walidacji jest opisana przez autora na wielu przykładach z życia wziętych, bardzo łatwo zrozumieć w czym tkwi sekret.
Podsumowując, jeśli czujesz się jak na ciągłej karuzeli, masz poczucie że bardzo się starasz a czasem po prostu ci nie wychodzi i nie możesz się dogadać z otoczeniem, sięgnij po te książki. Polecam serdecznie, warto je po prostu mieć na półce i czasem do nich sięgnąć.
Pięć Głębokich Oddechów, dr Genevieve von Lob, wydawnictwo Mamania, 304 strony
Uważność i Spokój Żabki, Eline Snel, wydawnictwo Co Ja Na To, 160 stron
Słyszę Cię, Michael S. Sorensen, wydawnictwo Levyz, 152 strony