Wychowanie przy Ekranie
Cyfrowy świat,  Dla Rodziców,  Edukacyjne,  Poradniki

Wychowanie przy Ekranie dla współczesnych rodziców

Wychowanie przy Ekranie dla współczesnych rodziców to książka, którą w dobie rozpędzonych i wszechdostępnych technologii cyfrowych polecam każdemu rodzicowi. Autorka bardzo rzetelnie podeszła do zagadnienia, a opracowanie zadedykowała Naszym Dzieciom. Dowiecie się z książki o jasnych stronach szeroko pojętej technologii. Jak również o zagrożeniach czających na dzieci i roli naszej – rodziców i opiekunów. Pojawi się wiele nowych pojęć jak libduby, nudesny, Jomo, phubbing, lagowanie. Znacie?

Książka podzielona jest na części.

  • Pierwsza i druga bardziej ogólne, wprowadzające w świat ekranów. Dowiecie się z nich sporo o działaniu mózgu oraz wpływie ekranów na jego pracę. A co za tym idzie wpływie na nas, a w szczególnie na dzieci. Poznacie pojęcie uzależnienia od świata cyfrowego oraz higieny cyfrowej.
  • W kolejnej trzeciej części Narodziny sieci mowa jest o udostępnianiu wizerunku dzieci w sieci.
  • Dalej natomiast, trzy rozdziały, z których dowiecie się jak świat cyfrowy oddziaływuje na poszczególne grupy wiekowe dzieci: Maluchy, Starszaki, Nastolatki.

Przyznam, że dużo wyniosłam dla swojego domu z tej lektury. I choć Wychowanie przy Ekranie to dosłownie gąszcz informacji, warto ją przeczytać i przemyśleć. Zapraszam na skrót tego, co możecie przeczytać oraz na to, co przykuło moją uwagę.

Wychowanie przy Ekranie czyli rodzina w świecie wirtualnym

Postanowiłam wynotowane przez mnie informacji posumować w podpunktach, tak aby skuteczniej się nimi podzielić, ale też aby pokazać prawdziwą wiedzę i moc książki.

  • Brak kontroli nad czasem spędzonym w sieci, naraża dzieci na uzależnienie.
  • Autorka radzi, aby naukę higieny cyfrowej wprowadzić jako element życia i objaśniać dziecku, tak jak objaśniamy i pokazujemy świat, używając przy tym języka korzyści. Będziecie mogli skorzystać z gotowej listy zachowań higieny cyfrowej, tj. między innymi czasu przed ekranem, czasu na aktywność fizyczną jak również czasu dla bliskich.

„To nie internet psuje relacji z dziećmi, to dzieje się wcześniej”.

  • Wiele kwestii dało mi do myślenia. Wiem, że jako rodzic powinnam się przygotować, aby jak pisze autorka z pozycji strażnika mojego dziecka przejść do pozycji partnera i obserwatora.

„Nie musimy być stale dostępni dla innych ani ci inni dla nas”.

  • Autorka uzmysławia czytelnikowi czym są prawa dziecka w kontekście rodzicielskiej działalności w sieci. Pojawia się tu pojęcia sharentingu oraz wskazówki, które pozwolą na „bezpieczną” publikację informacji oraz zdjęć dzieci w sieci (w miarę możliwości, jak wiecie w sieci nic nie ginie).

Maluchy przy Ekranie

  • część Maluchy mówi o szkodliwości urządzeń ekranowych dla mózgu i emocji najmłodszych dzieci. O tym, że do 2 roku życia dzieci nie powinny mieć w ręku urządzeń. Jest o karmieniu przy smartfonie. O zabijaniu potrzebnej dzieciom nudy. Sformułowanie „… ekrany uciszają dzieci, a nie wyciszają!” mówi samo za siebie. Mowa jest również o walce dzieci o uwagę rodziców czy o wykluczeniu z powodu braku dostępu do smart urządzeń. Rodzice znajdą również „patenty” czyli podpowiedzi, które pomogą zwalczyć pokusę używania smartfonów jako „magicznej różdżki”.

Starszaki

  • Rozdział Starszaki mówi o tym „że świat gier to dziś miejsce spotkań dzieci i młodzieży….” a smartfon w ręku dziecka to dla rodzica nowy obowiązek, który wymaga wiedzy, uwagi i zaangażowania. Zanim dasz dziecku smartfon, upewnij się że ma ono swoje pasje i potrafi zagospodarować wolny czas inaczej niż w sieci. Jako rodzice uczmy dzieci samokontroli oraz odroczonej gratyfikacji. Oba te zjawiska są zdecydowanie ustawione w poprzek do natychmiast dostępnej technologii.
  • Jeszcze jedna bardzo ciekawa rzecz, która szalenie mnie zaciekawiła. Otóż, szkoła w której istnieje własny kodeks higieny cyfrowej. Byłoby fajnie.
  • Jeśli chodzi o granie, to autorka przytacza wypowiedź taty, który opowiada jak angażuje się w gry z dziećmi. Wyznaje przy tym, że to one w grze opiekują się nim, bo są zwyczajnie lepsze i bieglejsze. U mnie też tak jest. Czasami przyłączam się do Minecrafta i wtedy mój Janek opiekuje się mną, wyposażając mnie w rozmaite potrzebne do przetrwania i kopania przedmioty. Nawet to lubię, ale wiem, że fajniej gra mu się z kolegami. Nie dajmy się jednak zwieść, uzależnienie od gier to nowa jednostka chorobowa.
  • Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci powyżej szóstego rok, powinny spędzać przed ekranem nie więcej niż 2 godziny dziennie, a rodzic nie musi mu już towarzyszyć. Tak to wygląda.

Nastolatki

  • W części Nastolatki poruszony został temat mediów społecznościowych i zagrożeń jakie im towarzyszą. Dostępu do pornografii i lawinowym wzroście jej oglądalności. Sformułowanie „Ekrany to nowe narzędzia starej przemocy” jest mocne i dało mi do myślenia. Przeczytacie o cyberprzemocy wśród dzieci, hejcie oraz zjawisku patostremerów. Drodzy rodzice, jest dużo do ogarnięcia. Tym bardziej ucieszyło mnie kilka wskazówek jak nie być „cerberem przyjemności” internetowych. Uczmy krytycznego podejścia do treści, szanujmy, bądźmy ciekawi, to kilka z nich, ale według mnie do zastosowania nie tylko w przypadku świata cyfrowego.

Na zdjęciach poniżej zobaczycie strony, w których zaznaczałam jeszcze inne ciekawe fragmenty.

Przewodnik dla współczesnych rodziców

Autorka odsyła czytelników do wielu ciekawych miejsc, organizacji czy osób, których dzialalność w jakiś sposób związana jest z przestrzenią internetu oraz wokół niej.

Są również narzędzia praktyczne: dokładny Test Higieny Cyfrowej do samodzielnego wykonania czy skala kompulsywnego używania internetu.

Jeśli tylko choć jedna z powyżej przytoczonych kwestii czy zagadnień was zainteresował i czujecie, że dotyczy waszej rodziny, sięgnijcie po Wychowanie przy Ekranie. To książka na długie czytanie. Autorka używa prostego, zrozumiało języka. Daje wiele przykładów. Tak jak wspomniałam jest to gąszcz informacji, ale nie zostajecie w nim sami. Nawet więcej ten gąszcz pozostanie za wami, a wirtualny świat stanie się przyjaźniejszy niż się wydaje. Bądźmy dobrej myśli, zachęca autorka. Taka pozostanę.

Inne ciekawe tytuły dla rodziców, na które chciałam zwrócić Waszą uwagę, znajdziecie TUTAJ.

Wychowanie przy Ekranie, Magdalena Bigaj, wydawnictwo WAB, 320 stron, dla rodziców

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *