Wszechświat – fascynująca, kosmiczna podróż dla dzieci
Wszechświat, galaktyki, gwiazdy, planety czy badania nad kosmosem od zawsze mnie fascynowały. W chwilach zwątpienia i życiowej zawieruchy często sięgałam po książki ale też filmy z tej dziedziny, bo pozwalały złapać odpowiedni dystans do tego, co wokół.
Kiedy zobaczyłam na warszawskich Targach Książki, Wszechświat, propozycję dla dzieci, nie mogłam się oprzeć. Już sama okładka jest „czarująca”.
Zagadnienia w książce poukładane są w kilku rozdziałach:
Wszechświat
W nim dzieci dowiedzą się czym jest Wszechświat, jak powstał, gdzie jest miejsce naszej planty w tej bezkresnej przestrzeni.
„Wszechświatem jest wszystko wokół nas. Wszystko, co tylko przyjdzie nam na myśl – gwiazdy, galaktyki, a nawet czas – wchodzi w skład Wszechświata. Jest on tak ogromny, że nie sposób sobie tego wyobrazić.”
Ziemia
Tu dzieci znajdą między innymi informację o tym, jak powstała Ziemia, z czego jest zbudowana, co to jest atmosfera, kiedy pojawiło się życie na planecie i dlaczego Ziemia to Błękitna planeta. Do samodzielnego wykonania jest też papierowa kostka, z załączonego szablonu, prezentująca scenariusze przyszłości Ziemi.
„Naszym domem jest Ziemia – trzecia planeta od Słońca”.
Księżyc
Czas dowiedzieć się, jak powstał Księżyc, czy możliwe jest na nim życie, co to są fazy księżyca, jaka jest różnica między Zaćmieniem Księżyca, a Zaćmieniem Słońca.
„Książyc jest najbliższym Ziemi ciałem niebieskim. Dzieli go od nas odległość około 384 tysięcy kilkometrów – zaledwie trzydniowa wycieczka statkiem kosmicznym.”
Układ Słoneczny
W tym rozdziale dzieci znajdą krótką charakterystykę każdej z planet naszego układu, Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemie, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Naptun. Dołączona została też wyjmowana notka prezentująca poszczególne planety w liczbach, na przykład: wielkość czy odległość od Słońca.
„Ziemia należy do Układu Słonecznego, który tworzą Słońce oraz rodzina okrążających je planet i mniejszych obiektów. Planety w przeciwieństwie do gwiazd, wędrują po nocnym niebie….”
Gwiazdy
Ta część opowiada o tym, czym są gwiazdy, jak są zbudowane i jaki jest ich cykl życia. W szczególności opowiada o naszym Słońcu.
„Słońce – ogromna kula gazowego wodoru i helu – jest najbliższą Ziemi gwiazdą. Płonie od około 4,5 miliarda lat …”
Zdumiewający kosmos
Rozdział uzmysławia ogrom przestrzeni kosmicznej i opowiada o innych, znanych nam ciałach: kometach, planetoidach, czarnych dziurach, meteorach, meteoroidach i meteorytach.
Co wyróżnia ten Wszechświat?
Oprócz ciekawych treści, książka wyróżnia się wspaniałą formą. Jest kartonówką z trójwymiarowymi modelami obiektów, okienkami do otwierania, elementami do poruszania oraz dodatkowymi fiszkami do wykorzystania bez książki, na przykład na lekcji w szkole. Mój Syn, lat siedem, wyrósł z prostych kartonówek dla maluszków ale nadal uwielbia takie książki, w których jest wiele do odkrycia, do poruszania i wyciągania. Tym bardziej cieszę się, że powstał taki okienkowy Wszechświat dla starszaków.
Dzięki tej fantastycznej szacie graficznej, prawie scenografii, przy odrobinie wyobraźni, chłonąc kosmiczną wiedzę można poczuć się jak w kosmosie.
Książka dedykowana dla dziec od 9 lat, ale w mojej ocenie siedmiolatek będzie czerpał dużą radość z jej oglądania i czytania z rodzicem.
Czy warto wyruszyć w kosmiczną podróż i poznać Wszechświat?
Zdecydowanie TAK. Jeśli chcecie, aby Wasze dzieci poznały prawdę, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy Kosmitami oraz dowiedziały się:
- jak nazywa się najbliższa nam gwiazda, po Słońcu;
- co to jest protuberancja;
- jaką część kosmosu widzimy przez teleskopy z ziemi;
- jak wygląda deszcz meteorów;
- i wiele wiele więcej.
Dla mnie książka Wszechświat od razu była wspaniała. Jest prezentem na dzień dziecka dla mojego Janka, więc jego opinię poznam już wkrótce.
Wszechświat, autor Peter Bond, tłumaczenie Michał Mietelski, wydawnictwo Debit, 12 stron, wiek 9+ / według mnie już od 7 lat/