Wynalazki Roślin, które inspirują
Dziś chcę wam pokazać książkę pod tytułem Wynalazki Roślin. Nowość, która ukazała się w serii Akademia Mądrego Dziecka. To seria przeznaczona dla dzieci w różnym wieku, od maluszków, dzieci przedszkolnych, aż do najmłodszych uczniów. Książki przekazują dzieciom wiedzą o otaczającym nas świecie, inspirują do dalszej eksploracji oraz stawiania odważnych pytań.
Wynalazki Roślin odkrywają tajemnice roślin, a właściwie superroślin, które „… zasilają nasz świat…” swoimi wyjątkowymi właściwościami. Wykorzystując ich potencjał ludzie nauczyli się czerpać z roślin pokarm. Produkować materiały. Czy też na przykład chronić plony lub budować schronienia. Niektóre z superroślin są powszechnie znane jak bambus, natomiast inne zupełnie egzotyczne. Oto okazja, aby poznać niespełna pięćdziesiąt zdumiewających roślin.
Rośliny mówią same za siebie
W tej opowieści to rośliny mają głos. Książka została podzielona na rozdziały, a dalej na grupy ze względu na właściwości roślin. Kolejne sześć grup to: Struktury, Robotyka oraz Energia, Zdrowie, Zrównoważony Rozwój oraz Materiały.
Pierwszą grupę „Struktury” otwiera Bambus – najszybciej rosnąca roślina na świecie. Dalej Łamaniec Łodygowy pnącze, które pomaga tworzyć konstrukcje. Oporny Orzech o wyjątkowo mocnej strukturze drabinkowego wzoru.
Kolejna grupa to „Robotyka”, a w niej miedzy innymi Biegacz stepowy, który w odróżnieniu od innych roślin przemieszcza się toczony przez wiatr. A w trakcie swojej wędrówki rozsiewa nasiona. Jego ruch zainspirował naukowców do stworzenia kulistego łazika. Do tej grupy należy również Klon Jawor, którego nasiona opadają wirując niczym łopaty helikoptera.
W grupie „Energia” znalazła się Listownica, mieszkanka mórz. Mimo, że nie posiada korzeni tworzy podwodne lasy, schronienie dla wielu zwierząt. Unosi się na powierzchni wód i czerpie energię ze słońca. Jej umiejętności zainspirowały naukowców do czerpania energii z kołyszących się fal morskich. Z popiołu spalonej Litstownicy powstawało szkło, a ze sproszkowanej lekarstwa. W tej kategorii również między innymi Trzcina Cukrowa, której słodki sok można w procesie fermentacji zmienić w bioetanol zastępujący benzynę.
Kolejna kategoria to „Zdrowie”, a w niej niezwykli bohaterzy: Wierzba, Eukaliptus czy Jagody Goi. W „Zrównoważonym rozwoju” króluje Akacja w towarzystwie Opuncji oraz innych fascynujących roślin. W ostatniej części „Materiały” nie powinien dziwić Len. Ale zdziwić może Kukurydza jak również Łopian.
Nie chcę zdradzać zbyt wielu informacji. Bądźcie pewni, że książka jest ich pełna. Będziecie zaskoczeni jak wiele potrafią rośliny oraz Jak wiele czerpiemy z ich mocy.
Sięgnijcie po książkę, aby dowiedzieć się na przykład:
- Jaki jest największy owoc cytrusowy świata?
- Dlaczego „trupi kwiatek” jest tak „wyjątkowy”?
- Komu zawdzięczamy rzepy w butach?
- Jak Słonecznik usprawni działanie paneli słonecznych?
Drzewa, kwiaty oraz inne rośliny, które inspiracją ludzi
Wynalazki Roślin to książka w bardzo kolorowym wydaniu. Stronice tryskają soczystymi barwami. Roślinne postacie przyjaźnie spoglądają oraz uśmiechają się do młodych czytelników. Zachęcają do czytania. Teksty umieszczone są w chmurkach oraz dymkach, natomiast ważne słowa mocniej zaakcentowano.
Choć książka skierowana jest do czytelników w wieku 5 + to czuję, że starsze dzieci bardziej skorzystają z tej lektury. Wiele omawianych procesów może być jeszcze niejasne dla maluchów. To nauka przez zabawę w bardzo nowoczesnym wydaniu. Inspirująca oraz pobudzająca wyobraźnię.
Premiera książki przewidziana jest na 12 kwietnia 2023 roku.
O niezwykłej mocy roślin przeczytacie również w książce Drzewa.
Wynalazki Roślin, Clive Gifford, wydawnictwo HarperKids, 80 stron, wiek 5+